مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

دندان درد کودکان و کارهایی که باید والدین انجام دهند

0

موقعی که دندانهای یک کودک شروع به شکافتن لثه مینماید و آماده برای ظاهر شدن میشود، غالبا لثه ها متورم ، حساس و دردناک میگردند طفل در این موقعیت به علت ناراحتی حرکات مخصوص و شبیه شکلک درآوردن در صورت خود ظاهر میسازد، بی قرار میشود، و آرامش او مختل میگردد.در این مطلب از مجله پزشکی آسان دنت شما با دندان درد کودکان و روش های تسکین آن آشنا می شوید

دندان درد کودکان

والدین با اولین دندان درد کودکان چه کنند؟

در مواقع دندان درد کودکان ، مالش دادن لثه ها با یک انگشت تمیز و یا به وسیله یک قاشق کوچک و خنک، تا حدودی از درد می کاهد و به طفل تسکین میبخشد . مواقعی که دندان ها در حال درآمدن هستند، باید به طفل وسایلی داده شود که آنرا گاز بگیرد. برای اینکار اشیاء مناسبی از قبیل حلقه های مخصوصی با مقاومت شبیه لاستیک، برای جویدن و گاز گرفتن اطفال ساخته شده است که استفاده از آن ممکن است باعث تسکین شود اگر حساسیت و دندان درد کودکان خیلی شدید باشد، امکان دارد دندانپزشک با نوشتن نسخه، داروئی بدهد که در اثر آن موقتا لثه ها بیحس و کرخ شوند.اگر والدین اطفال این موضوع را که دندان در آوردن یک امر طبیعی است در خاطر خود نگاهدارند، آرامش می یابند و از نگرانی آنها کاسته خواهد شد.

سن شروع تمیز کردن دندان کودک

باید لثه های اطفال کوچک را حتی قبل از اینکه دندان در آن ظاهر شده باشد ، از رسوبات و از باقیمانده مواد غذائی ، پاک نمایند. این کار سبب میشود که باکتری ها و مواد غذائی نتوانند به دندان هائی که در حال ظاهر شدن هستند ، صدمه وارد نمایند . با این منظور باید بعد از هر نوبت غذا، با یک تکه گاز پیچیده شده یا پارچه تمیز که مرطوب شده باشد، لثه و دندان های طفلی را تمیز نمایند . برای این کار مادر بر روی صندلی راحتی بنشیند و سر طفل را بر روی دامن خود قرار دهد ، یا اینکه او را بر روی کف اطاق و یا بر روی تخت خواب به طریقی قرار دهد که به خوبی بتوان داخل دهان را مشاهده کرد.

اگر به پلاک های میکروبی فرصت داده شود ، مینای دندان طفل را دچار پوسیدگی خواهند کرد. و اگر پوسیدگی دندان درمان نگردد و بحال خود باقی گذاشته شود، باعث میشود که دندان های کودک، بی موقع از دست بروند کودکان به هر یک از 20 عدد دندان شیری خود، برای خوب غذاخوردن، برای خوب صحبت کردن و برای خوب بودن صورت و ظاهر، احتیاج دارند . علاوه بر آن، دندان های شیری فضای لازم را در فکها برای روشیدن دندان های دائمی به خوبی حفظ خواهند کرد . سلامتی کامل دندان های شیری باعث میشود. که فکهای طفل و استخوان صورت وی به طرز صحیح و متناسبی رشد نماید.

در چه سنی برای کودک از مسواک استفاده کنیم؟

دندان درد کودکان

معمولا موقعی که سن طفل بین 2 تا 3 سال است، تمام دندان های شیری او از لثه ها خارج شده اند. در این سن باید از یک مسواک مناسب که غالبا موهای آن. نرم و انتهایش مدور است ، استفاده نماید. مسواک کودکان نسبت به مسواک بزرگسالان کوچکتر و همانطوریکه گفته شد موهای آن نرم تراست تا احتمال مجروح نمودن لثه های طفل که خیلی لطیف است کم شود. موقعی که موهای مسواک در اثر مصرف زیاد، خمیده یا سائیده میشوند. باید آنرا تعویض و از مسواک سالم دیگری استفاده نمود. معمولا یک مسواک پس از 3 یا 4 ماه استفاده باید تعویض شود. غالبا اطفال قبل از سن مدرسه، مسواک خود را سریع تر کهنه و غیرقابل استفاده میکنند. علت اینست که کودکان دراین سن، دندان ها را ناقص مسواک میزنند و مسواک را می جوند . بنابراین لازم است مکررا مسواک و روش مسواک زدن آنه ارا بازرسی و نکات لازم را به آنها یادآوری نمود . اگر موهای مسواک فرسوده و از حالت معمولی خارج شده باشد، بخوبی نخواهد توانست که پلاکهای چسبیده میکروبی را از سطوح دندانها برطرف سازد.

هرگز نباید کودک را همراه با شیشه شیر به تختخواب گذارد

دندان درد کودکان

اگر طفل خردسال را همراه با شیشه به تختخواب بگذاریم، خطر بطری شیر و صدمه به دندانهای او تشدید شده و افزایش مییابد . بطوریکه در آن شرایط، دندان های کودک سریعا و به شدت دچار پوسیدگی خواهند شد . غالبا عارضه شیشه پستانکدار، برای دندانهای کودکان شیرخوار در شرایطی ایجاد و یا تشدید میگردد که این وسیله حاوی مایعات شیرین از قبیل شیر ، غذاهای فرموله ، آب میوه، آب قند و یا نوشابه های شیرین باشند و طفل مکررا  و به ویژه در موقع خواب از آنها تعذیه نماید. باکتریهائی که درون پلاک های دندان وجود دارند، از مواد قندی موجود در مایعات فوق الذکر تعذیه نموده و تولید اسید مینمایند. اسید نیز مینای دندان را تخریب و باعث پوسیدگی و فساد آن میگردد. مطالعات انجام شده نشان داده است، هر موقع طفلی ، مایعاتی که حاوی مواد قندی است میخورد، حداقل مدت 25 دقیقه دندان های او تحت تاثیر این نوع اسيد قرار میگیرند. در موقع بیداری جریان بزاق زیاد بوده و باعث شسته و دور شدن مواد فوق از سطح دندان ها میشود. اما در موقع خواب جریان بزاق کاهش می یابد و در نتیجه دندان های طفل بمدت طولانی در تماسی و احاطه مواد فوق و اسیدهای تولیدی از میکروبهائی که به سطح دندان ها چسبیده اند قرار میگیرند، بطوریکه دندان ها مدت های طولانی در اسید غوطه ور می مانند .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.