مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

هر آنچه که باید از خواص گیلاس بدانیم

0

گیلاس یکی از خوشمزه ترین میوه های تابستانی است که در ایران به وفور یافت می شود. این میوه خوشمزه از درختانی به اسم پرونوس به دست می آیند. معمولا در گفتار عامه، به طوری کلی به درخت این میوه نیز گیلاس گفته می شود. از مهم ترین کشور های صادر کننده گیلاس می توانیم به آمریکا، ایران و ترکیه اشاره کنیم. درخت های این سرده، از گونه های دیر بازذه محسوب می شوند، به طوری که تقریبا 7 سال طول می کشد تا یک درخت گیلاس بالغ شود. خواص گیلاس باعث شده است تا این میوه در لیست 100 خوردنی حیاتی قرار بگیرد. ما در این مقاله شما را با قسمت های از این خواص آشنا می کنیم.

خواص گیلاس

مبارزه با سرطان

از مهم ترین خواص گیلاس می توان به مبارزه با سرطان اشاره کرد. مطالعات نشان می دهد که در این میوه مقدار زیادی آنتی اکسیدان وجود دارد. آنتی اکسیدان ها همواره به عنوان یکی از دشمنان اصلی سرطان شناخته می شود چرا که این مواد می توانند جلوی فعالیت رادیکال های آزاد را بگیرند. رادیکال های معمولا با اکسیده کردن سلول های بدن آنها را به بافت های سرطانی تبدیل می کنند. شما می توانید با مصرف روزانه گیلاس، تا 40 درصد از خطر ابتلا به سرطان های کلیه و روده کوچک جلوگیری کنید.

کمک به سلامت چشم

خوردن گیلاس می تواند سلامت چشم شما را تضمین کند. همان طور که در بالا اشاره کردیم، گیلاس سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد. از میان مهم ترین این آنتی اکسیدان ها می توان به ویتامین A و بتا کاروتن اشاره کرد. ویتامین A باعث می شود تا عمر سلول های بینایی افزایش یافته و بتا کاروتن نیز به تقویت بینایی و جلوگیری از شب کوری کمک می کند. رتینول نیز در ویتامین Aموجود است و برای سلامت پوست مفید است. ویتامین Aموجود در گیلاس 20 برابر ویتامین A موجود در توت فرنگی و تمشک آبی است.

خواص ضد التهابی

بیایید اول کمی در مورد التهاب صحبت کنیم. آیا می دانید التهاب چه چیزی است؟ التهاب نوعی پاسخ دفاعی بدن است که در مواجه با بیماری ها رخ می دهد. متاسفانه التهاب ریشه در بسیاری از بیماری های مزمن دارد. گیلاس یکی از میوه هایی است که سرشار از مواد ضد التهابی است و به همین دلیل مصرفش به کسانی که دچار مشکلاتی التهابی مانند روماتیسم هستند، توصیه می شود. کسانی هم که بعد از ورزش کردن دچار گرفتگی عضلات می شوند، بهتر است بعد از تمرین مقداری گیلاس میل کنند.

خواص گیلاس

سم زدایی بدن

یکی دیگر از خواص گیلاس کمک به سم زدایی بدن می باشد. جالب است بدانید که بیش از 70 درصد گیلاس را آب تشکیل می دهد. همین موضوع باعث می شود که گیلاس به عنوان یکی از بهترین ادرار آور ها محسوب شود. کسانی که قصد دارد از شر سموم بدن خود خلاص شوند، می دانند که ادرار یکی از بهترین روش ها برای این کار است. از آن گذشته مصرف گیلاس می تواند به سلامت کبد و کلیه شما نیز کمک کند. این دو اندام نیز وظیفه دارند اندام ها و خون را از شر آلودگی ها و سموم خلاص کنند.

درمان بی خوابی

متاسفانه امروزه یکی از رایج ترین مشکلاتی که بشریت را تهدید می کند، استرس و اضطراب است. استرس یکی از مهم ترین علل بی خوابی می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه کلمبیا، بیش از 40 درصد آمریکایی ها از بی خوابی رنج می برند. گیلاس یکی از میوه هایی است که می تواند به شما در این قضیه کمک کند. ملاتونین موجود در گیلاس، سیستم عصبی را آرام کرده و استرس و تحریکات عصبی را کاهش داده و به درمان وضعیت‌های بی‌خوابی و سردرد کمک شایانی می‌کند.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.