مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

چگونه باعث افزایش متابولیسم بدن بشویم؟

0

متالبولیسم یکی از مهم ترین کارکرد های بدن است که باعث می شود با مصرف کالری در شما انرژی ایجاد شود. این بدان معنی است که هر چه متابولیسم شما افزایش پیدا کند، شما انرژی بیشتری تولید کرده و مصرف کالری در شما زیاد می شود. جالب است بدانید که بعد از 30 سالگی، متابولیسم در بدن در هر سال 2 درصد کاهش پیدا می کند. این بدان معنی است که با افزایش سن، ذخیره چربی در شما افزایش پیدا می کند و انرژی کمتری تولید می شود. افزایش متابولیسم می تواند به شما کمک کند که حتی بعد از سی سالگی نیز همانند گذشته انرژی دریافت کرده و کالری بسوزانید.

افزایش متابولیسم

بلند کردن اجسام سنگین

هیچ چیزی مانند عضله سازی نمی تواند باعث افزایش متابولیسم در بدن بشود. بهترین روش برای افزایش عضله، بلند کردن وزنه می باشد. آزامایشات نشان داده است مردانی که بالای 50 سال عمر دارند و دارای چربی های اضافی هستند می توانند با استفاده از ورزش وزنه برداری به سرعت از شر این چربی ها خلاص شوند. نکته مهمی که در انجام تمرین های وزنه برداری باید رعایت کنید این است که از روش های مختلفی استفاده کنید. انجام یک روش وزنه زدن باعث می شود تا عضله های بدن شما نسبت به آن حرکت مقاوم تر شوند و دیگر متابولیسم به خوبی انجام داده نشود. همان طور که گفتیم بهتر است از روش های مختلف استفاده کنید.

زندگی فعال داشته باشید

خیلی ها هستند که نمی توانند چند ساعت از روز را به باشگاه رفتن و ورزش کردن اختصاص بدهند. این گونه افراد می توانند از روش های ساده تری استفاده کنند. تحقیقات نشان داده است که ترشح هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین می تواند سطح سوخت و ساز را بالا ببرد. پس برای افزایش متابولیسم سعی کنید از فعالیت های بازی گوشانه استفاده کنید. اگر در اداره کار می کنید از پله ها استفاده کنید، اگر باید در روز ساعات زیادی روی صندلی بنشینید،سعی کنید هر یک ساعت، 15 دقیقه راه بروید.

استفاده از پروتئین

اگر شما به باشگاه های بدن سازی رفته باشد حتما می دانید که یکی از بهترین راه ها برای عضله سازی مصرف پروتئین می باشد. استفاده از این ماده می تواند سوخت و ساز شما را نیز افزایش بدهد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بهتر است مصرف پروتئین را در روز و در وعده نهار انجام دهید. تحقیقات نشان می دهد کسانی که تنها در شب از پروتئین استفاده می کنند 25 درصد کالری کمتری از کسانی که در طول روز پروتئین می خورند مصرف می کنند.

افزایش متابولیسم

سس تند بخورید

یکی دیگر از راه های ساده برای افزایش متابولیسم استفاده از سس تند است. تحقیقات نشان داده است که در سس های تند مخصوصا فلفلی، ماده ای به نام niciaspac وجود دارد که باعث بالا رفتن میزان سوخت و ساز می شود. آزمایش این ماده بر روی گروهی از زنان آمریکایی باعث شد تا میزان سوخت و ساز در آنها تا 30 درصد افزایش پیدا کند. آزمایش این ماده بر روی موش ها نیز نتایج مشابهی داشنه است به طوری که 8 درصد از وزن بدنشان کم شد و تغیراتی در حداقل ۲۰ پروتئین کلیدی موجود در چربی حاصل شد.

خواب به موقع

یکی از مهم ترین عادت ها نه تنها برای بالا بردن سوخت و ساز بلکه برای داشتن بدنی سالم در هر زمینه ای، خواب به موقع و کافی می باشد. خوابیدن باعث می شود کسانی که در طول روز ورزش می کنند، ماهیچه هایشان انرژی از دست رفته خود را حاصل کنند. همچنین کمبود خواب باعث می شود تا ترشح هورمون های سیری در بدن کاهش پیدا کند و در نتیجه شما بیشتر غذا بخورید.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.