مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی رایج ترین مشکلات پوستی در آقایان

0

همان طور که می دانید اولین سد دفاعی در برابر بیماری ها، پوست است. این اندام دارای وسیع ترین سطح مقطع است و به همین دلیل بیشتر از سایر اندام ها نیاز به مراقبت دارد و دارای آمار بیشترین صدمه نیز می باشد. معمولا آقایان به دلیل اینکه در محیط های خارجی بیشتر قرار می گیرند، بیشتر در معرض آسیب های پوستی هستند. از آنجا که در پوست آقایان به دلیل وجود هورمون تستسترون کلاژن و سبوم بیشتری وجود دارد، آنها دارای پوست ضخیم تری هستند. همین تفاوت است که باعث می شود پوست آقایان نسبت به بعضی از مشکلات آسیب پذیر تر باشد. ما در این مقاله شما را با رایج ترین مشکلات پوستی در آقایان آشنا می کنیم.

رایج ترین مشکلات پوستی در آقایان

آسیب های ناشی از تیغ

یکی از رایج ترین مشکلات پوستی در آقایان آسیب های ناشی از تیغ است. همه مردانی که صورت خود را اصلاح می کنند، این مشکل را تجربه کرده اند. در دنیای پزشکی، سوختگی های تیغ به نام سودوفولیکولیت (Pseudofolliculitis) شناخته می شوند. این سوختگی ها اگر جدی گرفته نشوند می توانند به راش تحریک کننده همراه با تاول و جوش های عفونی منجر شوند. مهم ترین روشی که برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد این است که قبل از اصلاح صورت خود به با دقت با آب گرم شست و شو دهید.

آفتاب سوختگی

معمولا آقایان بیشتر از خانوم ها بیشتر به این مشکل دچار می شوند چرا که هم بیشتر در فضای خارج قرار دارند و هم کمتر از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنند. در نور آفتاب اشعه های خطرناکی وجود دارد که می تواند علاوه بر آفتاب سوختگی، منجر به سرطان پوست نیز بشود. اگر می خواهید از شر این مشکلات در امان باشید باید هر وقت از خانه خارج می شوید، از محصلات ضد آفتاب استفاده کنید. خورشید می تواند در هر زمانی از سال، پرتوهای مضر فرابنفش را منتشر سازد. پس هیچگاه استفاده از این مواد را منوط برا فصل سال قرار ندهید.

آکنه

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، آقایان به دلیل اینکه هورمون تستسترون بیشتری ترشح می کنند، چزبی های پوستی بیشتری نیز خواهند داشت.  سبوم به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست عمل می کند، اما شرایط خوب برای رشد باکتری ها را نیز فراهم می کند. از آنجه که پوست آقایان ضخیم تر است، به همین دلیل دارای سوراخ های پوستی بزرگتری نیز می باشد. که احتمال آلودگی را افزایش می دهد. اگر می خواهید آسیب های ناشی از آکنه را به حداقل برسانید استفاده از پاک کننده های ملایم روی پوست صورت و بدن را در دستور کار قرار دهید.

رایج ترین مشکلات پوستی در آقایان

روزاسه

روزاسه یک بیماری پوستی مزمن است که باعث قرمزی در بینی، چانه، گونه ها و پیشانی می شود. تحقیقات نشان می دهد که آقایان دو برابر بیشتر احتمال دارد که به این بیماری دچار شوند. همچنین احتمال ایجاد رینوفیما (Rhinophyma) یا بینی بزرگ شده نیز در آقایان بیشتر است. مهم ترین مولفه برای ابتلا به این بیماری نور خورشید است و به همین دلیل آقایان را خطر بیشتری تهدید می کند. مردان می توانند روزاسه را از طریق یک روتین مراقبت از پوست مناسب زیر کنترل داشته باشند. این برنامه های ساده شامل مرطوب نگه داشتن پوست، استفاده از کرم های ضد آفتاب و دوری از نور مستقیم خورشید می باشد.

پای ورزشکار

این بیماری به دلیل قرار گرفتن بیش تز حد پا در کفش و عفونت های قارچی خود را نشان می دهد. این بیماری نیز یکی از رایج ترین مشکلات پوستی در آقایان می باشد چرا که آنها بیشتر مجبور هستند بیرون از خانه باشند و به همین دلیل ساعات بیشتری پای در کفش دارند. مردانی که با بیماری پای ورزشکار مواجه شده اند می توانند از ضد قارچ هایی که بی نیاز از نسخه پزشک به فروش می رسند، استفاده کنند.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.