مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

چگونه از ابتلا به آرتروز زانو جلوگیری کنیم؟

0

آرتروز یک بیماری مفصلی شایع است که متاسفانه این روز ها در حال همه گیر شدن است. از آنجا که سبک زندگی امروزی تغییر کرده و تحرک افراد کمتر شده است، احتمال ابتلا به آرتروز افزایش یافته است. احتمالا شما هم چند نفری را در خانواده می شناسید که به آرتروز زانو مبتلا شده باشند. این نوع از آرتروز نسبتا شایع تر است و متاسفانه پزشکان هم در این مورد کاری از دستشان بر نمی آید. در واقع تمام مطالبی که به نام درمان آرتروز می بینید دروغ است چرا که این بیماری درمانی ندارد و فقط می توان آن را مدیریت کرد. پس بهترین کار این است که با استفاده از روش های زیر از ابتلا به آرتروز زانو پیشگیری کنیم.

آرتروز زانو

کاهش وزن

هر چه وزن شما بالاتر باشد، فشار بیشتری به مفاصل شما وارد می شود. بیشترین فشار را نیز زانو ها تحمل می کنند. تصور کنید که مفاصل شما در نقش یک ماشین هستند و وزن شما مسافرین. هر چه تعداد این مسافرین بیشتر باشد فشار بیشتری به ماشین وارد شده و خراب می شود. هر یک کیلو اضافه وزن فشاری معادل  6 کیلوگرم به زانو وارد می کند. تحقیقات نشان می دهد که 75 درصد کسانی که دچار اضافه وزن هستند بعد از 60 سالگی به آرتروز زانو مبتلا می شوند.

نشستن به شیوه صحیح

متاسفانه ایران یک کشور سنتی است که هنوز تفکرات قدیمی در آن وجود دارد. بیشتر خانواده های ایرانی ترجیح می دهند که بر روی زمین نشسته و از مبل استفاده نکنند. در خانواده هایی نیز مبل تنها برای مهمان ها است. اما جالب است بدانید که نشستن بر روی زانو فشاری معادل 10 کیلو گرم اضافه وزن به بدن وارد می کتد. اگر دقت کرده باشید این شیوه نشستن نیز مرسوم ترین نوع نشستن در ایران می باشد. همچنین قرار گرفتن استخوان ران و ساق‌پا در یک راستا باعث کشیدگی لیگامان‌ها، رباط‌ها و منیسک‌ها نیز می‌شود که خود عاملی برای درد و آسیب به مفاصل محسوب می‌شود.

افراط در نشستن

افرادی که در ادارات کار می کنند یا یا اینکه شغلشان مربوط به کامپیوتر است، مجبور هستند ساعات زیادی را بر روی صندلی بنشینند. این گونه افراد بعد از بلند شدن احساس می کنند که زانو هایشان قفل شده و درد می کند. برای اینکه بر این مشکل فائق شوید و از ابتلا به آرتروز زانو جلوگیری کنید به شما پیشنهاد می کنیم بعد از هر یک ساعت نشستن 3 4 دقیقه بلند شده، راه بروید و زاون های خود را ماساژ دهید. ماساژ غضروفی کمک می‌کند مایع مفصلی روی سطوح مفصل پراکنده ‌شود.

آرتروز زانو

تحرک

هر چه مفصل شما قوی تر باشد، وزن بیشتری را می تواند تحمل کند و دیرتر دچار مشکلاتی مانند آرتروز زانو می شود. تنها کاری که می توان با عضله ها و مفصل های پای خود را قوی کنیم، ورزش کردن است. همچنین ورزش کردن و تحرک داشتن باعث می شود تا شما دچار اضافه وزن نشوید. عضلاتی که باید در حین ورزش کردن آنها را تقویت کرد چهارسر ران، همسترینگ، دورکننده و نزدیک‌کننده ران می باشند. البته در هنگام ورزش کردن باید مراقب باشید چرا که ممکن است به زانو خود صدمه وارد کنید.

بلند نکردن اجسام سنگین

یکی دیگر از کار هایی که باعث آسیب وارد کردن به زانو می شود، بلند کردن اجسام سنگین است. هرگاه شما جسم سنگینی را بلند می کنید نیروی زیادی به زانو ها وارد می شود که مواد مفصلی را تضعیف می کند. این کار در بلند مدت باعث می شود تا شما به آرتروز زانو مبتلا شوید. بهتر است حتی المقدور از فعالیت هایی که به زانوی ما آسیب وارد می کنند دوری کرده یا اینکه یک راه جایگزین پیدا کنیم. به عنوان مثال هنگام خرید کردن از سبد های چرخدار استفاده کنید.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.