مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با بهترین روش ها برای درمان خشکی لب

0

یکی از مشکلات شایع پوستی در کشور های گرم و خشک مانند ایران، خشکی لب می باشد. علائم زیادی برای این مورد وجود دارد که از میان مهم ترین آنها می توان به آب و هوای نامناسب و آلودگی، اشاره کرد. اگر خشکی لب جدی گرفته نشود، می تواند منجر به ایجاد زخم های دردناکی شود که بسیار خطرناک هستند. تلاش برای درمان خشکی لب تنها به خاطر دلایل ظاهری و زیبایی نمی باشد. این کار به حفظ سلامت بدن شما کمک شایانی می کند. به همین دلیل ما در این مقاله سعی می کنیم شما را با بهترین روش ها برای درمان خشکی لب آشنا کنیم.

درمان خشکی لب

پرهیز از غذاهای پر ادویه

اگر لب های شما خشک شده باید و پوسته پوسته شود، معمولا نسبت به شرایط دیگر حساس تر می شود. به همین دلیل است که در این زمان بسیار باید مواظب غذاهایی که مصرف می کنیم باشیم. تا زمانیکه لبهای شما خشک، ترک خورده و دردناک هستند، باید به غذاهای ترش، داغ، پرادویه و شور “نه” بگویید. خوردنی ها و خوراکی های خوشمزه زیادی هستند که در این دوره باید از آنها دوری کرد. شاید بعضی از این خوراکی ها مانند آب پرتقال در شرایط معمولی بسیار مفید باشند اما وقتی شما پوستی خشک دارید، بهتر است از ان دوری کنید.

دوری از محصولات حاوی الکل

متاسفانه امروزه در بیشتر مواد شوینده و بهداشتی از الکل استفاده شده است، بهتر است در این زمان و برای درمان خشکی لب ، از این گونه محصولات دوری کنید. الکل یکی از بدترین دشمن های سلامت شما می باشد. این ماده می تواند شرایط خشکی لب شما را تشدید کند و همچنین باعث دردناک تر شدن آن شود.  یک قانون عالی در این باره این است که سعی کنید از عناصر خوراکی روی لبها استفاده کنید ( این قانون در مورد هر یک از محصولات مراقبت بدنی نیز صادق است؛ چراکه پوست سریعاً عناصر کرمها و لوسیون‌ها را، خوب یا بد، جذب می‌کند).

مصرف عسل

یکی از بهترین روش ها برای درمان خشکی لب استفاده از عسل می باشد. این ماده بی نظیر نه تنها به درد جلوگیری کردن و درمان خشکی لب می باشد، بلکه یک مرطوب کننده بسیار قوی برای پوست نیز محسوب می شود. عسل یک ضد عفونی کننده طبیعی نیز است، این بدان معنی است که شما با مصرفش، پوست خود را پاکسازی می کنند و از شر بسیاری از باکتری ها خلاص می شوید. این ماده خوشمزه برای چند هزار سال است که توسط آدمی برای درمان مشکلات پوستی استفاده می شود.

استفاده از شکر

شاید به طور کلی به شما گفته باشد که شکر از جمله مواد مضر محسوب می شود و به همین دلیل باید حتی المقدور از مصرف خودداری کرد، اما در این مورد خاص شکر می توانند به درمان شما کمک کند. برای زدودن سلولهای مرده و بازسازی لبهای خشک و ترک خورده ، کافیست از شکر به میزان کافی بهره بگیرید. اگر می خواید به ماده ای قوی تر دست پیدا کنید، به شما پیشنهاد می دهیم که مقداری شکر ( یک قاشق غذاخوری ) را با عسل مخلوط کرده و سپس لب های خود را ماساژ دهید.

استفاده از خامه شیر

همان طور که می دانید در خامه چربی های بسیاری وجود دارد و به همین دلیل است که استفاده از آن می تواند به شما در درمان خشکی لب کمک کند. اسید های چرب این ماده می توانند به سرعت چروک های لب شما را بر طرف کرده، و آنها را با طراوت و صاف کنند. خامه شیر تازه را روی لبها مالیده و بگذارید ۱۰ دقیقه روی آن بماند و سپس بشویید. برای پاک کردن لب از خامه شیر می‌توانید از پنبه فرورفته در آب گرم استفاده کنید.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.