مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با مهم ترین نشانه های کمبود پروتئین در بدن

0

یکی از حیاتی ترین مواد برای سلامت انسان، پروتئین است. کمتر مواد مغذی به اندازه پروتئین اهمیت دارند. این ماده از مواد اولیه ساخت عضلات، پوست، آنزیم ها و هورمون ها محسوب می شود و نقشی اساس در بافت ها ایفا می کند. همین وظایف باعث شده است که در بیشتر کشور های پیشرفته، برنامه غذایی خاصی برای دریافت پروتئین تعبیه شود. متاسفانه در کشور های کمتر پیشرفته مانند ایران، هنوز افرادی هستند که از کمبود این ماده مغذی رنج می برند. این امر می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کنند که ما در این مقاله شما را با مهم ترین نشانه های کمبود پروتئین در بدن آشنا می کنیم.

نشانه های کمبود پروتئین

ورم کردن

این مشکل بیشتر در کشور های فقیر مشاهده می شود. ورم کردن و پف کردن پوست زمانی که ناشی از کمبود پروتیئن باشد، به نام بیماری کواشیورکور شناخته می شود. دانشمندان عقیده دارند که این بیماری به دلیل مقدار کم آلبومین سرم انسان اتفاق می افتد که یکی از فراوان ترین پروتئین ها در قسمت مایع خون یا پلاسمای خون است. از مهم ترین وظایف آلبومین می توان به  حفظ فشار انکوتیک اشاره کرد. این فشار نیرویی است که مایعات را به گردش خون وارد می کند. اگر شما به اندازه کافی در بدن خود آلبومین نداشته باشید، مایعات بیش از اندازه وارد بافت های شما می شوند و به همین دلیل بافت های شما ورم می کند.

داشتن کبد چرب

یکی دیگر از مهم ترین نشانه های کمبود پروتئین در بدن داشتن کبد چرب است. اگر شما دچار همچین عارضه ای شدید، بهتر است به سرعت خود را درمان کنید چرا که تعلل در این امر می تواند باعث وخیم تر شدن اوضاع و در نهایت التهاب کبد، زخمی شدن کبد و در نهایت از دست دادن کبد شود. کبد چرب یکی از مهم ترین مشکلات در افراد چاق و کسانی که از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند نیز می باشد. هنوز دلیل اینکه چرا کبد چرب بخاطر کمبود پروتیئن رخ می دهد مشخص نشده است.

بروز مشکل در پوست و مو

از آنجا که پروتئین از جمله مهم ترین اجزای سازنده پوست و مو می باشد، کمبودش می تواند مشکلاتی را در آنها ایجاد کند. برای مثال بیماری کواشیورکور در کودکان، با پوسته پوسته شدن یا ترک خوردن پوست و قرمزی خود را نشان می دهد. از دیگر علائم کمبود پروتئین بر روی پوست و مو می توان به بی رنگ شدن مو، ریزش مو و شکننده شدن ناخن ها اشاره کرد. هر چند این علائم به دلیل کمبود ویتامین نیز رخ می دهند.

کاهش حجم عضله ها

مهم ترین مخزان پروتیئن در بدن عضله ها هستند. اگر شما به اندازه کافی پروتئین مصرف نکنید، بدن برای جبران این فقدان، از پروتئین های عضله های شما استفاده می کنند و به همین دلیل حجم انها کمتر می شود. حتی کمبود خفیف پروتئین نیز می تواند باعث از دست رفتن عضلات، مخصوصا در افراد کهنسال شود. به همین علت است که متخصصان سالمندان اعتقاد دارند با افزایش سن، باید مصرف پروتئین نیز بیشتر شود.

افزایش شدت عفونت ها

یکی دیگر از نشانه های کمبود پروتئین در بدن خود را به صورت ضعف در دستگاه ایمنی نشان می دهد. تضعیف سیستم ایمنی بدن می تواند خطر افزایش شدت عفونت ها را در پی داشته باشد. مطالعات نشان می دهد رژیم های غذایی که کمتر از 15 درصد پروتیئن دارند، باعث افزایش بیماری هایی مانند آنفولانزا می شود. بر عکس، افرادی که در برنامه های غذایی خود بیش از 18 درصد پروتیئن دارند کمتر به بیماری های اینچنین دچار می شوند. موسسه بهداشت و سلامت عمومی ایالات متحده اعتقاد دارد هر فرد روزانه باید 200 گرم پروتیئن مصرف کند.

مبنع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.