مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

اگر تعریف چاقی را نمی دانید مطلب را بخوانید

0

بسیاری از ما تعریف درستی از چاقی نداریم و گاها اضافه وزن را با چاقی اشتباه می گیریم. امروزه بسیاری از خانوم ها و خیلی از آقایان به دنبال روش های لاغری برای خلاصی از اضافه وزن هستند. بهتر است که ابتدا بدانیم چاقی دقیقا چیست و چگونه تعریف می شود. در این مطلب از سایت آسان دنت ما به شما توضیحات کامل را می دهیم.

 

تعریف چاقی

چاقی

چاقی ناشی از افزایش نسبت دریافت انرژی به مصرف انرژی است. زمانی که انرژی ورودی به بدن (به شکل غذا) بیشتر از انرژی مصرفی باشد، وزن بدن افزایش می یابد. به ازای هر KCal ۹/۳ (کیلو کالری) انرژی مازاد بر نیاز که وارد بدن می شود یک گرم چربی ذخیره می شود. به فردی که دارای وزنی حدود ۲۰ درصد بالاتر از وزن مطلوب باشد چاق اطلاق می شود و در چاقی شدید فرد ۴۰ درصد بالاتر از وزن مطلوبش وزن دارد.

به طور کلی بدن انسان از نظر متابولیکی از ۲ بخشی: ۱- توده عضلانی و استخوانها  ۲- توده چربی تشکیل یافته است. انباشتگی توده چربی یا بافت چربی باعث چاقی می شود. در حقیقت میتوان چاقی را ناشی از تجمع زیاد چربی در بدن دانست. با این تعریف ممکن است فردی (دارای بافت چربی کم) اما توده عضلانی متراکم باشد در این صورت فردی که دچار اضافه وزن می باشد جزء افراد چاق محسوب نمی شود.

 

بررسی شیوع چاقی 

چاقی

در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان چاقی نه تنها مبین سلامتی نیست بلکه در بعضی موارد نمونه ای از فقر و بدبختی افراد نیز به شمار میرود. نتیجه چندین بررسی مهم نشان میدهد که درصد چاقی بخصوص در بین زنان محلات فقیرنشین بالا می باشد. این نوع چاقی بیشتر در کشورهایی وجود دارد که مردم طبقه محروم آن قسمت اعظم غذاهای انرژی زای خود را از غذاهای غنی از کربوهیدرات که نسبتا ارزان تر می باشند برمی  گزینند. این چاقی را چاقی ناشی از فقر می نامند.

مطالعات مرکز تحقیقات بهداشت و تغذیه ملی نشان میدهد که جمعیت بزرگسالی مبتلا به چاقی با (۳۰<BMI) در امریکا، از ۵ /۴ درصد (بین سال های ۱۹۷۶ و ۱۹۸۰) به ۲۲/۵ درصد (بین سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸) افزایش یافته است. ۵۰ درصد بزرگسالان بالای ۲۰ سال در امریکا، در فاصله سالهای ۱۹۹۱ و ۱۹۹۸ دچار اضافه وزن (که به صورت ۲۵ < اBM تعریف می شود) بودند.

نکته مهم این است که در بیشتر کشورها تعداد افراد چاق رو به افزایش است. مثلا در کشور انگلستان ۱۲ درصد از زنان و ۸ درصد از مردان به درجات مختلف اضافه وزن مبتلا هستند و در مجموع شاخص توده بدنی آنها یعنی BMI بیشتر از ۳۰ میباشد.

 

 

چگونگی تشخیص چاقی

چاقی

گرچه تشخیص افراد چاق در اکثر موارد با مشاهده و مقایسه فرد چاق با افراد دارای اندام موزون و طبیعی عملی است، ولی به دلیل اهمیت درجه چاق بودن در روند نوع درمان اندازه گیری وزن و قد و مقایسه ان با معیارهای استاندارد ساده ترین وسیله تشخیص است. اندازه گیری وزن در بعضی موارد به دلیل وجود تفاوتهای فردی نمی تواند شاخص خوبی برای تعیین درجه چاق بودن باشد.

زیرا بسیاری از افراد درشت هیکل عضلانی بدون اینکه چاق باشند دارای وزنی بیش از ۲۰ درصد معیار داده شده در جداول و شاخص های تعیین شده میباشند. اما در مورد تعیین دقیق میزان درصد چربی بدن روش های علمی و عملی متعددی وجود دارد که از جمله انها روش تعیین چگالی تمام بدن (به وسیله وزن کردن فرد در زیر آب)، تخمین مقدار آب بدن به روشهای شیمیایی، عبور اشعه X از لایه های چربی و غیره می باشد.

 

 

وزن ایده آل چیست؟

چاقی

وزن مناسب و مطلوب به وزنی اطلاق میشود که افراد با داشتن چنین وزنی، که متناسب قد و جنسیت آنها است، از سلامتی برخوردار باشند و ظاهرا نیز اندام متناسب و موزون داشته باشند. در گذشته ملاک سنجش وزن دلخواه و ایده آل را با استفاده از جداول شرکتهای بیمه عمر آمریکایی تعیین می کردند و مطلوب ترین وزن را وزنی میدانستند که در سن ۲۵ سالگی با قد متناسب بوده و بعد از ۲۵ سالگی نیز حفظ گردد ولی امروزه معلوم شده که منابع مورد استناد جهت تعیین وزن مطلوب، مربوط به یک ملت که مجموعه ای از نژادهای مختلف می باشند قابل تعمیم به صورت یکسان برای همه افراد هم جنسی و هم سن نمی باشد، لذا پژوهشگران تغذیه در جهت دستیابی به نزدیک ترین وزن مطلوب نسبت به قد، فرمول های مختلف و روش های محاسبهای متعددی ارائه کرده اند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.