مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی بهترین دمنوش ها برای درمان نفخ شکم

0

تحقیقات نشان می دهد که امروزه تعداد کسانی که دچار مشکلات گوارشی هستند، نسبت به 10 سال گذشته رشدی 15 درصدی داشته است. کارشناسان تغذیه استفاده از غذاهای فراوری شده و تغییر عادت های غذایی را مهم ترین دلیل برای این افزایش می دانند. نفخ شکم یکی از همین بیماری های گوارشی است که در حال حاضر گریبان 25 درصد از جمعیت مردم آمریکا را گرفته است. این مشکل در شرایطی ایجاد می شود که گاز در معده تجمع کرده و به همین دلیل شکم شما باد می کند. معمولا نفخ یکی از علائم سو هاضمه است و به همین دلیل باید جدی گرفته شود. ما در این مقاله شما را با دمنوش های برای درمان نفخ شکم آشنا می کنیم.

درمان نفخ شکم

دمنوش سنا

یکی از بهترین دمنوش ها برای درمان نفخ شکم ، سنا می باشد. این ماده غنی از آنتراکینون ها است، ترکیبی که ضد یبوست است و میزان آب و الکترولیت ها را در روده  افزایش می دهد. علاوه بر این، سنا باعث می شود تا حرکات حلقوی روده بهبود پیدا کنند و به همین دلیل هضم آسان تر انجام شود. دانشمندان بر این باورند که سنا تولید صفرا را تحریک می کند که این موضوع باعث بهبود سم زدایی در بدن می شود. این را هم در نظر داشته باشید که هیچ ملین گیاهی نباید بیش از هفت روز متوالی استفاده شود.

دمنوش رازیانه

رازیانه یکی از مهم ترین گیاهان دارویی است که بر روی بسیاری از موارد سلامتی نقش دارد. این گیاه پر مصرف، می تواند به خوبی بر روی فرایند گوارش و هضم تاثیر بگذارد. دانه های رازیانه خواص ضد گازی دارند و این بدان معنا است که این گیاه می تواند بادها را بیرون بکشد و در نتیجه شکم شما باد نمی کند. همچنین می توان از دمنوش برای برطرف کردن درد شکم و گرفتگی های مربوط به بیشتر مشکلات گوارشی شدید مانند سندروم روده تحریک پذیر نیز استفاده کرد. جالب است بدانید که در طب سنتی ایران، از رازیانه به گیاه ضدبلغم و صفرا یاد می شود.

دمنوش بابونه

این گل های زیبا که رنگی سفید و زرد دارند، یکی از بهترین همراهان سیستم گوارشی محسوب می شوند. شما می توانید از این ماده برای درمان نفخ شکم استفاده کنید. از مهم ترین ویژگی های بابونه می توان به آرامبخش، ضدالتهاب و ضداسپاسم بودن اشاره کرد. این خواص باعث می شوند تا این گیاه بتواند مشکلات گوارشی، بخصوص آنهایی را که به دلیل استرس و اضطراب بوجود می آیند را درمان کند. یک فنجان از چای بابونه بعد از یک وعده غذایی سنگین، پادزهری عالی برای رودل است.

درمان نفخ شکم

دمنوش گل سپاسی

شاید گل سپاسی به اندازه دمنوش های قبلی معرف نباشد اما در از بین بردن نفخ شکم از همه آنها تاثیر بهتری دارد. این گیاه می تواند به صورت قابل توجه ای ترشح آنزیم های گوارشی را افزایش بدهد. این امر باعث بهبود مشکلات روده از سوزش سر دل گرفته تا تهوع، اسهال و یبوست می شود. گل سپاسی برای هضم و نفخ آلرژی های احتمالی و عدم تحمل غذا مفید است و باعث افزایش ظرفیت بدن برای تجزیه غذا و همین طور جذب درست آن می شود. بهتر است از این دمنوش 30 دقیقه قبل از غذا استفاده کنید.

دمنوش خار مریم

خار مریم یکی از گیاهانی است که سرشار از خواص آتی اکسیدانی می باشد. این موضوع باعث می شود تا بدن از تاثیرات مضر رادیکال های آزاد و پراکسیددار شدن لیپید در امان باشد. تحقیقات نشان می دهد که این دمنوش تولید گلوتاتیون را افزایش می دهد. این ماده می تواند به صورت قابل توجه ای با افزایش تولید صفرا به سم زدایی بدن کمک کند. این گیاه نه تنها التهاب روده ها را کاهش می دهد، بلکه باعث زیاد شدن مخاط غشای دستگاه گوارشی می شود.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.