مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

مصرف کدام دارو ها باعث بی اختیاری ادرار می شوند؟

0

بیشتر مردم فکر می کنند که بی اختیاری ادرار به دلیل کهولت سن اتفاق می افتد. اما تحقیقات می گوید که عوامل دیگری به جز افزایش سن نیز در بوجود آمدن این مشکل دخیل هستند. اما اگر نگاهی دقیق به آمار مبتلایان به این مشکل بیندازیم شاید ما هم دچار همین سو تفاهم شویم. 90 درصد خانوم هایی که از عدم کنترل ادرار رنج می برند، میانگین سنی بین 45 تا 60 دارند. این مقدار در آقایان نیز تقریبا مشابه است. اما پزشکان اعتقاد دارند، داشتن عادت های غلط و یا مصرف برخی از دارو ها در سنین جوانی می تواند باعث آسیب رساندن به دستگاه های ادراری شود که این موضوع خود را در کهنسالی نشان می دهد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با دارو هایی که باعث بی اختیاری ادرار می شوند آشنا کنیم.

 بی اختیاری ادرار

مصرف آنتی هیستامین ها

یکی از رایج ترین دارو هایی که می تواند این مشکل را بوجود آورد، آنتی هیستامین ها هستند. افراد از این دارو ها برای درمان حساسیت های موضعی یا فصلی استفاده می کنند اما تحقیقات نشان می دهد، افرادی که دچار ضعف های ادراری خفیف هستند، آنتی هیستامین ها می توانند باعث تشدید این مشکلاشان شود. اگر شما هم بعد از مصرف آنتی هیستامین ها احساس کردید که در کنترل ادرار با مشکل رو به رو شدید، با پزشک خود مشورت کنید تا از دارو های جایگزین استفاده کنید.

مصرف داروهای دیورتیک

اساسا دارو های دیورتیک، ادرار آور هستند. از این دارو ها برای درمان نارسایی قلبی و پر فشاری خون استفاده می شود. ادار باعث می شود تا آب و نمک ها هرچه بیشتر کاهش پیدا کنند. استفاده از این دارو ها در کسانی که مستعد بی اختیاری ادرار هستند می تواند منجر به از دست رفتن کنترل ادرار  شود. برای غلبه بر این مشکل کافی است تا مصرف نوشیدنی های ادرار آور مانند چای و قهوه را کاهش داده و ساعت مصرف دارو ها را طوری تنظیم کنید تا شب ها دچار بی خوابی نشوید.

مصرف داروهای مسکن

اساسا دارو هایی که در خود از مورفین بهره می برند می توانند به تسکین درد کمک کنند. استفاده از این گونه مسکن ها می تواند منجر به از دست رفتن کنترل ادرار شود. همان طور که می دانید استفاده از این دارو ها باعث می شود تا شما نتوانید به محرک های درد واکنش نشان دهید. وقتی مثانه شما پر می شود، این دستگاه یک پیام عصبی به مغز می فرستد. ارسال این پیام باعث می شود تا شما در مثانه خود کمی احساس درد کنید. وقتی شما از دارو های مسکن استفاده می کنید، باعث می شود تا در روند این فرایند مشکل ایجاد شود و در نتیجه بعد از این که مثانه شما پر شد، شما آن را حس نکنید.

 بی اختیاری ادرار

مصرف داروهای ضدافسردگی

برخی از دارو های ضد افسردگی و ضد اضطراب می توانند منجر به آسیب وارد شدن به قدرت عضلانی اسفنکتر پیشابراه شوند و در نتیجه بی اختیاری ادرار را بوجود آورند. از میان مهم ترین این دارو ها می توان به دارو های سه حلقه‌ای که برای درمان افسردگی تجویز می شوند و دارو های بنزودیازپین که یک داروی ضد اضطراب است اشاره کرد. این داروها همچنین روی مرکز کنترل ادرار تاثیر گذاشته و قدرت کنترل نیاز به دستشویی را پایین می‌آورند.

مصرف همزمان از چند داروی مختلف

یکی دیگر از دلایلی که می تواند منجر به بروز این مشکل شود، مصرف چند دارو با هم است که متاسفانه امروزه شاهد افزایش این مورد هستیم. این کار باعث می شود تا به دستگاه های ادراری شما آسیب وارد شده و شما آن را به صورت بی اختیاری در ادرار مشاهده کنید. مصرف همزمان چندین دارو احتمال احتباس ادرار و همچنین نشت ادرار به دلیل فشار به مثانه پر را افزایش می‌دهد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.