مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

دندان شیری و اطلاعاتی راجع به مراقبت از آن

0

کودکان به هر یک از 25 عدد دندان شیری خود برای خوب غذا خوردن، برای خوب صحبت کردن و برای خوب بودن صورت و ظاهر احتیاج دارند. و مهمتراز همه آنها این است که هر یک از دندان های شیری ، فضای لازم را درفک ها برای روئیدن دندان های دائمی حفظ خواهند کرد. به این جهت حتی اگر یک دندان شیری از دست برود یا بی موقع کشیده شود لازم است که بلافاصله با دندانپزشک  مشورت نماییم و از او راهنمائی بخواهیم.در این مطلب از مجله آسان دنت شما را با مراقبت از دندان شیری آشنا میکنیم.

دندان شیری

چرا دندان شیری برای کودک اهمیت دارد؟

اگر دندان شیری بی موقع از دست برود برای کودک مضر است علت اصلی اینست که دندان های مجاور در عرض چند ماه به جای خالی که قبلا  جای دندان از دست رفته بوده است رانده شده و آن فضا را  اشغال مینمایند ،در نتیجه موقعی که دندان دائمی متعلق به آن محل آماده روئیدن و ظاهر شده میشود ، فضای لازم وجود نخواهد داشت بطوریکه این دندان اجبارا خارج از محلی طبیعی خود روئیده خواهد شد . و بدتر آنکه پس از آن سایر دندان ها نیز، کج ، بد شکل و نامرتب ظاهر خواهند شد. برای جلوگیری از بروز این نوع عیوب و مشکلات ، دندانپزشک میتواند، برای ممانعت از اشغال فضا، از یک جانگهداری فلزی استفاده کند. برای این منظور، نوارهای فلزی و مخصوصی را در محل دندان شیری که از دست رفته است قرار میدهند، بطوریکه این نوار فلزی به دندان های مجاور تکیه داده شدہ و به آنها می چسبد و مانع از رانده شدن آنها به فضای خالی میگردد.در نیتجه جا و فضای لازم برای درآمدن دندان دائمی ، محفوظ باقی میماند .

دومین دندان آسیای شیری چه اهمیتی دارد؟

دندان شیری

قویا تاکید میگردد که اجرای روش فوق در مورد دومین دندان آسیای شیری  اگر از دست برود خیلی زیاد اهمیت خواهد داشت و آن به این علت است که دومین دندان آسیای شیری مرکز تنظیم دندانهای دائمی بطور طبیعی و مناسب می باشد. موضوع مهم دیگر اینکه امکان دارد یک یا چند دندان شیری به موقع و طبق روال عادی و طبیعی لق نشود و نریزد. در این گونه موارد لازم است که دندانپزشک این چنین دندانهای شیری را که حتی لق نشده اند، خارج سازد تا دندان های دائمی بتوانند در جای خود به طرز صحیح و مناسب روییده شود .خوانندگان عزیز باید بدانند که در دندانپزشکی ، انجام رادیوگرافی از دندان ها ، بخصوص در دوران اولیه عمر اهمیت خیلی زیادی دارد ، رادابیوگرافی به درستی وضعیت و رشد دندان های طفل را به دندانپزشک نشان میدهد و معلوم میسازد که آیا برای تصحیح آن ها وسیله یا اقدامی لازم هست یا نه

کودک را برای اولین بار، در چه سنی باید به دندانپزشکی برد

 

 

دندان شیری

در یک برنامه صحیح ، بهترین موقع که باید دندانپزشک دندان های طفل را معاینه کند، قبل از سن دو سالگی و یا قبل از آن است که 20 عدد دندان های شیری در لثه های طفل ظاهر شده باشند. دلیل اینکه در سنین پائین باید به دندانپزشک مراجعه نمود این است که امکان  موفقیت در جلوگیری از عیوب و  مشکلاتی که ممکن است در دندان های طفل وجود داشته باشد، افزایش مییابد.بنابراین هرگز نباید صبر کرد تا برای اولین بار کودک را با درد دندان به دندانپزشکی ببریم . اطمینان داشته باشید که مراقبت های صحیح از دندان به نسبت زیادی باعث جلوگیری از بیماری و مانع از درد دندان میشود، و این موضوع را نیز همواره به خاطر داشته باشید که جلوگیری از بیماری های دهان و دندان، بمراتب صحیح تر، ارزانتر و نتیجه آن بصورت غیرقابل مقایسه ای بهتر از درمان نمودن است . در هر حال با وجود ملاقات های مرتب با دندانپزشک که برای معاینه و برای پیشگیری از بیماری دندان ها صورت میگیرد، اگر در هر موقع نشانه ای از پوسیدگی دندان، تورم و یا جراحتی در دهان کودک مشاهده شود ، باید به فوریت درصدد علاج آن برآییم.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.