مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی بهترین مواد خوراکی برای کاهش کلسترول

0

کلسترول بالا همیشه یکی از هشدار هایی است که ما در طول شبانه روز بار ها در تلوزیون آن را می شنویم اما آیا می دانستید که هر کلسترولی بد نیست؟ در واقع ما دو نوع کلسترول داریم، کلسترول خوب یا HDL و کلسترول بد یا LDL. مسلما هر چه سطح کلسترول خوب شما بالاتر و سطح کلسترول بد شما پایین تر باشد، بهتر است. خوشبختانه در زمینه کلسترول کار چندانی از دست داروها بر نمی آید و همه چیز به تغذیه شما مربوط می شود. شما می توانید با خوردن بعضی مواد غذایی به کاهش کلسترول خود کمک کنید. با ما همراه باشید تا با این غذاها آشنا شوید.

کاهش کلسترول

غذاهای فیبر دار

فیبر به جرات یکی از مهم ترین مواد غذایی می باشد که می تواند به شما از طرق مختلفی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف فیبر ها می تواند منجر به کاهش کلسترول شود. همچنین این ماده به صورت شگفت انگیزی در کاهش وزن تاثیر دارد. فیبر یکی از موادی است که هضمش دیر انجام می شود و این بدان معنی است که شما دیرتر احساس گرسنگی می کنید. به عنوان مثال خوردن 200 گرم فیبر شما را به مدت 15 ساعت سیر نگه می دارد و این در حالتی است که همین مقدار پروتئین فقط می تواند شما را 8 ساعت سیر نگه دارد.

مصرف ماهی

ماهی یکی از پر ارزش ترین مواد غذایی است که خوردنش می تواند به شما در زمینه های مختلفی کمک کند. جالب است بدانید که مصرف ماهی به طور کلی بر روی پیشرفت جامعه نقش دارد. آمار ها نشان می دهد که جوامع پیشرفته به مراطب سرانه مصرف ماهی بالاتری به بقیه کشور ها دارند. متاسفانه ایران در این زمینه بسیار عقب است. خوردن ماهی‌های چرب به سلامت قلب کمک می‌کند زیرا ماهی‌های چرب مقدار زیادی امگا ۳ دارند که فشار خون و خطر لخته‌ شدن آن را کم می‌کند. بیشتر کارشناسان معتقدند که هر خانواده باید حداقل در طول هفته دو بار ماهی مصرف کند. ماهی و اسید های چرب امگا 3 از مهم ترین عوامل کاهش کلسترول بشمار می روند. از مهم ترین نوع ماهی ها می توان به خال‌ مخالی، شاه‌ ماهی، قزل‌ آلا، ساردین و سالمون اشاره کرد. نکته مهمی که باید بدان دقت کنید این است که نباید این ماهی ها را سرخ کنید بلکه بهتر است انها را تنوری کنید.

کاهش کلسترول

استفاده از آجیل ها

این دانه های کوچک دارای خواص بی شماری هستند. آجیل ها یکی از اصلی ترین غذاها در کاهش کلسترول بشمار می روند. دکتر استیون برندج، کارشناس تغذیه در شبکه کابلی CBS اعتقاد دارد که بهترین و قابل دسترس ترین خوردنی ها برای حفظ سلامت قلب و جلوگیری از سکته ها، آجیل ها هستند. اهمیت این مواد به حدی است که آموزش و پرورش کشور های پیشرفته مانند آمریکا و سوئد، در کنار شیر، به دانش آموزان وعده های آجیل نیز می دهد. از مهم ترین این خشکبار می توان به بادام، فندق، بادام‌ زمینی، گردو و پسته اشاره کرد. مهم ترین نکاتی که در این مورد باید رعایت کنیم این است که در خوردن آجیل ها زیاده روی نکنیم و به آنها نمک اضافه نکنیم.

مصرف روغن زیتون

معمولا همه ما در طول روز یک وعده غذای خود را با روغن درست می کنیم. متاسفانه بیشتر روغن های سرخ کردنی مضر هستند و می توانند کلسترول شما را بالا ببرند. روغن زیتون یکی از معدود روغن هایی است که به کاهش کلسترول کمک می کند. خوردن روزانه ۲ قاشق غذاخوری روغن‌ زیتون فواید بسیاری برای سلامت قلب و عروق دارد. اگر شما هم از جمله طرفداران غذاهای سرخ کرده هستید، پیشنهاد می کنیم برای این کار از روغن زیتون استفاده کنید تا به بیماری های قلبی دچار نشوید.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.