مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

تعریق زیاد بدن نشان از چه مشکلاتی است؟

0

عرق یکی از مهم ترین عملکرد های دفاعی بدن است که معمولا به دلیل تنظیم هوای بدن رخ می دهد. بسیاری از مردم بر این باورند که یکی از مهم ترین کارکرد های عرف، سم زدایی بدن است که هنوز هیچ دلیل علمی پشت این موضوع وجود ندارد. رویکرد کاهش حراراتی عرق بدین گونه است که با ترشح آب بروی پوست، آب تبخیر شده و شما احساس خنکی می کنید. عرق کردن همان طور که اشاره شد یک فرایند طبیعی است اما تعریق زیاد بدن می تواند نشان از مشکلات گوناگونی باشد که ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با مهم ترین آنها آشنا کنیم.

تعریق زیاد بدن

کاهش قند خون

یکی از مهم ترین نشانه های تعریق زیاد می تواند نشان از افت قند خون در بدن شما باشد. معمولا این مورد در محیط هایی اتفاق می افتد که دما معمولی است ولی با این حال شما عرق می کنید. تعریق می تواند نشانه ای از افت قند خون خفیف، زمانی که قند خون به زیر ۷۰ میلی گرم در هر دسی لیتر رسیده است، باشد. به هنگام قند خون معمولا غده های عرفی پشت گردن و خط مو شروع به ترشح کردن آب می کنند. اگر شما در شب این اتفاق برایتان بیقتد به شدت خطرناک تر است چرا که عده زیادی نمی توانند این موضوع را در شب درک کنند. به تعریق شبانه که در حین خواب اتفاق می افتد، هیپوگلیسمی شبانه نیز گفته می شود.

نشان از کمبود سدیم

دانشمندان با آزمایش محتویات عرق دریافته اند، یکی از موادی که از طریق عرف از بدن دفع می شود سدیم است و به همین دلیل کسانی که بیش از اندازه عرق می کنند با کمبود سدیم رو به رو می شوند. در مواقعی که عرق کردن سبب ایجاد سوزش چشم ها، خراشیدگی ها یا زخم های موجود بر روی سطح پوست شود، می توانید مطمئن باشید که شما با کمبود سدیم مواجه شده اید. برای اینکه از شر این موضوع خلاص شوید پیشنهاد می کنیم که شب ها قبل از خوابیدن مقداری آب نمک مصرف کنید.

بارداری یا یائسگی

اختلالات هورمونی در دوره بارداری و یائسگی یکی دیگر از نشانه های تعریق زیاد می باشد.  هورمون های ترشح شده در طی بارداری و افزایش سوخت و ساز بدن می تواند باعث تحریک غدد عرق و افزایش تعریق می گردد. در دوران یائسگی نیز با کاهش هورمون استروژن، هیپوتالاموس تحریک شده و در نتیجه دمای بدن بالا می رود که به آن در اصطلاح گر گرفتگی می گویند. بدن باری اینکه این دمای اضافی را کنترل کند، مجبور است که فرمان تعریق را صادر کند.

استرس

حتما برای شما هم پیش آمده که در بعضی از موارد بدون اینکه دمای محیط بالا برود، شروع به عرق ریختن کنید. معمولا افراد در زمانی که خجالت می کشند یا اینکه می ترسند، دچار تعریق می شوند. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در کف دست ها و پاها می شود. به این دلیل است که هنگام عصبی بودن، دست ها می لرزند. این موضوع چندان جای نگرانی ندارد چرا که بیش از 80 درصد افراد نیز شرایط این چنینی را تجربه کرده اند.

مبارزه با عوامل بیماری زا

بدن برای اینکه از شر عوامل بیماری زا خلاص شود، از روش های زیادی استفاده می کند. یکی از این روش ها بالا بردن دمای بدن است که شما آن را به صورت تب تجربه می کنید. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم وقتی دمای بدن بالا می شود شما تعریق می کنید. جالب است بدانید زمانی که عرق به دلیل مبارزه با بیماری ها جاری شود، بوی بدی می دهد که شما راحت می توانید آن را تشخیص دهید. در گذشته یکی از راه های تشخیص بیماری، بو کردن عرق بوده است.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.