مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

5 نکته جالب که در مورد دندان نمی دانید

0

اگر از شما در مورد اهمیت دندان ها سوال بپرسند ، به چه چیز هایی اشاره می کنید ؟ احتمالا می توانید به مواردی همچون جوییدن غذا ، خندیدن , زیبایی و صحبت کردن اشاره کنید . ولی حقایق بسیاری در مورد دندان وجود دارد که شما از آنها بی خبر هستید . با ما همراه باشید تا در این مقاله به این حقایق جالب بپردازیم .

حقایق جالب در مورد دندان

حقایق جالب در مورد  دندان

روزی ناپلئون با افسران خود دور میز ضیافتی نشسته بودند و در مورد داستان هایی که در جنگ برایشان اتفاق افتاده بود بحث می کردند . هر یک از آنها از بدترین اتفاقی که برایشان در جنگ افتاده بود صحبت می کرد . یکی بدترین حادثه را از دست دادن پای راستش می دانست و یکی از دست دادن بیناییش . وقتی از ناپلئون در مورد بدترین حادثه ای که برایش در طول جنگ اتفاق افتاده است  پرسیدند او گفت : بدترین اتفاق برای او از دست دادن یکی از دندان هایش بوده است . هدف از گفتن این داستان ، اشاره به اهمیت بالای دندان است . مروارید های سفیدی که بسیار به ما در زندگی کردن کمک می کنند . اما در مورد این موهبت های الهی چه می دانید ؟

حقایق جالب در مورد دندان

1 ) انسان از مدت ها قبل به سلامتی دندان هایش اهمیت می داده

اولین نشانه ها از مسواک و بهداشت دندان به  5 هزار سال پیش بر می گردد . اشیای جالبی در مصر کشف شده است که قدمتی 5 هزار ساله دارند و از پوسته تخم مرغ و سم های حیوانات درست شده است و از آن برای تمیز کردن دندان ها استفاده می کردند . اولین بار یک مخترع انگلیسی در سال  1700 میلادی به فکر ساختن وسیله ای برای تمیز کردن دندان ها افتاد . قبل از آن نیز چینی ها با استفاده از یک استخوان گراز و تیغه هایی ، برای خود مسواک درسته کرده بودند . اما اولین مسواک به شکل امروزی در سال 1930 ، و اولین مسواک برقی در سال 1954 ساخته شدند .

حقایق جالب در مورد دندان

2 ) دندان ها می توانند داستان بگویند 

دانشمندان می توانند با معاینه دندان های شما بگویند شما چند سال عمر دارید ، چه نوع رژیم غذایی دارید ،  کجای زمین زندگی می کنید ، آیا استرس داشته اید یا نه و اینکه بچه دار شده اید یا خیر . بیشترین اطلاعات در مورد انسان های نسختین از روی بررسی دندان های آنها به دست آمده است .

حقایق جالب در مورد دندان

3 ) هر دندانی منحصر به فرد است

تمام 20 دندانی که ما در کودکی داشتیم و یا تمام 32 دندانمان در دوره بلوغ در نوع خود منحصر به فرد هستند و در هیچ جای دیگر در دنیا همانندی ندارند . ویژگی جالب و اختصاصی بودن دندان ها حتی از اثر انگشت نیز دقیق تر است . در واقع وقتی شما لبخند می زنید ، منحصر به فرد بودن خود را نشان می دهید .

حقایق جالب در مورد دندان

4 ) دندان ها قبل از تولد شروع به رشد می کنند

وقتی جنین 6 ماهه شود ، دندان های وی شروع به رشد کردن می کنند . ما نمی توانیم این رشد کردن را ببینیم مگر تا سن 6 ماهگی . بعد از اینکه اولین دندان شیری ما در آمد درست در زیر آن دوباره تلاش برای رشد دندان هایی اصلی که تا آخر عمر آنها را خواهیم داشت شروع می شود .

حقایق جالب در مورد دندان

5 ) کشیدن نخ دندان از مسواک کردن مهم تر است

در واقع با مسواک زدن بیشتر به ظاهر دندان ها کمک می کنیم و سطخ آنها و کناره های دندان را تمیز می کنیم . بیشتر باکتری ها در لای دندان ها و بین دو دندان قرار می گیرند .  جالب است بدانید برای اینکار شما باید از نخ دندان یا خلال استفاده کنید . تاثیر نخ دندان چند برابر مسواک است .

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.