مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

برای مبارزه با کم کاری تیروئید چه چیزی باید خورد؟

0

غده تیروئید یکی از مهم ترین اندام های بدن است که مسئول انجام بسیاری از وظایف حیاتی است. کم کاری تیروئید زمانی رخ می دهد که بدن نمی تواند به به میزان کافی هورمون های تیروئید را تهیه کند. همان طور که اشاره کردیم تیروئید مسئول بسیاری از کار های حیاتی است که از مهم ترین آنها می توان به کنترل رشد، ترمیم و سوخت و ساز بدن اشاره کرد. این بیماری می تواند در نهایت شرایطی مانند خستگی، افسردگی، افزایش وزن، و ریزش مو را ایجاد کند. یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با کم کاری تیروئید مصرف غذاهای مناسب است. ما در این مقاله شما را با این غذاها آشنا می کنیم.

کم کاری تیروئید

مصرف ماهی

یکی از مهم ترین غذاهایی که می تواند به شما در مبارزه با کم کاری تیروئید کمک کند، ماهی است. ماهی ها، مخصوصا آنهایی که به صورت طبیعی از دریا صید شده اند، سرشار از مواد مغذی مانند اسید های چرب امگا 3 هستند. این اسید از اصلی ترین مواد برای تعادل هورمونی و عملکرد درست تیروئید می باشد. علاوه بر این، امگا 3 خاصیت ضد التهابی دارد و به همین دلیل می تواند به بدن شما کمک کند تا از شر بسیاری از بیماری های مزمن خلاص شوید. مصرف ماهی هایی مانند سالمون، ساردین، و خالمخالی یک یا دو بار در هفته را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

استفاده از روغن نارگیل

این روغن نه تنها یکی از بهترین مواد برای مشکلات پوستی است، بلکه می تواند یک روغن عالی برای پخت و پز نیز باشد. دانشمندان اعتقاد دارند که مناسب ترین روغن برای تغذیه، روغن به دست آمده از نارگیل می باشد. این ماده به دلیل داشتن اسیدهای چرب زنجیره متوسط، برای سوخت و ساز سالم، تقویت انرژی، و مبارزه با خستگی بسیار حیاتی است. روغن نارگیل سرشار از مواد ضد میکروبی است که می تواند بسیاری از پاتوژن ها که باعث بیماری می شوند را نابود کند.

استفاده از جلبک دریایی

همه ما می دانیم که مصرف سبزی های سبز برگ یکی از مهم ترین عوامل سلامتی هستند. اما اگر شما قصد دارید از موادی استفاده کنید که به شما در مبارزه با کم کاری تیروئید کمک کنند، جلب دریایی بهترین انتخاب محسوب می شود. این جلبک ها سرشار از ید هستند و از همین رو می توانند بسیار مثمر ثمر وافع شوند. ید یک بخش مهم از رژیم غذایی انسان، به ویژه برای آنهایی که از کم کاری تیروئید رنج می برند، محسوب می شود. اگر این عنصر به مقار کافی در بدن وجود نداشته باشد، عملکرد غده تیروئید مختل می شود.

کم کاری تیروئید

مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر

بهترین منبع برای دریافت فیبر، میوه ها و سبزیجان می باشند. همچنین این مواد سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، و مواد معدنی نیز هستند که باعث می شود شما از خطر های رادیکال های آزاد در امان بمانید. رادیکال های آزاد مهم ترین دلیل برای پیری زودرس و سرطان محسوب می شوند. افزون بر این، میوه ها و سبزیجات برای پشتیبانی از سلامت گوارش، عملکرد مغز، سلامت قلب، تعادل هورمونی و وزن سالم مفید هستند. میوه ها جزو خوش خوراک ترین مواد هستند و از همین رو می توانند تاثیر بیشتری بر روی شما از نظر روانی بگذارند.

مصرف جوانه ها

این دانه ها نه تنها از منابع عالی فیبر به شما می روند، بلکه نوع خاصی از اسید های چرب امگا-3 به نام ALA را در خود دارند. این اسید نقش بسیار مهمی در تعدل هورمونی و سلامت تیروئید ایفا می کند. افزون بر این، دریافت این چربی ها به میزان کافی می تواند به بهبود عملکرد مغز، مدیریت خلق و خو، و حفظ سطوح پایدار قند خون به منظور حفظ وزن سالم کمک کند.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.