مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

مهم ترین دلایل سر درد در ماه رمضان

0

ماه رمضان با تمام خوبی هایی که دارد، می تواند منجر به بروز مشکلات زیادی شود. با اینکه پزشکان اسلامی اصرار دارند که روزه گرفتن می تواند به بدن کمک کند، ولی هنوز هیچ منبع علمی صحت این ادعا را تایید نکرده است. متاسفانه یکی از شایع ترین مشکلاتی که روزه داران در ماه رمضان با آن مواجه می شوند، سر درد است. همه این سر درد ها یکی نیستند و منشا های مختلفی دارند. اگر نتوانید منشا سر درد خود را پیدا کنید، نمی توانید آن را بر طرف کنید. به همین دلیل ما در این مقاله شما را با مهم ترین دلایل سر درد در ماه رمضان آشنا می کنیم.

دلایل سر درد

سر درد به دلیل بی خوابی

یکی از مهم ترین دلایل سر درد در ماه رمضان، نداشتن خواب کافی است. معمولا به دلیل پخش سریال های تلوزیونی، شب نشینی ها و سحر خوردن، بیشتر مردم شب ها دیرتر می خوابند و بعضا تا اذان صبح بیدار می مانند. نداشتن خواب کافی باعث می شود تا مغز شما واکنش پذیرتر شود و به همین دلیل شما دچار سر درد شوید. اگر شما به اندازه کافی نخوابید، هورمون های بدنتان دگرگون می شوند و این موضوع می تواند شما را عصبی کند. بهترین راه کار این است که ظهر ها قبل از اذان مغرب، چند ساعت بخوابید.

سر درد به دلیل کاهش قند خون

وقتی شما در طول روز هیچ ماده غذایی مصرف نمی کنید، احتمال بسیار زیاد دچار کاهش قند خون می شوید. این موضوع خود یکی از دلایل سر درد در ماه رمضان محسوب می شود. اگر می خواهید دچار این مشکل نشوید، پیشنهاد می کنیم در وعده سحری از مواد قندی استفاده کنید. البته بهتر است در این کار زیاده روی نکنید چرا که مصرف قندهای سریع‌الجذب مثل شکر سفید، نبات، شکلات و شیرینی تهیه شده در قنادی‌ها،‌ می تواند باعث اعتیاد شود.

سر درد به دلیل کم آبی

درست است که مومن قصد دارد تا با سختی کشیدن در این ماه، خود را جای فقرا قرار دهد ولی اگر رعایت بعضی از مسائل را نکند، مجبور می شود در جای اموات قرار بگیرد. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده است تا روزه گرفتن این روز ها سخت شود، کم آبی است. متاسفانه به دلیل تغییر سیستم گوارشی انسان در طول زمان و گرمای بیش از حد تابستان، ما آب بدن خود را زودتر از دست می دهیم و در نتیجه احساس سر درد و سر گیجه می کنیم. برای مقابله با این مشکل در طول شب از میوه‌هایی مثل خیار، هندوانه، خربزه، انگور، گلابی، انار، سیب و به استفاده کنید.

سر درد به دلیل کاهش کافئین

بر اساس آمار ارئه شده، یکی از مهم ترین دلایل سر درد در ماه رمضان، کاهش کافئین گزارش شده است. کسانی که به خوردن کافئین عادت دارند، در طول این ماه دچار سر درد و سر گیجه می شوند. چنین افرادی بهتر است تا یک هفته قبل از ماه رمضان مصرف چای، قهوه و شکلات را کاهش بدهند تا بتوانند بدن خود را به کمبود کافئین عادت دهند. مصرف چای سبز بدون کافئین به جای چای سیاه در این زمینه می‌تواند کمک کننده باشد.

سر درد به دلیل کم خونی

افرادی که دچار کم خونی هستند، به شدت مستعد سر درد در ماه رمضان می باشند. این گونه افراد حتما باید توصیه هایی مانند: خوردن شربت عسل با آب جوش بعد از سحر، خوردن شربت شیره انگور رقیق در افطار، مصرف عذاهای با پودر سبوس برنج یا گندم یا غلات و خوردن غذا های آهن دار در سحری را رعایت کنند. ماه رمضان یکی از سخت ترین ماه های سال برای مومنین می باشد ولی شما می توانید با رعایت کردن نکات تغذیه ای، از بوجود آمدن مشکلاتی مانند سر درد، جلوگیری کنید.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.