مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

مهم ترین نشانه های سرطان کلیه کدامند؟

0

یکی از پیچیده ترین انواع سرطان، سرطان کلیه است. این بیماری که بیشتر در افراد بالای 40 سال دیده می شود، هنوز از راز های پزشکی محسوب می شود.  هیچ کس به درستی علت دقیق این بیماری را نمی‌داند. پزشکان به ندرت می‌توانند توضیح دهند که چرا یک نفر سرطان کلیه می‌گیرد ولی فرد دیگری نه. متاسفانه 85 درصد سرطان های کلیه بدخیم هستتد که این امر به خوبی نشان می دهد که این بیمرای چقدر خطرناک است. هرچند برای تشخیص دقیق اینکه آیا به این بیماری دچار شده اید یا نه، باید به پزشک مراجعه کنید ولی ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با شایع ترین نشانه های سرطان کلیه آشنا کنیم.

نشانه های سرطان کلیه

مشاهده خون در ادرار

یکی از مهم ترین نشانه های سرطان کلیه مشاهده خون در ادرار است. البته وقتی ما درباره این مورد حرف می زنیم منظورمان این نیست که ادرار شما دقیقه قرمز شود یا به جای ادرار از مثانه شما خون خارج شوید! در بسیاری از موارد این قطرات خون به چشم معمولی دیده نمی شوند و تنها می توان آنها را با استفاده از میکروسکوپ مشاهده کرد. در این هنگام رنگ ادرار فرد صورتی، قهوه ای و یا قرمز است. اغلب حتی مقدار کمی خون در ادرار باعث تغییر رنگ می شود. التبه مشاهده خون در ادرار تنها مربوط به سرطان کلیه نیست. ار دیگر دلایل این مورد می توانیم به مشکلاتی نظیر: عفونت مثانه، سنگ کلیه، کیست یا التهاب اشاره کنیم. در هر حال بلا فاصله بعد از مشاهده خون در ادرار به پزشک مراجعه کنید.

کم خونی و خستگی

معمولا خستگی یکی از شایع ترین نشانه های هرگونه سرطانی می باشد. اما دقت کنید که این نوع از خستگی با حالت معمولی فرق دارد چرا که شما نمی توانید این خستگی را با استفاده ار استراحت کردن برطرف کنید. متاسفانه ناکارامدی عصلات باعث می شود تا شما در انجام بسیاری از کارهای روزمره خود به مشکل بر بخورید. کم خونی هم از دیگر نشانه های سرطان کلیه محسوب می شود. البته کم خونی در بیشتر موارد به علت کمبود آهن است اما شما با مشاهده به هر صورت، هر گونه خستگی غیر معمول و کم خونی، به دکتر مراجعه کنید.

درد پایین تنه

متاسفانه نشانه های سرطان کلیه خود را خیلی دیر نشان می دهد ولی در موارد بسیاری افراد با سونوگرافی متوجه این مشکل می شوند. همه این افراد به دلیل درد پهلو از سونوگرافی استفاده کرده بودند. هر گونه درد ناگهانی در پهلو که به طور ناگهانی شروع می شود و بیش از چند روز طول می کشد را باید به اطلاع پزشک رساند. متاسفانه بیشتر مردم درد های جزیی را جدی نمی گیرند و این در حالی است که موارد می توانند بسیار خطرناک باشند.

وجود توده

یکی دیگر از نشانه های سرطان که بسیار مشخص است، توده می باشد. این توده ها اکثر در قسمت های شکمی بوجود می آیند. در بیشتر موارد این توده ها به قدری بزرگ هستند که می تواند آنها را با لمس کردن تشخیص داد. این توده ها اکثرا با درد شدیدی نیز همراه هستند. آمار منتشر شده در موسسه بهداشت و سلامت آمریکا نشان می دهد که 80 درصد بیماران با استفاده از سونوگرافی و آزمایش سی تی اسکن متوحه این موضوع شده اند.

از دست دادن ناگهانی وزن و اشتها

از دیگر نشان هایی که اکثر سرطان ها دارند، می توان به کاهش ناگهانی وزن و اشتها اشاره کرد. متاسفانه سرطان باعث می شود تا تمام اندام های بدن شما به نوعی تحت تاثیر قرار بگیرند و به همین سبب شما شاهد چنین نشانه هایی باشید.  علاوه بر لاغری غیر قابل توصیف و پائین آمدن توانایی بدن، تب ناشناخته و تعریق داغ نیز می تواند با سرطان کلیه در ارتباط باشد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.