مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

فواید مصرف خیار بر روی بدن را بشناسید

0

خیار را می توان بدون تردید مهم ترین عضو خانواده کدوییان حساب کرد. بوته های خیار معمولا بسیار بالا رونده بوده و میوه هایی آویزان دارند. گیاه شناسان بر این باور هستند که خیار بومی آسیای مرکزی می باشد اما امروزه شما می توانید این گیاه را در تمام قاره های دنیا یافت کنید. خیار محصولات جانبی بسیاری دارد و به همین دلیل استفاده از آن در آشپزی بسیار رایج است. کارشناسان تغذیه توصیه می کنند که هفته ای حدقال 10 عدد خیار متوسط مصرف کنید. ما در این مقاله می خواهیم فواید مصرف خیار را برای شما بازگو کنیم.

فواید مصرف خیار

سرشار از خواص آنتی اکسیدانی

از مهم ترین فواید مصرف خیار می توان به دریافت منابع عظیم آنتی اکسیدان اشاره کرد. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد می شوند. تجمع این رادیکال های آزاد مضر می تواند به انواع مختلفی از بیماری های مزمن منجر شود. دانشمندان عقیده دارند که استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد می تواند منجر به جهش های سلولی و ایجاد سرطان شود. استفاده از مواد حاوی آنتی اکسیدان مانند خیار می تواند احتمال ابتلا به سرطان و سایر بیماری های مزمن را کاهش دهد. در یک مطالعه قدرت آنتی اکسیدانی خیار روی 30 فرد مسن با پودر خیار اندازه گیری شد. نتایج نشان می داد فعالیت های دفاعی این افراد پیشرفت چشمگیری داشته است.

افزایش هیدراتاسیون

همان طور که می دانید بیش از 70 درصد حجم بدن ما را آب تشکیل داده است و از همین رو مصرف این ماده حیاتی بسیار مهم است. بررسی مواد مغذی خیار نشان می دهد که این ماده می تواند 20 درصد از نیاز روزانه آب بدن شما را تامین کند. آب در فرآیند هایی مانند تنظیم دما، دفع ضایعات و مواد مغذی موثر است. هیدراته بودن خیار می تواند برای سلامت پوست نیز مفید باشد، معمولا استفاده از ماسک های صورت خیار برای مرطوب کردن سطح پوست و جلوگیری از آکنه بسیار رایج است.

کاهش وزن

بیشتر کارشناسان تغذیه اعتقاد دارند که مصرف خیار می تواند منجر به کاهش وزن شود. با اینکه خیار سرشار از مواد مغذی است اما تحقیقات نشان می دهد که کالری بسیار پایینی دارد. این موضوع باعث می شود تا شما مواد مورد نیاز بدن خود را بدون دریافت کالری بالا، تهیه کنید. علاوه بر این، محتوای آب بالای خیار می تواند به کاهش وزن کمک کند. این موضوع ادرار را افزایش داده و افزایش ادرار منجر به از دست دادن چربی می شود. یک تحلیل در 13 مطالعه از جمله 3628 نفر را بررسی کردند و متوجه شدند که خوردن غذاهای با آب بالا و محتویات کم کالری با کاهش قابل توجهی در وزن بدن همراه است.

فواید مصرف خیار

کاهش کلسترول

از دیگر فواید مصرف خیار می توان به کاهش کلسترول اشاره کرد. کلسترول ها، ملکول های چربی هستند که در شریان های حیاتی تجمع کرد و در آن ها انسداد بوجود می آورند. این انسداد در روند خون رسانی اختلال ایجاد کرده و بیماری های مانند سکته و ایست قلبی را بوجود می آورد. خیار این خاصیت خود را مدیون ترکیباتی مانند فیتواسترول، یا استرول های گیاهی است.  همچنین این ماده دارای فیبری به اسم پکتین بوده، که آن هم در کاهش کلسترول نقش دارد.

کاهش قند خون

خیار از جمله موادی است که همواره به مبتلایان به دیابت توصیه می شود. همان طور که می دانید این گونه افراد به دلیل اختلال در ترشح انسولین در تنظیم سطح قند خون مشکل دارند. یک مطالعه حیوانی که در سال 2012 انجام شده است نشان می دهد مصرف خیار می تواند انسولین را تحریک کرده و به این طریق سطح قند خون را پایین نگه دارد. با این حال، شواهد موجود محدود به مطالعات لوله آزمایش و حیوانات است و تحقیقات بیشتر برای تعیین چگونگی اثر خیار بر قند خون در انسان مورد نیاز است.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.