مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با مهم ترین عوارض مصرف دارچین بر روی بدن

0

دارچین یکی از محبوب ترین ادویه ها است که این روز ها در عطر داردن به بسیاری از غذا ها و نوشیدنی ها استفاده می شود. استفاده از دارچین می تواند تاثیر زیادی بر روی سلامت شما بگذارد. این تاثیر در بیشتر موارد مثبت هستند و از همین رو دارچین یکی از مهم ترین داروهای طب سنتی نیز بشمار می رود. به عنوان مثال دارچین یکی از موادی است که می تواند متابولسیم بدن را افزایش بدهد. این موضوع بهترین خبر برای کسانی است که قصد دارند وزن خود را کاهش بدهند. اما عوارض مصرف دارچین در صورت استفاده بیش از اندازه را نیز باید در نظر گرفت. ما در این مقاله برخی از این عوارض را برای شما معرفی می کنیم.

عوارض مصرف دارچین

ایجاد خسارت به کبد

کبد یکی از حیاتی ترین اندام های بدن است که وظیفه دارد با تولید صفرا بدن شما را از شر آلودگی ها حفظ کرده به به اصطلاح سم زدایی کند. یکی از مهم ترین موادی که در دارچین وجود دارد کومارین است. کارشناسان تغذیه بر این باروند که میزان مجاز توصیه شده روزانه برای مصرف کومارین، تنها 0.1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است. اگر شما بیش از اندازه دارچین استفاده کنید، کبدتان آسیب می بیند چرا که این ماده به سرعت باعث آلودگی های داخلی می شود.

احتمال ابتلا به سرطان

مطالعات انجام شده در سال 2013 در دانشگاه پزشکی ملبورن استرالیا نشان می دهد که استفاده بیش از اندازه از کومارین باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به سرطان می شود. آزمایش روی جوندگان نشان داد که خوردن زیاد کومارین باعث رشد تومورهای سرطانی در ریه، کبد و کلیه‌ها شده بود. هنوز مشخص نشده است که این ماده چگونه باعث رشد تومور ها می شود، اما بعضی اعتقاد دارند که این ماده باعث ایجاد آسیب های مداوم سلولی شده و همین موضوع رشد تومور را به دنبال دارد.

زخم شدن دهان

افرادی که هر روز از این ماده استفاده می کنند به احتمال زیاد در طول سال یک بار با زخم های دهانی مواجه می شوند. یکی از رایج ترین عوارض مصرف دارچین همین موضوع است. دارچین ها ماده ای به اسم سینامالدهید در خود دارند که می تواند در صورت زیاده روی در مصرف، واکنش های آلرژیک را ایجاد کند. از مهم ترین این واکنش ها می توان به التهاب زبان یا لثه، احساس سوزش یا خارش و لکه‌های سفید رنگ در دهان اشاره کرد. این علائم خطرناک نیستند اما باعث ایجاد ناراحتی می شوند. دقت داشته باشید که این موضوع تنها برای کسانی رخ می دهد که به سینامالدهید حساسیت داشته باشند.

عوارض مصرف دارچین

پایین آمدن قند خون

از آنجا که این ادویه می تواند عملکرد انسولین را تقلید کند، از آن به عنوان یک داروی مفید خانگی به منظور درمان دیابت یاد شده است. اما باید به یاد داشته باشید که استفاده بیش از اندازه این ادویه می تواند قند خون را از سطح نرمال نیز پایین تر ببرد که این موضوع درست مانند قند خون بالا خطرناک است. پایین بودن قند خون منجر به علائمی مانند ضعف و خستگی، احساس گیجی و احتمالا غش کردن می شود. افرادی که دچار نشانه های افت قند خون هستند بهتر است به هیچ عنوان از دارچین استفاده نکنند.

مشکلات تنفسی

یکی دیگر از مهم ترین عوارض مصرف دارچین پدید آمدن مشکلات تنفسی است. دانشمندان اعتقاد دارند که این ادویه بافت ریزی دارد و همین موضوع باعث می شود که بعد از مصرف، شما دچار گرفتگی های بینی شوید. تنفس تصادفی دارچین می‌تواند موجب سرفه، احتقان و تنگی نفس شود. علاوه بر این، کسانی که به سینامالدهید حساسیت دارند، دچار تحریکات گلو می شوند که این موضوع در نهایت باعث سرفه ها ممتد می شود.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.