مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی مهم ترین خواص طالبی بر روی سلامتی

0

طالبی یکی از پرطرفدار ترین صیفیجات می باشد که بومی کشور های فرانسه و الجزایر است. با اینکه امروزه این خوراکی خوشمزه در بیشتر کشور های دنیا کاشت می شود و جالب است بدانید که در حال حاضر بزرگترین کشور صادر کننده طالبی، آمریکا است. بر اساس گزارشی که در سال 2014 منتشر شده بود، طالبی در جایگاه پنجمین میوه پرطرفدار آمریکا قرار داشت. در سالیان اخیر دانشمندان علوم ژنتیک سعی کرده اند تا با تغییر در DNA طالبی، خواص آن را افزایش دهند. ژاپنی ها در این زمینه به موفقیت هایی نیز دست پیدا کرده اند. با ما همراه باشید تا بیشتر با خواص طالبی آشنا شوید.

خواص طالبی

جلوگیری از سرطان

درست مانند بسیاری از مواد طبیعی دیگر، طالبی نیز می تواند به شما در جلوگیری از سرطان کمک کند. طالبی سرشار از آنتی اکسیدان است و از همین رو یک ماده، با ارزش غذایی بالا محسوب می شود. ویتامین C بالایی که در طالبی وجود دارد به همراه بتا کاروتن، احتمال بروز سرطان هایی نظیر سرطان ریه، پستان، مثانه، روده بزرگ، معده و لوزالمعده را در افراد مستعد کاهش می دهد. این دو ماده ( ویتامین C و بتا کاروتن ) از جمله مهم ترین آنتی اکسیدان ها هستند که می توانند فعالیت رادیکال های آزاد را خنثی کنند.

کمک به سلامت چشم

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، طالبی دارای مقادیر بالایی بتا کاروتن می باشد. این ماده زمانی که به بدن وارد شود، تبدیل به ویتامین A می شود و می تواند به سلامت چشم شما کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که در 100 گرم طالبی، 129 درصد نیاز روزانه ما، بتا کاروتن وجود دارد. این آنتی اکسیدان می تواند احتمال ابتلا به لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد. این بیماری مهم ترین دلیل کوری در دوران کهنسالی می باشد. علاوه بر این، ویتامین A می تواند عمر سلول های چشم را نیز افزایش دهد.

درمان برونشیت

یکی از مهم ترین بیماری هایی که می توان با استفاده از خواص طالبی درمان کرد، برونشیت می باشد. مطالعات نشان می دهد افرادی که از بیماری های تنفسی مانند آسم و برونشیت رنج می برند، می توانند با مصرف ویتامین C روند درمان خود را افزایش دهند. در طالبی مقادیر بالایی خواص مواد ضد التهابی وجود دارد که می تواند شما را از شر التهابات گلو خلاص کند. اگر قصد دارید تا از شر گرفتگی های تنفسی ناشی از برونشیت رها شوید، بهتر است تا یک لیوان آب طالبی نوش جان کنید.

خواص طالبی

 خواص طالبی و درمان یبوست

یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی در این روز ها، یبوست می باشد. این بیماری باعث می شود تا مواد دفعی خشک شوند و به همین دلیل هنگام خروج از مقعد، شما احساس درد کنید.  طالبی حاوی فیبرهای حلالی مثل پکتین است که نقش مهمی در هضم غذا دارند. این فیبرها آب را جذب کرده، حجم مدفوع را افزایش می‌دهد. همین موضوع باعث می شود تا خروج مدفوع از لوله های گوارشی شما راحت تر انجام شود. البته بهتر است که در خوردن طالبی احتیاط کنید چرا که بعضی ها نسبت به این فیبر های حلال از مقاومت پایین تری برخوردار هستند و ممکن است به اسهال دچار شوند.

کمک به سم زدایی بدن

یکی دیگر از خواص طالبی کمک به سم زدایی بدن می باشد. همان طور که مستحضر هستید، طالبی به شدت ادرار آور است و همین موضوع می تواند برای کسانی که قصد دارند بدن خود را سم زدایی کنند خبر خوبی است. مطالعات نشان می دهد که شما هر بار با ادرار کردن، چیزی در حدود 15 درصد از سموم تولید شده در طول روز را از بین می برید. پس با این حساب تعدد دفعات در ادرار مساوی است با سم زدایی بیشتر.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.