مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

درمان آفت دهان با روش های خانگی و سنتی

1

همگی ما در طول زندگی خود بار ها از عارضه آفت دهان رنج کشیده ایم. آفت دهان زخمی دردناک و آتشفشان مانند است که در دهان یا داخل لب پدیدار می شود. شاید ظرف حدود یک هفته به خودی خود خوب گردد، ولی اغلب، گاهی به صورت زخم های متعدد، عود می کند. آمارها مختلف هستند، ولی بین  ۵۰ درصد مردم به آفت مبتلا شده اند.در این مطلب از سایت آسان دنت به درمان آفت دهان با روش های سنتی و خانگی اشاره می کنیم .با ما همراه باشید .

درمان آفت دهان

درمان آفت دهان

پزشکان راهکار های زیادی برای درمان آفت دهان به مبتلایان به این بیماری ندارند. اغلب آنتیبیوتیک یا کورتیکواستروئید تجویز می کنند تا درد و التهاب آن کمتر شود. ولی هیچ یک از این ها در درمان آفت دهان زیاد مؤثر نیست. از این رو، حتی پزشکان هم روش های سنتی را توصیه می کنند که در ادامه به آن اشاره می کنیم. مانند

 

یخ تسکین دهنده در درمان آفت دهان

گذاشتن یخ بر روی آفت دهان می تواند برای تسکین درد آن مفید واقع شود. همچنین می توانید در روز چند بار دهان خود را با آب نمک گرم شستشو دهید این عمل نیز در موثر است.

آفت دهان

 

پزشکان عدم استفاده از مواد تحریک کنندهٔ آفت دهان، مثل الکل، آدامس، مرکبات، قهوه، لبنیات، گوشت، آناناس، ادویه جات، گوجه فرنگی، خمیر دندان، و سرکه و سایر مواد اسیدی را نیز پیشنهاد می کنند. (اگر نمیدانید چه چیزهایی اسیدی هستند، هر چیز ترش مزه ای را در این فهرست بگذارید.) اجتناب از هر چیزی را که به آن حساسیت دارید هم توصیه می گردد. مردم اغلب دچار وسوسهٔ ناخنک زدن به چیزی که میدانند به آن آلرژی دارند می شوند. ولی همین یک ذره هم می تواند باعث ایجاد آفت دهان شود.

 

 
درمان آفت دهان به روش سنتی

در روش های سنتی و خانگی درمان آفت دهان باید این نکته را در نظر داشته باشید که کنار گذاشتن محرک ها می تواند شما را برای بهبود سریعتر یاری ببخشد. پس از محرک ها تا می توانید دوری کنید.

از چای مُر بهره ببرید!

آفت دهان

چای گیاه مر تنها  گیاهی نیست که تانن زیاد دارد: چای معمولی هم غنی از تانن است. یک چای کیسه ای استفاده شده را روی آفت دهان بگذارید. یا یک چای مخصوص از گیاهان دارای تانن، مثل انگور خرس، اوکالیپتوس، هزار چشم، مریم گلی، تمشک قرمز، نعناع فلفلی، و شیرین بیان درست کرده و مزمزه کنید

 

 

کانکر روت می تواند موثر باشد

این گیاه سابقه ای طولانی در درمان سنتی آفت دهان دارد. سرخپوستان امریکا و نخستین مهاجران آن کانکر روت را به صورت چای برای درمان گلودرد و آفت دهان مصرف میکردند. برخی سرخپوستان هم ریشهٔ گیاه را برای درمان آفت دهان و تبخال می جویدند. کانکرروت اجزای مؤثر و خواص التیامی گیاهان زرشک و ماهونیا را دارد. این گیاه دارای مواد گندزدا و ضدعفونی کنندهای است که زخم ها و عفونت ها را بهبود میبخشد.

برای تهیهٔ دهانشویه، دو قاشق مرباخوری خشک کردهٔ کانکرروت  را در یک فنجان آب جوش ریخته و بگذارید تا خیس بخورد. روزی سه یا چهار بار دهان را با آن بشویید. زرشک و ماهونیا هم ترکیبات مشابه آن نیز اثرات التیامی دارند

 

 

شیرین بیان را فراموش نکنید

آفت دهان

در یک مطالعه بر روی اثر شیرین بیان در درمان آفت دهان، دهانشویه ای حاوی این گیاه در ۷۵ درصد مصرف کنندگان مؤثر واقع شد. این ها ظرف یک روز بهبود قابل ملاحظه ای نشان داده و طی سه روز کاملاً بهبود یافتند. این بررسی توسط دکتر ملوین ورباک، استاد روانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا و نویسندهٔ کتاب عالی تأثیر تغذیه بر بیماری ها، گزارش شده است. شیرین بیان علاوه بر تانن، دو چیز مؤثر دیگر هم دارد: ترکیب اسید گلیسیرتینیک و گلیسیریزین، که هر دو بهبود زخم را تسریع می کنند. می توانید چای های توصیه شده را با شیرین بیان  شیرین کنید.

 

 

استفاده از گیاه مریم گلی

 

آفت دهان

 

گرچه مریم گلی جزو گیاهان غنی از تانن نیست، بسیاری گیاهشناسان چای غلیظ مریم گلی را برای درمان التهاب دهان و گلو پیشنهاد می کنند. برای درست کردن این چای، دو قاشق مرباخوری خشک کردهٔ گیاه را در یک فنجان آب جوش بریزید و پس از خیس خوردن و سرد شدن آن را غرغره کنید.

نباید از این چای زیاد بنوشید. مریم گلی حاوی مقدار زیادی توژون هم هست، که مصرف زیاد آن می تواند باعث تشنج شود. گرچه مریم گلی گیاه درمانی بسیار خوبی است، و مصرف چای رقیق آن  توصیه شده است، ولی مانند آسپیرین، از آن دسته چیزهایی است که کم آن مفید و زیاد آن مضر است.

1 Comment
  1. حجت says

    سلام تنها ترین ، حتمی ترین ، قطعی ترین و صد درصد ترین راه درمان آفت استفاده از داروی (آفتین ژل ) است هر راه دیگر را دور بریزید از شما خاضعانه التماس میکنم تنها یک بار از این دارو استفاده کنید و اگر مشکل شما بر طرف نشد برای همیشه مرا لعنت کنید اینجانب سالها به این بیماری مبتلا بوده ورنج ودرد فراوان راتحمل کرده ام و برای درمان آن راههای بسیاری را امتحان ونتیجه ای نگرفته ام و فقط با یک بار استفاده از این دارو مشکل من به کلی برطرف شده است
    آفتین ژل محصولی کاملا جدید(که در تمام داروخانه ها موجود است ) حاوی عصاره گیاهی که معمولا با یکبار مصرف و در زمان 20 ثانیه آفت دهان را درمان مینماید و درد و ناراحتی بیمار بعد از چند دقیقه کاهش یافته و آثار آفت دهان بعد از مدتی التیام و بهبود مییابد.آفتین ژل برای درمان تمامی موارد کوچک و بزرگ آفت و مراحل مختلف تشکیل آن توصیه می گردد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.