مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با مهم ترین علائم بیماری سلیاک

0

سلیاک از جمله بیماری های خود ایمنی محسوب می شود که روده باریک را درگیر می کند. در این بیماری پرز های روده باریک آسیب می بینند و در نتیجه در جذب بعضی از مواد با مشکل رو به رو می شوند. زمانی که شما از پروتئینی به اسم گلوتن که در غلاتی مانند گندم و جو وجود دارد استفاده کنید، دچار علائم عدم تحمل می شوید. ظاهراً ورود گلوتن به سلولهای پرزهای روده موجب پاسخ سیستم ایمنی می‌شود. واکنش التهابی ایجاد شده موجب تحلیل پرزهای روده (villous atrophy) وکاهش فعالیت آنزیمهای روده می‌شود. مطالعات نشان می دهد که در بیشتر موارد بیماری سلیاک ژنتیکی است. معمولا از هر هزار نفر، یک نفر به این بیماری مبتلا می شود. ما در این مقاله شما را با علائم این بیماری آشنا می کنیم.

بیماری سلیاک

کاهش وزن

یکی از شایع ترین و مهم ترین علائم بیماری سلیاک کاهش وزن است. همان طور که اشاره کردیم این بیماری باعث اختلالاتی در امر گوارش می شوند و در نتیجه بدن نمی تواند به خوبی مواد مغذی و مورد نیاز خود را تامین کند. مطالعات نشان می دهد که 85 درصد کسانی که دچار سلیاک می شوند 8 تا 10 کلیو وزن خود را از دست می دهند که این موضوع می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، افسردگی یا مشکلات تیروئیدی را افزایش می دهد.

یبوست

یکی دیگر از رایج ترین علائم بیماری سلیاک یبوست است. همان طور که گفتیم در این بیماری پرز های روده باریک آسیب می بینند و در نتیجه نمی توانند مواد مغذی غذا های مصرفی را به خوبی دریافت کنند و در عوض آب آنها را جذب می کنند. این امر باعث می شود تا مدفوع رطوبت خود را از دست داده و در نتیجه خارج شدن آن ار از لوله های گوارشی سخت تر کند. علاوه بر این به دلیل حذف غذا های گلوتن دار، میران فیبر مصرفی نیز کاه پیدا می کند که این خود یکی دیگر از فاکتور هایی است که می تواند باعث ایجاد یبوست شود.

نفخ

بیشتر نشانه هایی که این بیماری از خود بروز می دهد مشکلات گوارشی است. آسیب وارد شدن به پرز های ریز روده باریک باعث می شود تا در سیستم گوارش التهاب بوجود بیاید که این امر خود دلیلی بر ایجاد نفخ است. آزمایشی که بر روی 20 بیمار مبتلا به سلیاک انجام شده نشان می دهد که حتی افرادی که در طول زندگی خود دچار رفلاکس معده نشده اند، به دلیل این بیماری نفخ را تجربه کرده اند.

اسهال

شاید به نظرتان عجیب باشد ولی این بیماری در کنار یبوست، اسهال را نیز می تواند بوجود بیاورد. معمولا 50 درصد از افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند گزارش داده اند که در طی 72 ساعت اول، دچار اسهال شده اند و جالب اینجاست که تنها 7 درصد از همان افراد بعد از درمان اسهال مزمنشان ادامه پیدا کرد. بعضی دیگر نیز گزارش کرده اند که اسهال در همان روز اول خود به خود از بین رفته است. با این حال همیشه اسهال نمی تواند حاکی از بیماری سلیاک باشد. طیف گسترده ای از مشکلات گوارشی خود را با اسهال نشان می دهند.

درماتیت هرپتی فُرم

یکی از بارز ترین نشانه هایی که می توان از روی آنها بیماری سلیاک را تشخیص داد تاول های خارش داری هستند که در آرنج‌ها، زانوها و یا نشیمنگاه ایجاد شده اند. این تاول ها ناشی از یک التهاب پوستی به اسم درماتیت هرپتی فُرم است. جالب است بدانید که افراد ممکن است هیچ گونه علائم گوارشی را تجربه نکنند و تنها دچار این تاول ها بشوند. سایر علت‌های بالقوه‌ی این تاول‌های خارش‌ دار می‌تواند شامل اگزما، پسوریازیس، درماتیت و کهیر باشد.

منبع: www.asandent.com

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.