مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

التهاب لثه علل و علائم ایجاد آن

0

همواره باید توجه داشته باشیم که نشانه هائی مانند قرمزی، تورم یا خونریزی لثه ها طبیعی نیستند و در صورت مشاهده، باید آن را به عنوان زنگ خطر تلقی و با علاج فوری، از پیشرفت بیماری که منجر به از دست رفتن تاسف بار دندان ها میشوند، جلوگیری نمود.در این مطلب از مجله پزشکی آسان دنت شما را با نشانه های خطرناک التهاب لثه آشنا می کنیم.

التهاب لثه

نشانه های اعلام خطر التهاب لثه

اگر هر یک از این نشانی ها در لثه و در دندان ها، وجود داشته باشد، باید بدون فوت وقت به دندانپزشک مراجعه نمائیم : لثه هائی که در موقع مسواک زدن خونریزی می نمایند، لثه هائی که قرمز رنگ، متورم ، و یا حساس هستند، لثه هائی که از محل اصلی خود و از روی دندانها عقب کشیده شده اند، لثه هائی که دراثر فشار با انگشت، در بین دندان و لثه، مواد سفیدرنگ یا چرکی خارج میسازند، لثه هائی که دندانهای آن (دندان های دائمی) لق میشوند و یا از محل خود جدا می گردند، لثه هایی که دندان های آن از محل اصلی خود جابجا شده و بالا می آیند لثه هایی که دندان های آن، هم آهنگی و تناسب خود را با یکدیگر از دست داده، بطوریکه غالبا در موقع گاز زدن و یا جویدن غذا، تغییرات و عدم تطبیقدندانها احساس میبشود، لثه هائی که فروکش کرده و از سطح تاج دندان ، پائین تر می روند.لثه هائی که تشکیل آبسه های دردناک می دهند.لثه هائی که متعفن بوده و باعث بوی بد دهان میگردند.

دندانپزشک چگونه التهاب لثه را بررسی میکند؟

التهاب لثه

دندانپزشک، لثه ها را با دقت و به وسیله میله مخصوص معاینه می کند. این میله به دندانپزشک کمک می کند تا تشخیص بدهد که آیا حفرههای عفونی و چرکی بین لثه هاو دندان ها، ایجاد شده است یا نه. و اگر چنین حفره هائی تشکیل شده باشد، عمق و پیشرفت آنها را تشخیص خواهد داد. علاوه بر آن دندانپزشک ممکن است از فک های ما رادیوگرافی یا عکسبرداری کند، تا ببیند آیا فساد و خرابی به استخوان ها هم سرایت کرده است یا نه.

عواملی که باعث ایجاد التهاب لثه میشوند

اگرچه بیماری لثه و بیماری بافت های اطراف دندان ها به وسیله پلاک میکروبی ایجاد می شود، ولی عوامل دیگری نیز هستند که دخالت آنها باعث می شود که خطر تولید و توسعه این بیماری افزایش یابد.

جرم سنگهای دندان :  جرم دندان با سنگهای دندان که معمولا در سطح دندان و در مجاورت لثه ها مشاهده میشوند، در اثر فعل و انفعالات مخصوص و معدنی و سخت شدن پلاک های میکروبی حاصل میشوند. رنگ جرم های دندان در ابتدا زردرنگ است و به تدریج قہوہ ای رنگ میگردد. مواقعی که جرم دندان در زیر لثهها به وجود می آید، رنگ آن تیره و سیاه است.لازم به تذکر است که مسواک زدن روزانه، تشکیل پلاکهای میکروبی و تشکیل جرم دندان ها را به کمترین حد می رساند ولی نمیتواند از ایجاد این نوع اجرام سخت، به طور کامل جلوگیری نماید و همچنین با مسواک زدن نمی توان جرم ھایی که به وجود آمده اند، برطرف نمود. برداشتن جرم دندان یعنی عمل جرم گیری، باید به وسیله دندانپزشک و یا بهداشتکار صورت بگیرد.

التهاب لثه

محرکهای فیزیکی و شیمیائی : باقیمانده های مواد غذائی و تکه هائی از خوراکیها که در بین دندان ها جای می گیرند، استفاده نادرست از نخهای دندان ، استفاده نادرست از خلال دندان ، مصرف سیگار و سایر دخانیات، مصرف تنباکوی جویدنی  از محرکهای فیزیکی و شیمیائی بشمار می آیند.

وضعیت دندان ها : دندان هائی که بطور نامنظم قرار گرفته و بطرز مناسبی ردیف نیستند، دندان هائی که در مجاورت آنها دندانهای مصنوعی با وضعیت بد و غلط وجود دارد، دندان هائی که تاج هایشان بطرز بدی در کنار هم قرار گرفته اند.

نواقص غذاتی : اگرچه ضعف غذائی ، مستقیما باعث بیماری و فساد بافت نگهدارنده دندانها نمیباشد، ولی محققین اعلام داشته اند، این نوع بیماری در افرادی که دچار فقر غذائی هستند و یا اینکه از مواد غذائی بمقدار لازم مصرف نمی کنند، سریع تر و شدیدتر پیشرفت می کند.

دوران حاملگی : در دوره حاملگی بعلت افزایش مقدار بعضی از هورمون ها در خون ، احتمال اینکه لثه ها نشانی های بیماری و ناراحتی را نشان دهند، افزایش مییابد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.