مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

سلامت دندان ها و توصیه های لازم برای حفظ آن

0

برای حفظ سلامت دندان ها تاکید بر عادت به تعذیه منطقی و صحیح است که حتما باید به آن توجه نمائیم و این عادت جدید را عمومیت و گسترش دھیم، بدیهی است همراه با عادت به تغذیه صحیح و معقول، رعایت بهداشت و نظافت خوب و صحیح دهان و دندان ها نیز کمک می کنند تا از ایجاد بیماریهای دهان و دندان بخوبی جلوگیری شود و سلامت دندان ها حفظ گردد.در این مطلب از مجله پزشکی آسان دنت شما با روش های حفظ سلامت دندان ها آشنا می شوید.

سلامت دندان ها

توصیه های لازم برای حفظ سلامت دندان ها

کم کردن تعداد دفعات صرف غذا : باید تعداد دفعاتی را که در بین غذاهای اصلی مواد غذایی میخوریم ، حتی المقدور محدود و کم نماییم، و مخصوصا بخاطر داشته باشیم که در این مواقع از خوردن غذاهای شیرین  خود داری نمائیم . غذاهای شیرین را باید منحصرا  در مواقع صرف غذاهای اصلی بخوریم . علاوه بر آن باید بخاطر داشته باشیم که شیرینی جات چسبناک از قبیل کشمش، تافی و غیره که در موقع خوردن به دندان ها و شیار آنها می چسبند، برای سلامتی دندان ها مضرتر از سایر انواع مواد غذائی هستند.

آگاهی از ترکیب غذاهای آماده : برای اطلاع از ترکیب غذاهای آماده ای که در کارخانجات صنابع غذائی تهیه میشوند، لازم است که در موقع خرید، به برچسب قوطی آنها توجه کرده و ریز ترکیبات آنها را مطالعه نمائیم۰ و باین وسیله مطمئن بشویم که در تهیه و ساخت آنها مواد قندی و شیرین بکار برده شده است یا نه

استفاده از وسایل بهداشت دهان و دندان

استفاده از مسواک : هر فرد باید حداقل روزی یکبار دندان های خود را خیلی کامل و صحیح به وسيله مسواک تمیز نماید. افرادی که دندانهایشان مستعد پوسیدگی و خرابی است باید که مسواک زدن به دندانهایشان در هر روز، دو یا چند بار تکرار شود. مواقع مناسب برای مسواک زدن بعد از هر نوبت غذا و بهتر از همه این مواقع ، در شب و قبل از خواب میباشد .اگر مسواک زدن بعد از هر نوبت غذا بطور مرتب برای ما مقدور نبود، لااقل باید دهان و دندانهایمان را به وسیله آب شستشو دهیم تا باین وسیله ذرات و خرده های غذا از سطح دهان و دندان ها خارج گردند .مهمترین موقع برای مسواک زدن به دندانها ، در شب و قبل از خوابیدن است .

استفاده از نخ دندان : باید روزی یکبار دندان هایمان را با استفاده از نخ دندان تمیز نمائیم . این عمل باعث میشود که فواصل بین دندان ها و لبه لثه های که نقاط مناسبی برای مخفی شدن میکروبها و ایجاد عفونت و پوسیدگی هستند، پاک و تمیز گردند. مجددا یادآوری مینمائیم که غالب پوسیدگیهای دندان و همچنین بیماری لثه و بیماری بافت نگهدارنده دندان ها (یعنی بیماری پیوره) ، از همین نواحی یعنی از نقاطی  که مسواک به آنجا نمیرسد شروع میشود.

سلامت دندان ها

استفاده از فلوراید : باید خمیر دندانی مصرف نمائیم که دارای فلوئور یا فلوراید باشد . علاوه بر آن استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید نیز میتواند مفید باشد. باید بدانیم که پوسیدگی ها، با حل شدن مواد آهکی مینای دندان شروع میشود. بسیاری از این ضایعات اولیه و پوسیدگی های ریز خودبخود پیشرفتشان متوقف میشود . اما بعضی از پوسیدگی ها که پیشرفت میکنند، با مصرف فلوراید و کاهش مصرف مواد قندی ممکن است که از توسعه آنها هم جلوگیری نمود. استفاده از فلوراید باعث میشود که حل شدن مواد معدنی مینای دندان در اثر اسید کاهش یابد. علاوه بر آن نقاطی از دندان ها که دچار پوسیدگیهای مختصر شدند به کمک فلوراید ميتوانند دوباره مواد معدنی از دست رفته را در نقطه ضایعه دیده فراهم آورند و باین ترتیب از پیشرفت پوسیدگی و فساد دندان جلوگیری کرد.

تغذیه صحیح و متعادل چه تاثیری در سلامت دندان ها دارد؟

سلامت دندان ها

تاثیر تغذیه در سلامتی و در بیماری دندانها از دو جهت قابل توجه میباشد. اولا تاثیر تغذیه صحیح و متعادل، و ثانیا  تاثیر مواد شیرین و نشاسته ای اولا تاثیر تغذیه صحیح و متعادل بخصوص در دورانی که دندان ها در حال تشکیل و رشد هستند باعث میشود که استحکام و مقاومت آنها در برابر پوسیدگی و فساد به میزان قابل توجهی افزابیش یابد علاوه بر آن با تغذیه صحیح حتی میتوان از ناهنجاریها و عیوب دندان ها و… فکها نیز جلوگیری نمود. بنابراین برای رسیدن باین هدف نه تنها باید به رژیم غذائی کودکان توجه کامل داشته باشیم بلکه باید احتیاجات غذایی آنها را حتی قبل از تولد و در دوره جنینی نیز بخوبی بشناسیم و آنها را تامین نمائیم .ثانیا تاثیر غذاهای شیرین مصرف مواد قندی و شیرین بخصوص افراط و بی توجهی در خوردن آنها به ضرر سلامت دندان ها میباشد . باین ترتیب که میکروبهای موجود در پلاکهای دندان ، از مواد قندی و از مواد شیرین که ما میخوریم تغذیه میکنند و در نتیجه تولید اسید مینمایند. اسید حاصل شده نیز برحسب میزان قدرت و استحکام مینای دندان ، دیر یا زود باعث حل نمودن مینا و تولید پوسیدگی و فساد دندان میگردد .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.