مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با مهم ترین خواص هلو بر روی سلامتی

0

هلو یکی از خوشمزه ترین میوه های دنیا است که در ایران به وفور کاشت می شود. تحقیقات نشان می دهد که این میوه از نظر طعم و مزه پرطرفدارترین میوه در دنیا می باشد. هلو که بیشتر بخاطر پرز های پوستش شناخته می شود، زیستگاهی ایرانی دارد. در واقع در بسیاری از کشور های دنیا به این میوه آلوی ایرانی می گویند. آمریکا و ترکیه بزرگترین صادرکنندگان این میوه هستند اما هلوی ایرانی همواره بالاتری کیفیت را دارد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با مهم ترین خواص هلو بر روی سلامتی آشنا کنیم.

خواص هلو

کمک به گوارش

هلو از جمله مهم ترین منابع دریافت فیبر های محلول در آب محسوب می شود و از همین رو مصرفش می تواند به بهبود گوارش کمک کنند. فیبر های خوراکی همیشه در رفع بیماری هایی مانند یبوست حرف اول را می زنند. علاوه بر این مصزف این میوه می تواند شما از ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان کولون در امان نگه دارد. حدود 2% از وزن یک هلوی رسیده را فیبرهای غذایی تشکیل می دهند. البته این فیبرها بیشتر در پوست آن قرار دارد و از نوع فیبرهای حلال در آب می‌باشند و روده‌ها بهتر می‌تواند آن‌ها را تحمل کند.

مبارزه با واریس

از مهم ترین خواص هلو می توان به مبارزه با واریس اشاره کرد. در این میوه آنتوسیانین‌هایی وجود دارد که به خانواده فلاوونوئیدها تعلق دارند و از همین رو مصرفشان می تواند از رگ های خونی شما محافظت کرده و برگشت خون از سیاهرگ ها را تسهیل کند. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که بر روی پاهایتان رگ های آبی رنگ مشاهده می کنید، بهتر است از هلو استفاده کنید. اگر از احتباس آب رنج می‌برید (یعنی اینکه آب در بافت‌های بدنتان جمع می‌شود و احساس پف کردگی می‌کنید) لازم است میزان پتاسیم و سدیم بدنتان را تنظیم کنید. هلو در این زمینه نیز می تواند به شما کمک کند.

کمک به سلامت چشم

از دیگر خواص هلو می توان به حفظ سلامت چشم اشاره کرد. تحقیقات نشان می دهد که این میوه خوشمزه سرشار از آنتی اکسیدانی به اسم بتا کاروتن می باشد. این ماده نقش مهمی در حفظ سلامت بینایی انسان داشته و از بروز انواع بیماری های مربوط به چشم نظیر «رمد چشم» پیشگیری می کند. همچنین «لوتئین» و «زیگزانتین» موجود در هلو احتمال ابتلا به آب مروارید را کاهش می دهد. این بافت ها قابلیت محافظت از شبکیه چشم را نیز دارا هستند.

خواص هلو

کاهش وزن

اگر شما از اضافه وزن رنج می برید و قصد کرده اید که رژیم بگیرید، توصیه می کنیم که حتما از این میوه در برنامه خود استفاده کنید. همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، هلو سرشار از فیبر های خوراکی می باشد. معمولا فیبر ها مواد دیر هضمی هستند و از همین رو مصرفشان باعث می شود که شما دیرتر احساس گرسنگی کنید. اگر دوست دارید تا از 100 درصد پتانسیل این میوه برخوردار شوید، حتما هلو را با پوست بخورید چرا که بیش از 50 درصد خواص این میوه در پوستش وجود دارد.

مبارزه با سرطان

هلو از جمله میوه هایی است که می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. معمولا بدن انسان به دلیل آسیب های وارد شده توسط رادیکال ها آزاد، دچار سرطان می شود. این ملکول ها با تحریک سلول های بدن آنها را به بافت های سرطانی تبدیل می کنند. آنتی اکسیدان ها مهم ترین مواد برای جلوگیری از آسیب های رادیکال های آزاد هستند. هلو سرشار از آنتی اکسیدان ها است و به همین دلیل مصرفش می تواند خطر ابتلا به سرطان را بطور چشمگیری کاهش بدهد. محتوای فنولی و کارتنوئیدی بالای هلو به کاهش گسترش سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.