مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی مهم ترین عوارض کم آبی در بدن

0

حتما شما هم شنیده اید که 60 درصد بدن ما از آب تشکیل شده است، این ماده حیاتی یکی از مهم ترین عوامل برای کارکرد کلی سلامت بدن می باشد. هیدراسیون مهم ترین عامل برای انجام ببسیاری از وظایف اندام های بدن می باشد. پس منطقی است اینگونه تعیبر کنیم، همان طور که آب عامل اصلی سلامت بسیاری از اندام های بدن هستند، بی آبی باعث اختلال در این کارکرد ها شده و شما با مشکلات بسیاری رو به رو شوید. ما در این مقاله شما را بیشتر با نقش  آب در بدن آشنا کرده و عوارض کم آبی را معرفی می کنیم.

عوارض کم آبی در بدن

احساس گرسنگی کاذب

یکی از مهم ترین عوارض کم آبی در بدن این است که شما حتی بعد از خوردن غذا نیز احساس گرسنگی می کنید. متاسفانه بسیاری افراد در تمیز دادن هورمون تشنگی با گرسنگی با مشکل رو به رو هستند و این بدان معنا است که بدنتان از شما درخواست آب می کنید ولی شما دوباره شروع به غذا خوردن می کنید. اگر شما الساعه غذا خورده اید اما احساس سیری نمی کنید یک لیوان آب بنوشید که ببینید آیا بدن شما واقعا از شما باز غذای دیگری می خواهد. بهترین کار این است که قبل از غذا خوردن اب بخورید، تا دچار این مشکل و پرخوری نشوید.

احساس خستگی

برای اینکه این پدیده را بهتر درک کنید، بیاید نگاهی به عملکرد اکسیژن رسانی در بدن بکنیم. اندام های ما برای اینکه بتوانند به وظایف خود عمل کنند، نیاز به اکسیژن دارند. این اکسیژن توسط جریان خون به اندام ها رسانیده می شود. وقتی شما دچار کم آبی شوید، فرایند خون رسانی در بدن با سرعت کم تری انجام می شود و این بدان معنی است که اندام ها کندتر اکسیژن دریافت می کنند و به همین دلیل نمی توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند. همین امر باعث می شود که شما دچار احساس تنبلی و کرختی شوید.

مشکلات گوراشی

یکی دیگر از مهم ترین عوارض کم آبی در بدن، مواجه شدن با مشکلات گوراشی می باشد. به عنوان مثال یبوست یکی از شایع ترین مشکلات گوراشی است. شما در این حالت در خارج کردن مدفوع از مقعد دچار مشکل می شوید چرا که مدفوع خشک شده و به همین دلیل حرکتش در لوله های گوارشی با مشکل رو به رو می شود. بیشتر افراد فکر می کنند که مصرف فیبر می تواند به سرعت به انها کمک کند و این در حالی است که نقش آب بسیار مهم تر از فیبر می باشد. اگر شما به اندازه کافی آب بخورید، مدفوع شما نرم تر شده و در نتیجه دفع آن راحتتر صورت می گیرد.

عوارض کم آبی در بدن

مشکلات پوستی

یکی از مهم ترین قسمت هایی که کم آبی تاثیرش را می گذارد، پوست شما می باشد. حتما دقت کرده اید وقتی به حمام می روید، چقدر پوستتان شاداب تر است. همین موضوع به وضوح تاثیر آب بر روی پوست را نشان می دهد. لاغری , خارش , حساسیت, سفتی و کندی از مهم ترین علائم کم آبی بر روی پوست می باشد. همچنین افرادی که زیاد جوش می زنند نیز بهتر است میزان آب دریافتی خود را بررسی کنند.

مشکلات قلبی

همان طور که در بالا اشاره کردیم، یکی از مهم ترین تاثیراتی که آب بر روی بدن می گذارد این است که به حمل و نقل اکسیژن و خون رسانی کمک می کند. یکی از مهم ترین اندام هایی که به اندازه کافی به اکسیژن نیاز دارد، قلب است. اگر به هر دلیلی اکسیزن به اندازه کافی به قلب شما نرسد، مشکلات خطرناکی مانند سکته یا ایست قلبی می تواند رخ دهد. از آن گدشته کم آبی بدن رگهای خونی شما را تنگ می کند و خون شما را ضخیم تر می نماید. به این معنی که قلب شما باید بسیار زیاد کار کند برای اینکه بتواند عمل پمپ کردن به بدن را انجام دهد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.