مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با مهم ترین دلایل ابتلا به بواسیر

0

بواسیر یکی از بیماری های مقعدی است که به دلیل اتساع رگ های وریدی، بوجود می آید. با اینکه این بیماری تقریبا شایع است، متاسفانه در ایران آن را بسیار بد می دانند و به همین مبتلایان به بواسیر در بسیاری از موارد به پزشک مراجعه نمی کنند. آمار ها نشان می دهد که دز هر 4 نفر، 3 نفر در طول زندگی این بیماری را تجربه می کند. از مهم ترین علائم این بیماری می توان به  درد در ناحیه مقعد، تورم و گاهی نیز خونریزی، اشاره کرد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با مهم ترین دلایل ابتلا به بواسیر آشنا کنیم.

دلایل ابتلا به بواسیر

بلند کردن اجسام سنگین

یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به بواسیر که شاید کمتر کسی به آن توجه کند، بلند کردن اجسام سنگین می باشد. اما جالب است بدانید که این کار باعث می شود به راست روده شما فشار وارد شده و در نتیجه شما به بواسیر مبتلا شوید. همان طور که می دانید، نمی شود همیشه از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کرد، به همین دلیل شما باید با استفاده از روش های کم خطر این کار را انجام دهید. متخصصان اعتقاد دارند که بهترین روش برای بلند کردن اجسام سنگین این است که شما ابتدا بنشینید و سپس جسم را لیفت کند. جدا از خم شدن و برداشتن اجسام سنگین خودداری کنید چرا که این روش بیشترین فشار را به شما وارد می کند.

طول کشیدن اجابت مزاج

شاید با خود بگویید که خارجی ها همیشه با خود روزنامه به دستشویی می برند و در حین اجبات آن را مطالعه می کنند. اما متاسافانه سیستم دستشویی ما با خارجی ها فرق دارد. نشستن سر توالت فرنگی فشار بسیار کمی را به شما وارد می کند ولی اگر شما بیش از اندازه در دستشویی های ایرانی، بنشینید، سبب تاثیر جاذبه زمین بر بدن و استرس بی مورد بر رگ های تان می شود. پس به محض اینکه شکمتان را خالی کردید، سیفون را کشیده و از دستشویی خارج شوید.

رژیم های غذایی ناسالم

داشتن رژیی های غذایی ناسالم هم از دیگر دلایل ابتلا به بواسیر می باشد. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که بیش از اندازه فست فود می خورید و میوه و سبزیجات کافی مصرف نمی کنید، فیبر کافی به بدن خود نمی رسانید و به همین دلیل در حین خارج شدن مدفوع با مشکل رو به رو می شوید. مصرف فیبر باعث می شود تا مدفوع در لوله های گوارشی راحت تر حرکت کند. همان طور که می دانید اگر مدفوع سخت از مقعد خارح شود، ممکن است به رگ های وریدی صدمه وارد کند.

شکم روش دارید

بر خلاف باور عمومی که اعتقاد دارد هر چه شکم شما بیشتر کار کند، وضعیت گوارش شما بهتر است، این موضوع به معنای دیگری است. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که در طول روز چندبار مجبور هستید برای خارج کردن مدفوع به دستشویی مراجعه کنید، باید بدانید که این امر می تواند باعث ابتلا به بواسیر شود. هرچه شما بیشتر به دستشویی مراجعه کنید، مجبور می شوید بیشتر بر روی چاه بنشینید که این امر سبب آسیب وارد کردن به رگ های وریدی مقعد می شود.

بارداری

داشتن یک بچه کوچک در شکم بسیار زیبا است ولی متاسفانه دردسر های مختص به خودش را نیز دارد. اول از همه اینکه خانوم ها در زمان بارداری مجبور می شوند تا وزن بیشتری را تحمل کنند که این کار باعث فشار آوردن به مقعد شده و امکان ابتلا به بواسیر را بالا می برد. مطالعات نشان می دهد که 40 درصد خانوم های باردار به بواسیر دچار می شوند. از آن گذشته تغییرات هورمونی یبوست را ایجاد می کند که در نهایت بواسیر را با خود به همراه دارد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.