مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با خواص اسپرزه بر روی سلامتی

0

اسپرزه یا بارهنگ تخم مرغی یکی از گیاهانی است که بیشتر مردم اسم مکملش را شنیده اند. این گیاه که از خانواده پلانتاگو می باشد، در قسمت های زیادی از ایران از جمله سمنان، بلوچستان و لرستان پیدا می شود. این گیاه علفی و یکساله، بدون ساقه یا دارای ساقه‌های کوتاه و برگهای باریک، دراز و نوک تیز با سه رگبرگ سراسری در جهت طول برگ، است. خواص اسپرزه باعث شده است تا از این گیاه در درمان بیماری های زیادی مانند اسهال استفاده شود. ما قصد داریم تا در این مقاله شما را بیشتر با خواص اسپرزه آشنا کنیم.

خواص اسپرزه

کاهش سطح کلسترول

از مهم ترین خواص اسپرزه می توانیم به کاهش سطح کلسترول اشاره کنیم. این گیاه از جمله مواد دارای فیبر غذایی محسوب می شود و به همین دلیل می تواند با کاهش کلسترول به سلامت قلب و عروق کمک کند. فیبر باعث می شود تا کلسترول از غذاها کمتر جذب شده و در نتیجه به شریان ها نچسبد. مصرف اسپرزه به کاهش احتمال آترواسکلروز و مشکلات مربوط به قلب کمک می کند. تحقیقات دانشگاه مریلند نشان می دهد که مصرف اسپرزه می تواند کلسترول خوب بدن یعنی HDL را افزایش دهد و از طرفی باعث کاهش LDL شود.

کمک به مشکلات گوارشی

مهم ترین کاربرد این گیاه برطرف کردن مشکلات گوارشی مانند اسهال و یبوست می باشد. شاید باورش سخت باشد ولی وقتی شما از اسهال رنج می برید، اسپرزه می تواند مدفوع شما را سفت کنید و درست در زمانی که دچار یبوست شده اید، مدفوع را شل کند. این گیاه می تواند حرکت پرستالتی را تحریک کند و روده ها را به آرامی حرکت دهد. همچنین در این گیاه خواص ضد التهابی بسیاری وجود دارد که می تواند به درمان مشکلاتی مانند بواسیر و التهاب روده کمک کند. برای سال ها از این خاصیت اسپرزه در طب سنتی استفاده می شده است.

جلوگیری از دیابت

تحقیقات نشان می دهد که اسپرزه بر روی سطح قند خون نیز تاثیر دارد. این خاصیت باعث می شود تا اسپرزه از جمله گیاهان مهم بشمار برود. بر خلاف باور عموم کاهش قند خون می تواند به سلامت عمومی کمک کند و تنها به درد کسانی که دچار دیابت شده اند نمی خورد. اسفرزه با تنظیم انتشار انسولین به جریان خون می تواند باعث تنظیم سطح قند خون شود. افرادی که از بیماری دیابت رنج می برد بهتر است که این گیاه را به برنامه غذایی خود اضافه کنند تا زندگی سالم تری داشته باشند.

خواص اسپرزه

کاهش وزن

درست مانند دیگر موادی که در خود فیبر دارند، اسپرزه نیز می تواند به کاهش وزن کمک کند. فیبر از جمله موادی است که دیرتر هضم می شود و از همین رو مصرفش باعث می شود تا شما کمتر احساس گرسنگی کنید. این خاصیت اسپرزه نه تنها برای کسانی که قصد دارند مفید است، بلکه می تواند به جلوگیری از چاقی نیز کمک کند. امروزه در داروخانه ها مکمل های اسپرزه وجود دارد و شما می توانید با مصرف آنها گام بلندی به سوی کاهش وزن بردارید.

کاهش فشار خون

از دیگر خواص اسپرزه می توان به فشار خون اشاره کرد. فشار خون هم مانند چربی خون از جمله مواردی است که بر روی سلامت قلب تاثیر می گذارد. فشار خون بالا باعث می شود تا نیروی زیادی به قلب شما وارد شده و خطر بیماری هایی مانند سکته قلبی افزایش پیدا کند. در سال 2014 یک تحقیقاتی حیوانی در دانشگاه کمبریج انجام شد. در طی این آزمایش مقادیر ثابتی عصاره اسپرزه به موش هایی که فشار خون بالا داشتند داده شد. بعد از مدت یک هفته نتاشج نشان می داد که سطح  فشار خون ذر موش ها کاهش چشمگیری داشته است. اسپرزه می تواند رسوب در رگ های خونی و عروق قلب را کاهش دهد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.