مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با کاربرد های نوشابه در مسائل خانه داری

0

نوشابه ها امروزه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها هستند که علاوه بر مضراتشان هر ساله به تعداد مصرف کنندگانشان افزوده می شود. این نوشیدنی به دلیل داشتن شکر بالا، مواد افزودنی  و گاز دی اکسیدکربن می تواند سلامت دندان، استخوان و اندام های داخلی مانند قلب و کلیه های شما را به خطر بیندازد. با این حال در سال 2000 یک شرکت تحقیقاتی تصمیم گرفت لیستی از کاربرد های نوشابه در خانه داری تهیه کند. نتایج نشان می داد که تاثیر این نوشیدنی از بعضی مواد شوینده نیز بهتر است. با ما همراه باشید تا با این کاربرد های جالب آشنا شوید.

کاربرد های نوشابه

پاک کردن لکه های چربی از روی لباس

خانم های خانه دار به خوبی می دانند که سخت ترین لکه ها برای پاک کردن، لکه های چربی هستند. اما جالب است بدانید که شما با استفاده از نوشابه می توانید به راحتی از شر این لکه ها خلاص شوید. اسیدکربنیک و اسیدفسفریک موجود در این نوشیدنی عامل لکه بری هستند. برای بهره بردن از این روش کافی است تا بعد از ریختن لباس ها در داخل ماشین لباسشویی بجای مواد شوینده از نوشابه استفاده کنید. این روش بسیار مفید است چرا که نه تنها لکه ها را پاک می کند، بلکه باعث نوسازی لوازم ماشین نیز می شود.

جدا کردن مهره های زنگ زده

یکی از مهم ترین کاربرد های نوشابه در خانه داری باز کردن مهره های زنگ زده است. حتما شما هم با این مشکل رو به رو شده اید و می دانید که این پیچ و مهره ها به راحتی جدا نمی شوند. اسید های موجود در نوشابه با سولفیت واکنش نشان داده و به همین دلیل شما می توانید بر این مشکل غلبه کنید. در یک ظرف مقداری نوشابه بریزید و پیچ و مهره ها را 15 دقیقه در آن بگذارید تا از هم جدا شوند.

شست و شوی سرویس بهداشتی

همان طور که می دانید سرویس بهداشتی کثیف ترین قسمت در خانه است و اگر شما آن را به خوبی تمیز نکنید ممکن است با مشکلات زیادی رو به رو شوید. این پاک‌ کننده مقرون به‌ صرفه و کم‌ خطر را جایگزین مواد شیمیایی کنید. تقریبا به اندازه یک بطری کوچک نوشابه را روی سرویس بهداشتی بریزید و بگذارید یک ساعت بماند سپس با آب فراوان بشویید. نوشابه ها به دلیل داشتن مقدار قابل توجه ای اسیدفسفریک می توانند به راحتی آلودگی ها را از بین ببرند. در ضمن این روش برخلاف مواد شوینده هیچ آسیبی به طبیعت وارد نمی کند.

کاربرد های نوشابه

مبارزه با موش ها

شاید باورش سخت باشد ولی یکی از کاربرد های نوشابه مقابله با موش ها می باشد. همان طور که می دانید موش ها از مهم ترین ناقلان بیماری ها می باشند و از همین رو مواجه شدن با انها در خانه بسیار خطرناک است. موش‌ها عاشق نوشابه هستند ولی این نوشیدنی آنها را بیمار و چاق می‌کند و در نهایت منجر به مرگشان می‌شود زیرا بدن آنها قادر به دفع گاز کربنیک نوشابه نیست. پس برای رهایی از شر این موجودات موذی کافی است تا چند ظرف حاوی نوشابه در قسمت های مختلف خانه بگذارید و منتظر بمانید تا موش ها از آنها استفاده کنند.

تمیز کردن ظروف سوخته

سوختگی ظروف امری غیر قابل اجتناب است و به همین دلیل بهتر است با روش هایی برای پاک کردن سختگی ها آشنا شوید. معمولا کوکاکولا یکی از بهترین ترفند ها برای این امر می باشد چرا که اسید های این نوشابه می تواند به راحتی سوختگی ها را از ظرف جدا کند. نوشابه را در قابلمه سوخته بریزید و با حرارت ملایم 20 دقیقه حرارت دهید. سپس آن را با اسفنج تمیز کنید. اگر ظرف شما پاک نشد، بعد از اینکه نوشابه را دوباره داخل آن ریختید، یک شبانه روز صبر کرده و از نو ظرف خود را بشویید.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.