مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

درمان غش به روشهای خانگی و سنتی

0

غش کردن پدیده رایجی نیست اما برخی از زنان و مردان دچار این عارضه می شوند که می تواند به دلیل عوامل مختلفی باشد. در این مطلب از سایت آسان دنت برای شما از گیاهان طبیعی در درمان غش و روش های سنتی برای درمان غش بیشتر صحبت می کنیم.با ما همراه باشید

 

 

چرا غش می کنیم؟

غش کردن یا ضعف کردن از دست دادن ناگهانی هوشیاری در اثر کاهش جریان خون به مغز است. از علل آن گرسنگی، خستگی زیاد، تغییر هیجانی شدید، و درد را می توان نام برد. محیط داغ و دم کرده هم می تواند ایجاد غش کند.برخی به دلیل افت ناگهانی فشار نیز دچار این عارضه می شوند.

صحبت در بارهٔ گیاه دارویی برای غشی تصویری قدیمی را به ذهن می آورد: گرفتن یک دستمال معطر زیر بینی یک زن غش کرده. البته در دورانی در غرب، غش در میان زنان شایع بود، که اغلب از پوشیدن شکم بندهای خیلی تنگ ناشی می شد. پزشکی های سنتی تعدادی موادی معطر را که باعث بیدار شدن زنان غش کرده می شد با نام «نمک بویا» معرفی کرده اند

 

درمان غش به روش طبیعی و سنتی

اگر دچار غش شوید، کمک اولیهٔ استاندارد دراز کشیده به پشت و بلند کردن پاها برای رساند خون بیشتر به مغز است. یا بنشینید و سر را بین زانوها پایین بیاورید تا خون به مغز برسد. برخی بیماری ها هم باعث غش می شوند، که در برخی موارد بسیار جدی است. اگر به راحتی دچار غش می شوید، یا اگر بدون دلیل واضحی غش می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان غش

برای غش گیاه درمانگرها دیگر نمک های بویا را برای برطرف کردن غش توصیه نمی کنند. ولی اگر مستعد غش کردن هستید، گیاهانی هستند که همان کار نمکهای بویا را می کنند. همچنین گیاهان محرکی هستند که می توانند از بروز غش جلوگیری کنند.

 

درمان غش با بهره از گیاه هل

درمان غش

صدها سال است اعراب هل را با این باور که محرک جنسی است به چای یا قهوهٔ خود اضافه می کنند.  نمی توان در این تأثیر اطمینانی داد. ولی مطمئناً هل محرک است، هل غنیترین منبع ترکیب محرک سینئول است، که در بسیاری از گیاهانی که عطر درمانگرها برای غش توصیه می کنند وجود دارد. برای کمی تحریک عصبی، اغلب یک یا دو دانهٔ هلی به چای یا قهوهٔ خود اضافه کنید. خوشمزه هم هست.استفاده از هل به صورت جوشانده قوی و خالص نیز در درمان غش موثر است.پس توصیه می شود این گیاه را حتما امتحان کنید

 

قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار در درمان غش موثر است

درمان غش

کافئین موجود در قهوه مشهورترین محرک و از قدیمیترین مواد مقابله با غش است. ولی سایر نوشیدنیهای کافئین دار، از جمله چای، کولا، و نوشیدنی های معمول در امریکای جنوبی مثل میت، گوارانا، و کاکائو هم برای برطرف کردنغش مصرف می شوند. نوشیدنی های شکلاتی هم کافئین دارند.

 

درمان غش با ختمی صحرایی را فراموش نکنید

درمان غش

این هم گیاهی حاوی مادّهٔ محرک افدرین است، و دانه های آن بیشترین مقدار افدرین را دارند. به خاطر اثر تحریکی گیاه، آن را حتی برای درمان حملات خواب هم مصرف می کنند. با پنج قاشق مرباخوری این گیاه در یک فنجان آب جوش چای درست کرده و پس از سرد شدن بنوشید.

درمان غش با گیاه آرمک روشی نو

درمان غش

آرمک بهترین منبع گیاهی افدرین است. ولی اشکال بزرگ در مصرف گیاه کامل و ترکیبات شیمیایی افدرین و پسودوافدرین آن عوارض جانبی است: مثل بی خوابی، اضطراب، بی قراری، و احتمالا تشدید افزایش فشار خون. بنابراین، باید در مصرف آن احتیاط کرد. و اگر زیاد از آن مصرف کنید، چیزهای عجیبی ممکن است رخ دهد. نوشته های پزشکی لااقل ۲۰ مورد روانپریشی ناشی از مصرف افدرین را گزارش کرده اند.

در چند سال اخیر، کسانی هم در اثر مصرف زیاد این گیاه جان داده اند. این ها فراورده های شیمیایی حاوی گیاه آرمک را مصرف کرده بودند.

متأسفانه، به خاطر همین رویدادها، ادارهٔ غذا و داروی امریکا تصمیم به ممنوعیت فروش آنها گرفته و از مکمل های افدرین را از بازار جمع کرده اند.در مصرف آرمک، با نصف قاشق مرباخوری خشک کردهٔ گیاه (یا نصف تا نیم قاشق مرباخوری تنتور آن) و یک فنجان آب جوش چای درست کنید و بگذارید تا هنگام سرد شدن خیس بخورد .این شکل و مقدار مجاز مصرف گیاه بی خطر است.

 

درمان غش با اوکالیپتوس را حتما امتحان کنید

درمان غش

این گیاه عطری تند و گزنده دارد و برای هر کسی که ویکس استفاده کرده باشد آشناست. میتوان آن را نمک بویای جدید به شمار آورد. عطر درمانگرها ریختن یکی دو قطره روغن اسانس او کالیپتوس روی یک دستمال و گرفتن آن زیر بینی فرد غش کرده را پیشنهاد می کنند. (روغن او کالیپتوس را هیچ گاه نباید خورد.) او کالیپتوس غنی از ماذهٔ محرک سینئول هم هست، پس وقتی فرد کمابیش به حال عادی برگشت، با یک یا دو قاشق مرباخوری خرد کردهٔ برگ او کالیپتوس در یک فنجان آب جوش چای درست کرده و به او بدهید.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.