مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با مهم ترین نشانه های کمبود پتاسیم

0

پتاسیم یکی از مهم ترین عناصری است که بر روی سلامتی نقش دارد. از مهم ترین وظایف این عنصر می توان به تنظیم انقباض عضلانی، حفظ عملکرد عصبی سالم و تنظیم تعادل مایع اشاره کرد. با این حال آمار های موسسه بهداشت و سلامت ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که بیش از 90 درصد آمریکایی ها از میزان کافی پتاسیم استفاده نمی کنند. رژیم غذایی در کشور های پیشرفته بیشتر به استفاده از مواد فراوری شده تمایل دارد و از همین رو این جوامع نمی توانند به اندازه کافی پتاسیم دریافت کنند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با نشانه های کمبود پتاسیم آشنا کنیم.

نشانه های کمبود پتاسیم

احساس خستگی و ضعف

از مهم ترین نشانه های کمبود پتاسیم در بدن می توان به احساس خستگی و ضعف اشاره کرد. عدم استفاده کافی از این ماده به چند طریق باعث خستگی می شود. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، پتاسیم به انقباض ماهیچه ها کمک می کند. از همین رو اگر شما آن را به اندازه کافی مصرف نکنید، عضلات شما انقباض ضعیفی تولید تولید کرده و در نتیجه شما خیلی سریع خسته می شوید. علاوه بر این، کمبود پتاسیم بر روی میزان چربی بدن تاثیر می گذارد که این موضوع نیز ضعف را ایجاد می کند.

گرفتگی های عضلانی

یکی از دردناک ترین نشان های کمبود این عنصر گرفتگی های عضلانی و اسپاسم است. معمولا افرادی که به اندازه کافی پتاسیم مصرف نمی کنند، بدون این که در معرض فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن قرار بگیرند، دچار گرفتگی می شوند. پتاسیم باعث می شود که سیگنال های عضلانی از طریق اعصاب دریافت شده و در نتیحه ماهیچه ها منقبض شوند. عدم وجود کافی پتاسیم این عمکرد را مختل کرده و در نتیجه اسپاسم رخ می دهد. بهترین کار برای غلبه بر این مشکل استفاده از مکمل های پتاسیم است.

مشکلات گوارشی

از دیگر نشانه های کمبود پتاسیم بر روی بدن می توان به بوجود آمدن مشکلات گوارشی اشاره کرد. پتاسیم بر روی انقباضات روده نقش دارد و این موضوع باعث می شود تا فرایند هضم بهبود پیدا کند. درست مانند آنچه در بالا گفته شد، پتاسیم سیگنال های انقباض را دریافت می کند. هنگامی که سطح پتاسیم خون کم است مغز قادر به انتقال سیگنال به طور موثر نیست. همین موضوع باعث می شود تا حرکات روده به خوبی انجام نشده و در نتیجه مشکلاتی مانند یبوست و نفخ را بوجود بیاورد. علاوه بر این، برخی مطالعات نشان داده اند که کمبود شدید پتاسیم ممکن است موجب فلج شدن کامل روده شود.

نشانه های کمبود پتاسیم

بوجود آمدن تپش قلب

به میزان دفعاتی که قلب در طول یک دقیقه می تپد، نرخ تپش قلب می گویند. اگر این میزان از حدی بالاتر برود، شما با مشکلات جدی مانند سکته و ایست قلبی مواجه می شوید. کمبود پتاسیم می تواند این نرخ را افزایش بدهد. این به این دلیل است که جریان پتاسیم در داخل و خارج از سلولهای قلب، تنظیم کننده ضربان قلب شماست. سطح پتاسیم خون پایین می تواند این جریان را تغییر دهد و موجب ضربان قلب شود. به همین دلیل است که پزشکان به افرادی که تپش قلب دارند توصیه می کنند از موز استفاده کنند.

ایجاد مشکلات تنفسی

باز هم تاثیر پتاسیم بر روی انقباضات در این مورد نقش دارد. کمبود پتاسیم می تواند منجر به اختلال در انقباض و اتساع ریه ها شود. این موضوع می تواند مشکلات تنفسی را ایجاد کند. وقتی که سطح پتاسیم از حد مجاز پایین تر باشد، ریه ها منقبض نشده و در نتیجه شما دچار تنگی نفسی می شوید. همچنین، پتاسیم خون پایین می تواند باعث تنفس کوتاه شود زیرا می تواند ضربان قلب را غیر طبیعی کند.

منبع: www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.