مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

علل گوش درد و تاثیر آسپرین بر آن

0

برای همه ی ما تفاق افتاده است که در برخی مواقع که دچار سرماخوردگی هستیم و یا به دلایل دیگر گوش درد را احساس کنیم و می دانیم که عارضه ای کلافه کننده و دردناک است. این مطلب را با گفته ای از یک گیاه درمانگر در درمان گوش درد شروع می کنیم. “یک روز زیبای بهاری در کنار دریاچه کارگاه آموزشی گیاهان دارویی را اداره میکردم. زیر پای ما پر از گیاه گل ماهور بود، درمانی قدیمی برای گوش درد است. اواسط بهار برای گل دادن گیاه کمی زود بود، ولی برگ های پرزدار و ساقه های بلند گل های سال قبل همه جا بودند. در جنوب ایالت اوهایو، گیاه درمانگری بود که با گیاهان گل ماهور و گلدن سیل ضمادی برای گوش درد درست می کرد. بیش از نیمی از شرکت کنندگان در کارگاه این ضماد را برای گوش درد کودکانشان، که درمان عفونت گوش آنها با آنتی بیوتیک و حتی جراحی بهبود نیافته بود، امتحان کرده بودند. بیشتر آنها می گفتند ضماد مؤثر بوده است. من هم چون خواص گل ماهور و گلدن سیل را میشناسم، حرف آنها را باور میکنم!

 

علل ایجاد گوش درد

گوش درد
این عارضه علل بسیاری دارد. در کودکان، شایعترین علت عفونت گوش میانی است. ولی درد می تواند ناشی از زیادی موم گوش، پارگی پرده گوش، و بیماریهای سر و گردن باشد. عفونت گوش بیرونی هم می تواند دردناک شود. عفونت های گوش ممکن است باکتریایی، ویروسی، یا قارچی باشند. حدود ۸۰ درصد کودکان در پنج سال اول زندگی لااقل یک بار دچار عفونت گوش میانی شده اند. ظاهرا شیر دادن از پستان تا حدی ایمنی در کودک ایجاد می کند. در مقایسه با شیرخوارانی که با شیر خشک تغذیه شده اند، کودکانی که شیر مادر خورده اند کمتر دچار عفونت گوش میانی می شوند. هر چه مدت این شیر خوردن طولانی تر باشد، خطر بروز عفونت هم کمتر می شود.

 

درمان گوش درد

گوش درد
همراهان عزیز آسان دنت: پزشکان برای درمان عفونت گوش اغلب آنتی بیوتیک تجویز می کردند. ولی امروزه تمایل آنها به دادن آنتی بیوتیک به کودکان مرتب کمتر می شود. درمان این عارضه با تسکین درد شروع شده و با یافتن علت آن ادامه می یابد. پزشکان با تجویز استامینوفن و آسپیرین در بزرگسالان درد را آرام کرده، و با داروهای آنتی بیوتیک و ضداحتقان خود عفونت را درمان میکنند. همچنین گیاهانی هم وجود دارند که گوش درد بزرگسالان را می توانند پیش از مراجعه به پزشک تسکین دهند. برای تسکین گوش درد بزرگسالان، من چای پوست بید یا امرودی را توصیه می کنم. این گیاهان سالیسین و سالیسیلات دارند، که پیش سازان طبیعی آسپیرین هستند(اگر به آسپیرین حساسیت دارید، نباید گیاهان آسپیرینی هم بخورید.)

 

تاثیر آسپرین در گوش درد کودکان

گوش درد
آسپیرین یا جایگزین های طبیعی آن را نباید به کودکانی که گوش درد همراه با سرماخوردگی دارند بدهید. اگر در عفونت های ویروسی (مخصوصأ سرماخوردگی، آنفلوانزا، و آبله مرغان) به کودکان آسپیرین یا ترکیبات مشابه آن داده شود، احتمال بروز نشانگان رای وجود دارد، که یک گرفتاری خطرناک است و مغز و کبد را آسیب می رساند. گرچه ممکن است خوشایند گیاه درمانگرها نباشد، ولی اگر کودکی دچار این عارضه شود، ترجیح میدهیم به آنها استامینوفن بدهیم تا مسکن های گیاهی آسپیرینی. وقتی درد را تسکین دادید، به دنبال یافتن علت آن باشید. پزشک با معاینه گوش خواهد فهمید که گرفتاری در گوش میانی است یا بیرونی.

 

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.