مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

درمان سوختگی ها با استفاده از روش های خانگی

0

معمولا هر کسی یکبار به دلیل دست زدن به قابلمه داغ، پاشیدن قطره های روغن هنگام آشپزی یا ریختن سوپ، سوختگی را در آشپزخانه تجربه کرده است. خوشبختانه این سوختگی ها، از جمله سوختگی های سطحی محسوب می شوند و نیاز نیست که برای درمان آنها به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کرد. درمان سوختگی ها نیاز به داشتن اطلاعات جزیی در مورد خواص بعضی از خوراکی هادارد. اگر شما هم می خواهید با این خوراکی ها و روش های خانگی برای درمان سوختگی ها آشنا شوید با ما همراه شوید.

درمان سوختگی ها

استفاده از محلول سرکه

یکی از بهترین مواد برای درمان سوختگی ها در خانه، سرکه است. بدین منظور کافی است تا سرکه و آب را به مقدار کافی با هم ترکیب کنید و بر روی سوختگی ها بگذارید. استفاده از این محلول نه تنها باعث می شود تا سوزش و درد شما کاهش پیدا کند، بلکه به دلیل داشتن مواد ضذعوفنی کننده در سرکه، از عفونت کردن زخم ها نیز جلوگیری می کند. بدین منظور کافی است تا از این محلول بر روی قسمت های سوخت شده بریزید و سپس یک دستمال تمیز یا پنبه بر روی آن قرار دهید. دقت کنید که به هیچ نحو دستمال و پنبه را بر روی زخم ها نکشید.

استفاده از عسل

یکی دیگر از مواد خوراکی و خانگی که می توان از ان برای درمان سوختگی ها استفاده کرد، عسل است. استفاده از عسل برای درمان سوختگی ها قدمتی چند هزار ساله دارد. برای اولین بار مصری ها از این ماده برای تسکین سوختگی های کارگرانی که مشغول ساخت هرم خوفو بودند استفاده می کردند. عسل یکی از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی است و به همین دلیل از آن حتی در درمانگاه ها نیز برای پانسمان سوختگی های سطحی استفاده می شود. عسل می تواند به دلیل خاصیت هیدارته خود به سرعت باعث بهبود بافت های از بین رفته اینگونه زخم ها نیز بشود.

استفاده از آلوورا

یکی دیگر از دارو های سنتی و گیاهی که می تواند به شما در درمان سوختگی ها کمک کند آلوورا است. بر اساس تحقیقات در تمام فرهنگ ها این گیاه جایگاه ویژه ای در میان حکیمان طب سنتی داشته است. ژلی که از برگ های این گیاه به دست می آید دارای خواض ضد التهابی و ضد عفونی کننده است همچنین آلوورا یکی از غنی ترین منابع برای دریافت ویتامین ث محسوب می شود. همه این موارد باعث می شود تا از این گیاه به عنوان یکی از با ارزش ترین دارو های گیاهی یاد شود.

درمان سوختگی ها

استفاده از هلو درمانی

حکیم ابوعلی سینا اعتقاد داشتند که از هلو و هسته اش می توان برای درمان بیماری های زیادی نظیر: سرما خوردگی، روماتیسم، تسکین تب، دفع سنگ کلیه، کاهش وزن و پاکسازی بدن از سموم و موادزائد استفاده کرد. اما جالب است بدانید که برگ این گیاه برای درمان التهابات پوستی بسیار مناسب است. برگ گیاه درخت هلو حاوی ویتامین ث، تانن، و مواد ضد التهابی است. همه این موارد در بهبودی زخم ها و سوختگی ها موثر هستند. درمانگران ترکیب برگ درخت هلو و گیاه جعفری با روغن زیتون را برای بهبود آثار سوختگی و از بین رفتن اسکار به جای مانده در موضع سوختگی بسیار مؤثر می‌دانند.

کمپرس یخ

همه ما ناخوداگاه بعد از اینکه دچار سوختگی های خفیف می شویم، از آب سرد استفاده می کنیم. استفاده از این روش برای اینکه از شر درد و سوزش رها شویم بسیار خوب است چرا که آب می تواند باعث سرد شدن قسمت های سوخته شده بشود. اما اگر می خواهید به بهبود زخم های حاصل از سوختگی کمک کنید، بهتر است از کیسه های یخ استفاده کنید. ابتدا زخم خود را با گاز استریل بپوشیانید و سپس یخ را بر روی آن قرار دهید.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.