مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

کدام بیماری ها را می توان با فیزیوتراپی درمان کرد؟

0

فیزیوتراپی که در ایران به آن فیزیک درمانی نیز گفته می شود، شیوه ای درمانی است که با استفاده از جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر برخی از مشکلات را درمان می کند. بیشتر مردم فکر می کنند که این روش تنها برای کسانی است که به بیماری های عضلاتی دارند یا اینکه در راه رفتن دچار مشکل شده اند. اما جالب است بدانید که با فیزیک درمانی می توان بیماری هایی را درمان کرد که حتی شما فکرش را هم نمی کردید. ما قصد دارید تا در این مقاله شما را با بیماری هایی که می توان با استفاده از فیزیوتراپی درمان کرد، آشنا کنیم.

فیزیوتراپی

سرگیجه ها

یکی از مهم ترین بیماری هایی که می توان آن را با فیزیوتراپی درمان کرد، سرگیجه است. زمانی که ما از سرگیجه حرف می زنیم، منظورمان فراتر از حالتی است که شما به دلیل چرخیدن، سرتان گیج می رود. این مشکل گاهی می تواند بسیار حاد باشد و حتی شما در حالت ساکن و استراحت نیز دچارش شوید. شایع‌ترین نوع سرگیجه، «سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم» (BPPV) است. این وضعیت ناشی از وجود مشکل در گوش داخلی است که موجب بروز دفعات کوتاه‌مدت سرگیجه می‌شود. جالب است بدانید که این بیماری را به راحتی می توان با استفاده از یک جلسه فیزیک درمانی، از بین برد.

ضربه های مغزی

ضربه مغزی شاید در نگاه اول بسیار ترسناک باشد ولی جالب است بدانید این مشکل به راحتی با استفاده از فیزیوتراپی قابل درمان است. ضربه مغزی یا Traumatic brain injury که به اختصار TBI نیز شناخته می شود، به دلیل وارد شدن یک نیروی بیرونی به قشر مخ ایجاد می شود. ضربه مغزی اگر به سرعت درمان نشود می تواند در بلند مدت باعث مشکلاتی مانند احساس گیجی، مشکلات تعادلی و سردرد شود. جالب است بدانید که این عارضه از مهم ترین دلایل مرگ و میر در جهان محسوب می شود.

بی اختیاری در ادرار

همان طور که می دانید به خارج شدن غیر ارادی ادرار، بی اختیاری ادرار گفته می شود. دفع ادرار هنگامی اتفاق می‌افتد که فشار داخل مثانه از فشار ناشی از تون عضلات صاف و مخطط مجرای ادراری بالاتر رود. این بیماری می تواند تاثیر زیادی بر روی کیفیت روزمره شما بگذارد. این مشکل می تواند به دلایل زیادی همچون بارداری، وضع حمل، عمل جراحی و ضعف لگن رخ بدهد. شما می توانید با استفاده از فیزیک درمانی ماهیچه‌های مربوط را قوی کرده و این مشکل را به راحتی درمان کنید.

فیزیوتراپی

سردرد

شاید باورش سخت باشد ولی می توان مشکلاتی مانند سردرد را نیز با استفاده از فیزیک درمانی، بهبود داد. انواع مختلفی از سردرد همچون سردردهای تنشی، میگرن و سردرد خوشه‌ای وجود دارند. گاهی اوقات سردرد ها حتی می توانند بر روی زندگی شما تاثیر گذاشته و شما را از انجام روزمره های خود عاجز کند. معمولا سردرد هایی که به دلیل استرس و آسیب های گردنی و سفتی ماهیچه ها اتفاق می افتند را می توان به راحتی با استفاده از این شیوه درمان کرد. البته استفاده از دمنوش های طبیعی نیز می تواند راه موثری برای رفع سردرد های استرسی باشد.

لنف ادم

این بیماری عبارت است از تورم شدید عضوی به دلیل تکامل ناقص یا آسیب های بافت های لنفاوی. این عارضه بیشتر خود را در اندام هایی مانند دست و پا نشان می دهد. این مشکل پس از انواع خاصی از درمان‌های سرطان همچون سرطان سینه اتفاق می‌افتد که گره‌های لنفاوی با عمل جراحی بیرون آورده می‌شوند. اگر این لنف ها کنترل نشود، می تواند باعث ایجاد عفونت های خطرناکی شود که حتی زندگی را نیز به خطر می اندازند. این بیماری را نیز می توان به راحتی با شرکت در جلسات فیزیوتراپی، درمان کرد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.