مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

هر آنچه باید از فواید ورزش کردن در آب بدانیم

0

ورزش کردن در هر نوع و حالتی به بدن شما کمک می کند. ورزش کردن در آب هم ویژگی های منحصر به فرد خودش را دارد. تحقیقات نشان می دهد وقتی شما در آب ورزش می کنید، 90 درصد احساس سبکی می کند. همین موضوع باعث می شود تا ورزش کردن در آب با ورزش کردن در خشکی تفاوت های زیادی داشته باشند. یکی دیگر از ویژگی های این ورزش، آسودگی برای هر سنی است. شما در هر سن یا شرایطی که باشید می توانید به راحتی در آب ورزش کنید. برای اینکه از این ورزش ها لذت ببرید تنها کافی است تا مایو های خود را پا کنید و دل به به آب بزنید.

ورزش کردن در آب

کاهش وزن

یکی از مهم ارین فواید ورزش کردن در آب کاهش وزن است. جالب است بدانید که ورزش های آبی، ترکیبی از ورزش های هوازی و قدرتی هستند که با توجه به مقاومت خود آب، بدن شما را بیشتر به چالش می کشند. به همین دلیل مقاومت آب است که حتی راه رفتن در آب نیز می تواند باعث از بین رفتن چربی های دور شکم شود. اگر تمرین در آب را هر روز و به مدت تقریبا 30 تا 60 دقیقه انجام دهید، بسته به شدت تمرین و وزن بدن‌تان می‌توانید حدود 300 تا 500 کالری در روز بسوزانید.

افزایش قدرت انعطاف پذیری

هنگامی که شما بر روی زمین خشک شروع به ورزش کردن می کنید، به دلیل ترس از افتادن و جاذبه حرکاتتان محدود می شود. این شرایط در آب کمی متفاوت است و به همین دلیل ورزش کردن در آب باعث می شود تا مفاصل شما با چالش بیشتری رو به رو شده و در نتیجه انعطاف پذیرتر بشوند. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به فیتنس علاقه مندید، باید آگاه باشید که انعطاف پذیری یکی از مهم ترین اصل های انجام این ورزش است. آب گرم بهترین گزینه برای افزایش انعطاف پذیری است زیرا عضلات را منعطف و خمیده نگه می‌دارد. بنابراین اگر هدف‌تان بهبود انعطاف پذیری و توانایی حرکتی است، استخر آب گرم را انتخاب کنید

کاهش فشار خون

بسیاری از مردم با مفهوم فشار خون آشنا نیستند. فشار خون عبارت است به میزان فشاری که خون جاری در بدن به رگ ها وارد می کند. وقتی شما در آب در حال ورزش کردن باشید، مقاومت آب باعث می شود تا گردش خون در بدن شما بهتر صورت بگیرد و در نتیجه فشار خون کاهش پیدا کند. مطالعات نشان می دهد که انجام ورزش های هوازی یکی از بهترین روش ها برای کاهش فشار خون می باشد؛ همان طور که در بالا اشاره کردیم ورزش های آبی از جمله تمرین های هوازی قوی محسوب می شوند. انجام این ورزش به افرادی که دچار مشکلات ارتوپدی یا برونکو اسپاسم هستند، توصیه می شود.

ورزش کردن در آب

تقویت سلامت مفاصل

ورزش های آبی یکی از بهترین تمرین ها برای تقویت سلامت مفاصل است. این ورزش ها معمولا دارای فشار کمی هستند و به همین دلیل می توانند به مفاصل شما کمک کنند.  هنگام انجام تمرین در آب، خاصیت غوطه ور ماندن در آب باعث می‌شود فشار زیادی به مفاصل وارد نشود. همچنین، از تاثیرات منفی درد و خستگی نیز کاسته خواهد شد. معمولا افرادی که به بیماری های مفاصلی مانند آرتروز و آرتریت دچار هستند، بهتر است برای مدیریت بیماری های خود از این ورزش ها استفاده کنند.

کاهش استرس

حتما شما هم این موضوع را شنیده اید که حتی نگاه کردن به آب نیز باعث آرامش می شود. هنوز هیچکس دلیل این امر را نمی داند ولی همه به وجود آن اذعان دارند. ورزش کردن در آب یکی از مفرح ترین و آرامش بخش ترین فعالیت های دنیا می باشد. جالب است بدانید حتی در جلسه های مراقبه و مدیتیشن از صدای آب برای القا کردن آرامش استفاده می شود.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.