مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با کارهای کوچکی که باعث چاقی می شوند

0

سوال اساسی که همیشه افراد بعد از چاق شدن و اضافه وزن از خود می پرسند این است؛ چه شد که چاق شدم؟ شاید تصور کنید کسانی که به چاقی دچار می شوند هر روز روی کاناپه لم داده اند و همیشه در حال خوردن شکلات هستند! اما نه. این افراد زندگی کاملا معمولی داشته و به مقدار کافی غذا می خوردند و به مقدار کافی می خوابیدند ولی بعد از چند وقت دچار اضافه وزن شده اند. واقعیت این است که ما کارهای کوچکی که باعث چاقی می شوند را نمی بینیم چرا که همانطور اشاره کردیم این کار ها کوچک اند. ما در این مقاله شما را با برخی از این کار ها آشنا می کنیم.

کارهای کوچکی که باعث چاقی می شوند

تند تند غذا خوردن

امروزه با تغییر شرایط زندگی و ارزشمند شدن زمان، افراد سعی می کنند همه کار ها را با سرعت انجام بدهند. متاسفانه تند غذا خوردن یکی از کارهای کوچکی که باعث چاقی می شوند است. محققان آمریکایی می گویند که تند غذا خودن باعث می شود تا سالانه 2 کیلو گرم به وزن شما افزوده شود. وقتی شما تند غذا می خورید هورمون سیری دیر ترشح می شود و به همین دلیل شما بیشتر از نیاز بدن خود غذا می خورید که این امر باعث چاقی می شود.

آب کافی نخوردن

متاسفانه امروزه دیگر کسی سر سفره پارچ آب نمی آورد. امروزه نوشابه ها جای خود را به آب داده اند. آب نخوردن یکی از دلایلی است که می تواند باعث افزایش وزن شود. وقتی شما آب کافی نخورید بدن فرمان تشنگی صادر می کند؛ متاسفانه در برخی از موارد بدن به اشتباه فرمان گرسنگی می دهد و شما مجبور می شوید بدون اینکه نیاز داشته باشید، از غذا استفاده کنید. نوشیدن یک لیوان آب قبل از غذا خوردن باعث می شود تا شما زودتر احساس سیری کنید و در نتیجه کمتر غذا بخورید. در ضمن باید بدانید که آب هیچ کالری ندارد پس به هیچ عنوان نگرانی چاقی نباشید.

زیاد نشستن

متاسفانه در جوامع امروزی یک فرد در طول روز چیزی در حدود 9 تا 11 ساعت می نشیند. شاید از نظر شما نشستن هیچ ضرری نداشته باشد ولی تحقیقات نشان می دهد که این مقدار نشستن نه تنها باعث می شود تا شما در معرض چاقی قرار بگیرد، بلکه احتمال مرگ زودرس و بیماری های قلبی نیز افزایش پیدا می کند. اگر شغل شما ایجاب می‌کند ساعت‌های متوالی یکجا بنشینید، حتما یا قبل از شروع کار و یا در زمان ناهار و استراحت چند دقیقه ورزش کنید. استفاده از میز ایستاده نیز ایده‌ی بسیار خوبی است.

کارهای کوچکی که باعث چاقی می شوند

نداشتن خواب کافی

نداشتن خوابی یکی از کارهای کوچکی که باعث چاقی می شوند است. متاسفانه امروزه شب زنده داری بیشتر باب شده است. ولی باید بدانید که عدم خواب کافی می تواند به صورت جدی سلامت شما را تهدید کند. وقتی شما به اندازه کافی نخوابید، در نتیجه صبح احساس کسالت می کنید. این احساس باعث می شود تا هورمونی که فرمان سیری را می دهد دیرتر ترشح شود و در نتیجه شما بیشتر از میزان نیاز خود کالری مصرف کنید. اگر برای خوابیدن مشکل دارید می‌توانید با کمک تکنیک‌های موثر، عادت خواب خود را تغییر دهید.

غذا خوردن در ظروف بزرگ

شاید خنده دار بنظر برسد ولی سایز ظرف هایی که در آن غذا می خورید می تواند بر روی سایز کمرتان تاثیر بگذارد. در تحلیلی که روی 72 نفر انجام گرفت، دانشمندان دریافتند افراد وقتی در بشقاب‌های بزرگ‌تر غذا سرو می‌کردند، بیشتر غذا می‌خورند بدون اینکه حتی بدانند! متاسفانه مغز ما به سرعت شرطی می شود. یکی از شرط هایی که مغز ما در طول زندگی پذیرفته این است که ظرف غذا را باید تا انتها خود تا سیر شد. به همین دلیل شما تا زمانی که ظرف خود را تمام نکرده باشید احساس سیری نمی کنید در نتیجه ظرف بزرگ مساوی است با غذای بیشتر خوردن.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.