مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

پلاک های دندان و روش دیدن آن روی دندان ها

0

چون پلاک های دندان میکروبی که برروی دندان ها تشکیل می شوند، بی رنگ هستند لذا در بسیاری از نقاط دندان ها احساس نمودن وجودشان و همچنین بررسی و کنترل نمودن مشکل میباشد. از این رو پس از مسواک زدن و پس از استفاده از نخ دندانی ، برای اینکه مشخص شود که آیا ما تمام قسمتهای دندان ها را بخوبی از این پلاک های دندان خطرناک پاک نموده ایم یا نه ، لازم است که راهی پیدا کنیم تا این غشاها را بر روی دندان ها ببینیم.در این مطلب از مجله پزشکی آسان دنت شما یاد میگیرید چگونه این پلاک های دندان را ببینید و پاک کنید.

پلاک های دندان

دستور دیدن پلاک های دندان

برای انجام اینکار میتوانیم از مواد مخصوصی که باعث رنگین شدن پلاکهای میکروبی میگردند استفاده نمائیم . ابن نوع مواد فقط باعث رنگین شدن پلاک های دندان میکروبی می گردند و بر روی خود دندانها اثر و رنگ باقی نمیگذارند. مواد آشکارکننده پلاکهای دندان را در نقاطی از دنیا که مردم با مسائل بهداشتی آشنائی بافته اند، بصورت قرصی که در دهان نگه میدارند و یا به صورت محلول های آماده شده میتوانند تهیه نمایند. ما نیز اگر از این نوع مواد در اختیار داشتیم، می توانیم آنها را مطابق دستوری که در بسته بندی آنها وجود دارد مورد استفاده قرار دهیم . اما اگر بخواهیم که خودمان آنها را تهیه کنیم ، می توانیم دو قطره از رنگ آبی با رنگ سبز غذائی را، به دو قاشق چایخوری آب اضافه نماییم و آنرا مورد استفاده قرار دهیم.

 

رنگی کردن پلاک های دندان

پلاک های دندان

معمولا رنگهای خوراکی را برای رنگین نمودن غذاها، در شیرینی پزی ها، در بستنی سازی ها و غیره مصرف مینمایند.برای رنگ نمودن پلاکهای میکروبی بر روی دندان ها، محلول رنگین فوق الذکر را وارد دهان نموده و آنرا به شدت در اطراف دهان بحرکت می آوریم . لازم به تذکر است که اگرچه لکه های رنگین این نوع مواد موقتی هستند ، ولی لازم است که برای جلوگیری از رنگ شدن لباس و همچنین برای اجتناب از رنگی شدن لبها، احتیاط نمائیم . رنگ نمودن پلاکهای میکروبی پس از اینکه محلول آشکارکننده پلاکهارا مطابق دستور در دهان گردانیدیم ، آنرا به درون ظرف دستشوئی تف می کنیم و دهان را با آب می شوییم . سپس در یک آیینه و در شرایطی که نور کافی بر دهان و بر روی دندانها بتابد، دندانهای خود را مشاهده می کنیم.

همانطوریکه قبلا شرح داده شد، تماس محلول فوق باعث رنگین و مشخص شدن پلاکهای میکروبی میگردد. هر مقدار که پلاکهای میکروبی بر سطح دندانها ضخیم تر و متراکم تر باشد، آن نواحی پررنگتر دیده خواهد شد . اکثر اوقات دندانها در نزدیک لثه ها، در لبه لثه ها و در جاهائی که معمولا دندانها را بخوبی مسواک نمیزنند ، پررنگتر نشان داده میشود.

وسیله کمکی برای تامین سلامتی دهان و دندان

وسایلی که پلاک های میکروبی را قابل دیدن میسازند همانطوریکه قبلا نیز ذکر نموده ایم ، برای اطمینان ازصحت اقدامات بهداشتی درباره دهان و دندان، میتوان از موادی که پلاک های میکروبی را قابل دیدن میسازند، استفاده نمود و باین وسیله ما نیز می توانیم که نواقص و اشتباهات احتمالی را که ممکن است در تمیز کردن دندان هایمان وجود دارند، بشناسیم و با آگاھی بیشتر آنہارا مرتفع نمائیم . برای انجام اینکار، ابتدا دندانهای خود را به وسیله مسواک و نخ دندان تمیز مینمائیم، سپس با استفاده از مواد آشکار کند که فوقا طرز استفاده از آنها را شرح داده ایم، در آیینه و در مقابل تابش نور کافی به مشاهده دندان ها می پردازیم . اگر استفاده از مسواک و نخ دندان به طرز صحیح و کامل انجام شده باشد، پلاکهای میکروبی نیز کاملا از سطح دندان ها برطرف می شوند. ، بطوریکه ماده آشکارکننده پلاک، نمیتواند هیجگونه اثر و لکهای بر روی دندان ها باقی بگذارد.

 

اگر دندان ها به خوبی تمییز نشوند چگونه مشخص می شود؟

پلاک های دندان

اگر تمیز کردن دندان ها بطرز صحیح و کامل انجام نشده باشد، مواد فوق باعث می گردند که قسمتهای تمیز نشده و آلوده به پلاک میکروبی ، رنگین و مشخص گردند، البته این لکه های رنگی پس از چند ساعت از سطح دهان و از سطح دندانهای آلوده نیز محو خواهند شد.مواقعی که ما به تازگی می خواهیم طرز برطرف کردن پلاکهای میکروبی را از دندان ها یاد بگیریم ، ممکن است بعد از هر نوبت که مسواک و نخ دندان بکار می بریم ، از مواد آشکارکننده پلاک نیز استفاده نمائیم .

اما بعد از این مرحله، فقط گاهگاهی از این نوع مواد استفاده خواهیم کرد و منظور این است که همواره مطمئن باشیم ، اشکالی در پاکیزه و منزه بودن دندان ها، پس از استفاده از مسواک و نخ به وجود نیامده باشد، بدیهی است پس از مصرف مواد آشکارکننده پلاک، اگر در هر قسمت از دندانها لکه رنگی باقی بماند متوجه خواهیم شد که در آن قسمت در برنامه بهداشتی روزانه احتیاج به دقت و توجه ببیشتر میباشد. برای سهولت در دیدن قسمتهای داخلی دهان ممکن است از یک آینه کوچک دندانپزشکی نیز استفاده نمود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.