مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی راه درمان حساسیت دندان

0

راه درمان حساسیت دندان موضوع این بخش از سایت آسان دنت است. گاهی وقتها دندان های ما حساس شده و همگی درد می گیرند. برای درمان این حساسیت و درد روشهای مختلفی وجود دارد که ما در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

راه درمان حساسیت دندان
راه درمان حساسیت دندان

راه درمان حساسیت دندان

اولین قدم برای درمان حساسیت دندانی استفاده از خمیردندان‌های ضد حساسیت است. دقت کنید که روی خمیر دندان کلمه ضد حساسیت را نوشته باشد و سفید کننده نباشد.

این خمیردندان ها باعث تسکین درد و ناراحتی شده و مسیر منافذی که از سطح تا ریشه و اعصاب دندان امتداد یافته‌اند را مسدود می کند. با استفاده از این خمیردندان ها ، دردتان یا درمان می شود یا حداقل کاهش می یابد.

درمان حساسیت دندان نیاز به صبر هم دارد. منظور این نیست که دردهای وحشتناک دندان را تحمل کنید. اما اگر دندان تان خراب نیست و مطمین هستید حساس شده توقع نداشته باشید در عرض یک هفته با استفاده از خمیردندان شفا بگیرید. پس صبور باشید و اصلا به آن فکر کنید. مدام بگویید من درد ندارم. عصبی شدن و استرس درد دندان را چند برابر می کند.

راه درمان حساسیت دندان
راه درمان حساسیت دندان

مصرف فلوراید یک راه درمان حساسیت دندان

فلوراید برای دندانهای حساس مفید است. محصولات دندانی حاوی فلوراید مثل خمیر دندان‌ ها ( خمیر دندان سنسوداین یا … ) و دهان‌ شویه‌ های فلوراید درد دندانهای حساس را کاهش می دهد. همچنین مالیدن ژل فلوراید توسط دندانپزشک بر روی دندان‌های حساس و آسیب‌دیده، گزینه مناسبی است.

سیلانت‌های دندانی یک راه درمان حساسیت دندان

اگر حساسیت ‌دندان‌ ها به خاطر تحلیل رفتن لثه‌ باشد، دندانپزشک می‌تواند قسمت‌های نمایان شده ریشه دندان را با استفاده از سیلانت‌های دندانی بپوشاند و محافظت کند. با اینکار حساسیت دندان‌ های آسیب‌ دیده برطرف خواهد شد.

راه درمان حساسیت دندان
راه درمان حساسیت دندان با سیلانت

درمان پوسیدگی و آسیب‌های دندان یک راه درمان حساسیت دندان

گاهی وقتها هم دندان‌ های آسیب‌ دیده و پوسیده باعث ایجاد حساسیت دندانی می شوند. دندانپزشک میتواند با روکش دندان، پُر کردن دندان و باندینگ دندان این مشکل را رفع کند.

پیوند لثه یک راه درمان حساس شدن دندان

اگر بافت لثه‌ای که سطح ریشه دندان را پوشانده از بین رفته و موجب حساسیت دندانی شود، می‌توان از طریق عمل جراحی پیوند لثه آن را درمان کرد.

این عمل موجب تأمین حفاظت بیشتری از سطح ریشه دندان خواهد شد.

عصب‌ کشی دندان یک راه درمان حساسیت دندانی

در مواردی که هیچ یک از روش‌ های درمانی بالا حساسیت دندان را بهتر نکرد باید از عصب‌کشی دندان استفاده کنید تا حساسیت دندان برای همیشه بهبود یابد.

پیشگیری از حساسیت دندانی

برای پیشگیری از حساسیت دندان، بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید.

دندان‌ های خود را به‌ طور مرتب و به روش صحیح مسواک بزنید و با نخ دندان تمیز کنید.

به‌طور منظم برای معاینه و تمیز کردن دندان‌ ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان‌های خود را با ملایمت اما با دقت مسواک بزنید. محکم کشیدن مسواک بر روی دندان‌ها می‌تواند موجب فرسایش و ساییدگی زودهنگام مینای دندان و بروز حساسیت دندانی شود.

در صورتی که عادت به ساییدن بی‌اختیار دندان‌ها بر روی هم یا اصطلاحاً دندان قروچه دارید (به ویژه در هنگام خواب) می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید که یک محافظ دهانی برایتان تجویز کند.

از مصرف بیش از حد غذاها و نوشابه‌هایی که حاوی مقادیر بالایی از اسید و قند هستند، خودداری کنید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سایت آسان دنت تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.