مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با مهم ترین خواص سیب زمینی شیرین

0

سیب زمینی شیرین یکی از مهم ترین میوه های ریشه دار می باشد که سرشار از نشاسته و کربوهیدرات است. متاسفانه در ایران سرانه مصرف سیب زمینی شیرین بسیار پایین بوده و این در حالی است که این ماده نسبت به سیب زمینی های معمولی از ارزش غذایی به شدت بالاتری برخوردار است. معمولا سیب زمینی شیرین در بیشتر مناطق جهان کشت می شود و این نیز از جمله ویژگی های مهم آن بشمار می رود. سیب زمینی شیرین به عنوان یکی از پروژه های از بین بردن گرسنگی در دنیا نیز بشمار می رود. با ما همراه باشید تا بیشتر با خواص سیب زمینی شیرین آشنا شوید.

خواص سیب زمینی شیرین

کاهش التهاب

از مهم ترین خواص سیب زمینی شیرین می توان به کاهش التهاب اشاره کرد. تحقیقات نشان می دهد که سیب زمینی شیرین سرشار از خواص ضد التهابی است و از همین رو می تواند یک رژیم غذایی عالی برای بیماری های مانند نقرس و آرتریت باشد. دکتر استیون برندج این ویژگی سیب زمینی شیرین را به داشتن مواد مانند بتاکاروتن، ویتامین ث و منیزیوم مرتبط می داند. سازمان بهداشت و تغذیه ایالات متحده آمریکا توصیه می کنند کسانی که در خطر ابتنلا به آرتریت هستند، مانند سالمندان، از این ماده غذایی در رژیم خود استفاده کنند.

درمان برونشیت

برونشیت یکی از شایع ترین بیماری های تنفسی است که به دلیل التهاب شش ها و نایژه ها ایجاد می شود. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، این ماده سرشار از خواص ضد التهابی است و از همین رو مصرفش می تواند برای شما مفید باشد. اعتقاد بر آن است که سیب‌زمینی شیرین، به دلیل شیرینی و مواد مغذی‌اش که بر دمای بدن تاثیر می‌گذارند، قادر به گرم کردن بدن است. این موضوع همراه با توانایی سیب زمینی شیرین بر روی احتقاق می تواند به درمان بیماری های تنفسی از جمله برونشیت کمک کند.

بهبود هضم

متاسفانه در سال های اخیر به دلیل تغییر عادت های غذایی و استفاده بیش از اندازه از غذاهای فراوری شده و فست فود، مشکلات گوارشی در حال افزایش هستند. استفاده از خواص سیب زمینی شیرین می تواند به شما در این زمینه کمک کند. این ماده سرشار از فیبر های غذایی است و همین موضوع باعث می شود تا فرایند هضم راحت تر صورت بگیرید و همچنین احمال ابتلا به بیماری های گوارشی مانند یبوست کاهش پیدا کند. این خوراکی آرامبخش معده و روده هستند، پس با مصرف آن‌ها از هرگونه دشواری در دفع یا گوارش جلوگیری می‌کنید.

خواص سیب زمینی شیرین

مقابله با دیابت

دیابت یکی از شایع ترین بیماری های مزمن می باشد که در طی آن در روند ترشح انسولین اختلال ایجاد می شود. انسولین هورمونی است که میزان قند خون را در بدن کنترل می کند. در نتیجه این اختلال سطح قند خون بالا می رود. برخلاف تصور عموم، سیب‌ زمینی شیرین برای افراد دیابتی مفید است. در کمال تعجب، این سیب‌ زمینی‌ ها با کمک به ترشح و عملکرد درست انسولین، در تنظیم سطح قند خون بسیار موثر هستند. افراد دیابتی همیشه باید در خوردن مواد غذایی احتیاط به خرج بدهند، اما سیب زمینی می تواند برای آنها چراغ سبز باشد.

کاهش استرس

استرس در حال حاضر یکی از مهم ترین جنبه های زندگی شهری محسوب می شود. بعضی از مواد غذایی می توانند به شما در این زمینه کمک کنند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف سیب زمینی شیرین می تواند استرس را پایین بیاورد. این ماده غذایی دارای مقادیر قابل توجه ای ویتامین B است. ویتامین B به شکل پانتوتنات اسید در بدن عمل می کند و در مواقعی که بدن تحت فشار است، از ترشح هورمون استرس که کوزتیزول نام دارد جلوگیری می کند. هر چه سطح این هورمون پایین تر باشد، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی نیز کاهش می یابد.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.