مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

میوه گیلاس و خواص گیلاس برای بیماریها

0

درخت گیلاس از درختان میوه داری است که در همه جا کاشته شده است و بدون شک شما از کسانی هستید که آن را دیده اید و شاید در باغ و خانه خود آن را دارید.در این مطلب از سایت آسان دنت از خواص گیلاس در بیماری های مختلف برای شما صحبت می کنیم.شکوفه های سفید و قشنگ درختان گیلاس در فروردین ماه ظاهر شده و تا اواسط اردیبهشت ماه دوام می آورد.گل گیلاس کوچک است و پنج گلبرگ دارد و به شکل دستهای در میآید که در هر شاخهای معمولاً سه تا ده شکوفه دارد.

 

خواص گیلاس در طب سنتی

خواص گیلاس

در قرون وسطا مزوئه که یکی از پیش قدمان مکتب طبی سالرن بود خواص طبی گیلاس را در کتاب خود این طور شرح میدهد: «روغنی که از هستهٔ گیلاس گرفته می شود دوای مؤثری برضد درد مفاصل، سنگ کلیه و مثانه است. روغن هستهٔ گیلاس خال، زگیل و کک و مک را از روی پوست برطرف میکند. اگر تو گیلاس بخوری این میوه برای تو مزایای زیادی دارد شکمت را پاک میکند و خونت را سبک میسازد.»در سال ۱۵۶۷ م. پلاتین در کتاب خود نوشته: «گیلاس سیاه شکم را تقویت میکند، آلبالوی ترش تنبلی را از تن دور و خشم و عصبانیت را از بین می یرد.))گیلاس شیرین اگر صبح ناشتا خورده شود بشرطی که خیلی تازه باشدیعنی همان وقت از درخت چیده باشند ادرار را زیاد میکند.

 

نسخه هایی از خواص گیلاس

خواص گیلاس

درمان برونشیت از خواص گیلاس است. یک لیتر آب سرد را روی سی گرم دم گیلاس که تازه یا خشک باشد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا پنج دقیقه کامل بجوشد. بعد این جوشانده را تا داغ است روی دویست و پنجاه گرم گیلاس و یا برشهای سیب درختی بریزید و بیست دقیقه آن را دم کنید، سپس آن را در صافی بریزید و شیرهٔ آن را بگیرید و در طول روز آن را کم کم بنوشید. جوشاندهٔ دم گیلاس طبق این نسخه ناراحتی برونشیت شما را معالجه می کند و اگر تب داشتید تب را از بین می برد.

 

 

درمان يبوست از خواص گیلاس است

خواص گیلاس

بیست تا سی گرم برگهای تازه یا خشک درخت گیلاس را در یک لیتر شیر جوشان به مدت 10 دقیقه دم کنید، بعد آن را صاف کرده و به میل خود شیرین سازید و هر روز دو تا سه فنجان از آن را بنوشید. دم کردهٔ برگ گیلاس و شیر یکی از دواهای طبیعی برای دفع یبوست و خشکی مدفوع است. حتما آن را امتحان کنید

 

 

بند آمدن ادرار و ورم مثانه از خواص گیلاس در طب سنتی

خواص گیلاس

جوشاندهٔ دم گیلاس یکی از بهترین دواهای ادرارآور طبیعی است و برای درد کلیه، سنگ کلیه و ورم مجاری ادرار و مثانه بسیار مفید و مؤثر است.طرز تهیهٔ جوشاندهٔ دم گیلاس در این مورد چنین است: سی گرم دم گیلاس تازه یا خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و پنج دقیقهٔ کاملاً بجوشد، بعد محتوای ظرف را روی دویست و پنجاه گرم میوهٔ گیلاس و یا قطعات سیب درختی بریزید و آن را دم کنید و سپس آن را در صافی بریزید و فشار دهید تا شیرهٔ آن گرفته شود و در طی روز چند فنجان از آن را بنوشید.

تهیهٔ جوشاندهٔ دم گیلاس برای درمان اختلالات کلیه و مثانه بدین صورت است:پنجاه گرم دم گیلاس تازه یا خشک را که تکه تکه شده است در یک لیتر آب بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و پنج دقیقه بجوشد، بعد آن را نیم ساعت دم کنید، سپس صاف کرده و با عسل یا شکر شیرین سازید و هر روز چهار یا پنج بار و هر بار یک فنجان از آن بنوشید.

خواص گیلاس

يست و پنج تا سی گرم شاخه های جوان درخت گیلاس را که خشک کرده اید، قطعه قطعه کنید و در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و پنج دقیقه بجوشد، و بعد پانزده دقیقه آن را دم کنید و در صافی بریزید و صاف کرده و با عسل یا شکر شیرین سازید و هر روز سه یا چهار بار و هر بار یک فنجان از ان را بنوشید.

گیلاس میوه ای است که هضم آن آسان است و سرشار از ویتامینهای AوC است.میوهٔ گیلاس دارای پکتین، ترشی ملایم و قند است و غذای ملینی است که بویژه برای بچه ها مصرف آن تجویز می شود ولی به شرطی که کاملاً رسیده باشد و خوب بجوند. مصرف گیلاس را به کسانی که مبتلا به ورم مفاصل و دیابت هستند و همچنین اشخاصی تنومند و چاق توصیه می کنند. اشخاصی که معدهٔ علیل دارند، بچه ها و پیرمردان، کمپوت و مربای گیلاس را ترجیح میدهند.

خواص گیلاس

گیلاس به عنوان دسر عالی و ممتازی معروف شده است. در تاریخ مذکور است که لوئی چهاردهم پادشاه فرانسه شکم پرست بود و گیلاس را خیلی دوست داشت و در فصلی که گیلاس می رسید خودش نردبان زیر درختهای گیلاس باغ سلطنتی می گذاشت و از آن بالا می رفت و به دست خودش گیلاسها را می چید

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.