مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

چرا نباید کفش ها را بدون جوراب بپوشیم ؟

0

متاسفانه چند سالی می شود که به دلیل پدیده مد گرایی، تعداد کسیری از جوان ها دیگر با کفش های خود، مخصوصا کتانی ها جوراب نمی پوشند. وقتی با بسیاری از این دست افراد حرف می زنیم برای این کار دلایل واهی و غیر واقعی می آورند. عده ای اعتقاد دارند که وقتی جوراب نمی پوشند پاهایشان سبک تر است و قدم هایشان را آسان تر بر می دارند. شاید این امر در لحظه برای شما احساس خوشایندی را ایجاد کند ولی در نهایت باعث می شود تا به شما آسیب های جدی وارد شود. اگر شما هم می دانستنید پوشیدن کفش بدون جوراب چقد می تواند مضر باشد، دیگر این کار را انجام نمی دادید.

بدون جوراب

پاهایتان بو می گیرد

عده ای مرز های علم را جابه جا کرده و برای اینکه کفش های خود را بدون جوراب بپوشند، ادعا می کنند که این کار باعث می شود تا پایشان بو نگیرد! پای شما در طول روز چیزی حدود 500 میلی لیتر عرق تولید می کند. این مقدار از یک بطری نوشابه هم بیشتر است. حتی اگر عرق‌ یک مایع استریل بود باز هم این مقدار مایع در کفش‌های شما، چیز بدی است. عرق حاوی باکتری ها و اوره است و این بدان معنا است که این ماده، ذاتا دارای بوی بدی است. وقتی باکتری ها در محیطی مرطوب و تاریک مانند کفش ها قرار بگیرند به راحتی رشد کرده و باعث آسیب رساندن به پای شما شده و بوی نامطبوی ایجاد می کنند. پوشیدن جوراب باعث می شود تا این بو ها و آلودگی ها جذب جوراب شده و پای شما تا حد زیادی سالم بماند.

مشکلات جدی

بسیاری از کفش ها طوری طراحی شده اند که اگر بدون جوراب پوشیده شوند، به پوست پا صدمه وارد کنند. این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد چرا که این آسیب ها می تواند منجر به ایجاد تاول ها شود. اگر شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم کرده باشید می دانید که تاول ها چقدر دردناک هستند و راه رفتن را مختل می کنند. اگر این تاول ها باز شوند، باکتری ها و قارچ هایی که در کفش وجود دارد وارد بدن شما می شود و می تواند باعث عفونت های جدی شود. در سال 2014 خبری پخش شده بود مبنی بر اینکه پسربچه‌ی 12 ساله‌ای در اثر عفونت ناشی از تاول روی پایش مُرده بود و این تاول به خاطر پوشیدن کفش بدون جوراب ایجاد شده بود. حتی اگر کفش های مناسب را هم پیدا کنید که باعث آسیب وارد کردن به پوست شما نشود، نمی توانید جلوی باکتری به اسم اونیکومیکوسیس را بگیرد. این باکتری که در کفش ها وجود دارد می تواند باعث آسیب وارد کردن با ناخن های شما شود. به توصیه‌ی کارشناسان، استفاده از جوش شیرین، کفی‌های طبی، هوا دادن کفش‌ها و هر روز یک کفش را نپوشیدن نکات بهداشتی لازم جهت حفظ سلامت پاهاست.

جوراب و خنک شدن پا

عده ای اعتقاد دارند که پوشیدن کفش بدون جوراب باعث می شود تا پاهای آن ها خنک تر شود. اما از نظر علمی پوشیدن جوراب خیلی بیشتر می تواند به خنک کردن پاها کمک کند. شما می توانید از جوراب های ورزشی برای این منظور استفاده کنید. این جوراب ها طوری طراحی شده اند که می توانند رطوبت را از پا دور کرده و از پاهای‌تان حمایت کنند. حتی اگر از ظاهر جوراب ها خوشتان نمی آید و نمی خواهید انها بر روی تیپ شما تاثیر بگذارند می توانید از جوراب های بدون ساف استفاده کنید. این جوراب ها از بیرون کفش دیده نمی شوند.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.