مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

مهم ترین دلایل زردی پوست را بشناسید

0

زرد شدن پوست یکی از آن مشکلاتی است که هر کسی نمی تواند به راحتی دلیلش را پیدا کند و حتما باید نزد دکتر مراجعه کند. زرد شدن می تواند گاهی بی خطر و گاهی بسیار خطرناک باشد. بهتر است برای اینکه دقیق تر با علت زردی خود آشنا شوید سوالاتی مانند: از چه زمانی شروع شده؟ آیا با خارش همراه است؟ آیا رنگ مدفوع و ادرار تغییر کرده است؟ را از خود بپرسید. جواب مثبت یا منفی به هر کدام از این موارد می تواند در تشخیص دلایل زردی پوست کمک شایانی به پزشک بکند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با شایع ترین دلایل زردی پوست آشنا کنیم.

دلایل زردی پوست

مصرفی برخی از دارو ها و مواد غذایی

یکی از رایج ترین دلایل زردی پوست ، مصرف بعضی از دارو ها می باشد. از مهم ترین این دارو ها می توان به قرص های ضدبارداری، استامینوفن و داروهای استروییدی اشاره کرد. یکی از رایج ترین سوالاتی که پزشکان در مورد زردی پوست از بیماران می پرسند، این است که آیا وی داروی خاصی مصرف می کند یا نه! مصرفی برخی از مواد غذایی نیز می تواند این مشکل را بوجود بیاورد. تحقیقات نشان می دهد که استفاده بیش از حد بتاکروتن باعث می شود تا پوست شما زرد شود. بتاکروتن آنتی اکسیدانی است که در سبزیجات و میوه هایی مانند: هویج، زردک و به وجود دارد.

عمل های جراحی

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث زردی پوست شود عمل جراحی است. این مورد بسته به نوع متابولسیم بدن، در برخی از افراد مشاهده می شود. اما بیشترین موارد کسانی بودند که عمل های جراحی مربوط به کبد را پشت سر گذاشته بودند.

مشکلات صفراوی

رایج ترین دلیل برای کسانی که به زردی پوست دچار شده اند، مشکلات صفراوی است. التهاب مجاری صفراوی باعث زردی و درد ناحیه شکم، تب و خارش می شود. التهاب کیسه صفرا نیز می تواند باعث زردی های موضعی شود. حتی در برخی موراد سنگ های صفرا علاوه بر درد می توانند این مشکل را ایجاد کنند.

دلایل زردی پوست

سیروز کبدی

بیماری سیروز صفراوی اولیه که به آن PBC هم می گویند زمانی وجود می آید که مجراهای صفراوی در کبد کم کم تخریب می شوند. از مهم ترین نشانه های این بیماری می توان به خارش پوست، بزرگی شکم در اثر آب آوردن، ضعف و خستگی، تورم پاها، تهوع و استفراغ اشاره کرد. این بیماری بسیار خطرناک است و اگر کنترل نشود می تواند منجر به فوت بشود.

کم خونی

کم خونی نیز از جمله عواملی است که می تواند باعث بروز زردی در پوست شود البته این موضوع بیشتر در کسانی که به کم خونی داسی شکل دچار هستند خود را نشان می دهد. اگر می خواهید از شر این رنگ زرد خلاص شوید باید کم خونی خود را با خوردن مواید حاوی آهن مهار کنید.

ضربه وارد شدن به پوست

بعضی اوقات ضربات وارد شده به پوست باعث خونمردگی می شود که این مورد خود را به صورت زرد شدن نشان می دهد. این نوع از زردی به مرور زمان بهبود پیدا می کند.

سرطان های گوارشی

از مهم ترین علائمی که می توان به سرطان کبد و سرطان کیسه صفرا پی برد، زردی پوست است. البته این بیماری ها تنها همین نشانه را ندارند،  دردهای شکمی، تب و لرز، کاهش وزن، خارش، بی اشتهایی، دفع مدفوع چرب، ضایعات پوست از دیگر علائم شایع این سرطان ها می باشند.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.