مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

کدام خوراکی ها دشمن دندان ها به حساب می آیند؟

0

دندان ها از جمله مهم ترین اندام های بدن محسوب می شوند که به کارهایی حیاتی مانند تغذیه، تنفس و حرف زدن کمک می کنند. حفظ سلامت دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که دندان ها جایگزینی ندارند. اگر شما دندان های غیر شیری خود را از دست بدهید دیگر نمی توانید آنها را جایگزین کنید. استفاده از مسواک و نخ دندان یکی از اولیه ترین راه های حفظ سلامت دندان است اما به اندازه کافی کارایی ندارند. خوراکی هایی هستند که بیشترین آسیب را به دندان های شما وارد می کنند. بهتر است که از این دست مواد استفاده نکنید. ما در این مقاله شما را با خوراکی هایی که دشمن دندان ها هستند آشنا می کنیم.

دشمن دندان ها

آبنبات و شکلات ها

دانشمندان اعتقاد دارند که مواد قندی بیشنرین آسیب را به دندان ها وارد می کنند. همان طور که می دانید این خوراکی ها سرشار از شکر هستند و به شدت قدرت چسبندگی دارند. شکر باعث می شود تا دندان های شما آسیب پذیر شده و به سرعت بپوسد. متاسفانه بیشرترین آسیبی که به دندان ها توسط خوراکی ها وارد می شود، مربوط به مصرف آبنیات و شکلات می باشد. بهتر است تا آنجایی که می شود از مصرف این مواد خودداری کنید چرا که ممکن است آسیب های جبارن ناپذیری به دندان های شما وارد کنند.

چای و قهوه

چای و قهوه نیز دشمن دندان ها می باشند. این خبر برای ما ایرانی ها که از سردمداران مصرف چای در دنیا هستیم خبر بسیار بدی است. اسید تانیک موجود در قهوه و در برخی انواع چای می توانید مینای دندان را از بین برده و روی آنها لک های قهوه ای و زرد ایجاد کند. همچنین تحقیقات اخیر نشان می دهد که این نوشیدنی ها بر روی سلامت قلب و عروق نیز تاثیر منفی می گذارد. مسلما نمی شود به طور کلی از مصرف چای و قهوه دست کشید، اما بهتر است تا جایی که ممکن است این میزان را کاهش داد.

خیار شور

افراد زیادی نیستند که از این موضوع با خبر باشند ولی مصرف خیار شور به مراتب از چای و قهوه تاثیر مخرب تری دارد. تحقیقات نشان می دهد ترکیب سرکه اسیدی خیار شور باعث می شود تا آسیب های شدید به دندان وارد شده و مینا صدمه ببیند دوری کردن از این ماده به مراتب ساده تر است چرا که می تواند مواد به مراتب کم خطر تری را با خیار شور جایگزین کرد که از میان آنها می توان به ترشی ها و سالاد فصل اشاره کرد.

دشمن دندان ها

مرکبات

حتما شما هم درباره خواص فوق العاده میوه ها شنیده اید اما باید بدانید که متاسفانه مرکبات می توانند باعث صدمه وارد شدن به دندان های شما شوند. لیموترش، پرتقال و گریپ فروت پر از اسید سیتریک هستند و این اسید باعث ساییدگی دندان و پوسیدگی می شود. بهتر است بعد از مصرف این میوه ها به سرعت دهان خود را بشویید تا آسیب کمتری به آنها وارد شود. همچنین اگر شما از رژیم های گیاهخواری استفاده می کنید بهتر است مصرف غذاهای اسیدی را کم کنید تا بتوانید راحت تر از مرکبات مصرف کنید.

نوشابه ها

از دیگر مواد خوراکی دشمن دندان ها می توان به نوشابه ها اشاره کرد. این نوشیدنی ها به جز ضرر هیچ چیز دیگری برای شما به ارمغان نمی آورند. متاسفانه با اینکه هر روزه به خطرات این نوشیدنی ها اشاره می شود، میران مصرف نوشابه در حال افزایش است. نوشابه ترکیب شکر، اسید و کربنات است که به سرعت باعث پوسیدگی دندان ها می شود. دانشمندان معتقدند که با مصرف هر لیوان نوشابه، آسیبی معادل مصرف 10 عدد آبنبات به دندان های شما وارد می شود.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.