مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

معرفی مهمترین خواص شلغم در درمان بیماریها

0

شلغم از جمله گیاهانی است که از میوه آن که در زیر خاک می رویند استفاده میشود. شلغم دارای طعم مطبوعب نیست اما خواص شلغم بسیار حائز اهمیت است.

 

 

خواص شلغم در درمان بیماریها

خواص شلغم

در این مطلب از سایت آسان دنت برای شما از خواص شلغم و تاثیر شلغم بر روی روند درمان بیماری های مختلف صحبت می کنیم. برخی از گیاه درمان گرها اعتقاد دارند که خاصیت ضد میکروبی از بارزترین خواص شلغم است.برای کسب اطلاعات بیشتر از خواص شلغم ما را در این مطلب همراهی کنید.

 

 

معالجهٔ سیاه سرفه از  مهمترین خواص شلغم

خواص شلغم

شربت شلغم دوای خوبی برای معالجهٔ سیاه سرفه بچه هاست و حسن این دوا این است که بچه ها با میل آن را میخورند.
برای تهیهٔ شربت شلغم برای معالجهٔ سیاه سرفه بچه ها، وسط یک شلغم خام را گود کنید و در گودی آن شکر بریزید و مدتی بگذارید بماند، وقتی به آب افتاد آن را با قاشق به بچه ها بخورانید و هر چند بار که بچه ها آن را خواستند بدهید زیرا هیچ ضرری ندارد. مربای شلغم را هم وقتی بچه ها به سیاه سرفه مبتلا شده اند بدهید و هر دفعه که خواستند بدهید و از دادن آن امساک نکنید، زیرا هیچ چیز  مضری ندارد، در عین حال که بچه ها را تغذیه می کند سرفه های سخت را که تسکین میدهد.برای تهیهٔ مربای شلغم باید یک کیلو شلغم را رنده کنید و هم وزن آن عسل یا شکر در آن بریزید و روی آتش بگذارید بپزد و به شکل مربا درآید.

 

 

درمان ترک و دمل از خواص شلغم است

خواص شلغم

شلغم پخته را اگر له کنید و به صورت کمپرس گرم روی ترک و ورم سرمازدگی بگذارید و چند بار این کار را تکرار کنید آن را معالجه خواهد کرد. شلغم پخته را له کنید و پورهٔ آن را تا گرم است به صورت ضماد روی دمل بگذارید آنها را خواهد رسانید و دملها خیلی زود سرباز خواهد کرد.

 

 

درمان گلو درد از بارزترین خواص شلغم

خواص شلغم

گلودرد را با شلغم معالجه کنید وقتی سرما خوردید و یا لوزه های شما ورم کرد و یا آنژین شدید و گلوی شما درد گرفت شربت شلغم را مصرف کنید. برای تهیهٔ شربت شلغم، همانطور که سابقاً گفتیم وسط یک شلغم را گود کنید و در گودی آن شکر بریزید و بگذارید مدتی بماند تا آب در آن جمع شود، وقتی آب جمع شد با قاشق بردارید و مصرف کنید. مربای شلغم هم برای انواع گلودرد مفید است و طرز تهیهٔ آن هم همان است که سابقا شرح دادیم. مقدار مصرف شربت و مربای شلغم برای درمان گلودرد اندازه ندارد و هروقت و هر مقدار خواستید بخورید، زیرا دارای خواص مفیدی است.

شناخت خواص شلغم در ایران قدیم

خواص شلغم

شلیمر در کتاب خود نوشته است که در ایران شلغم را برای معالجهٔ امراض مربوط به سینه و سرفه مصرف می کنند برگهای تازه و نورسته شلغم خاصیت ادرارآور دارد.کسانی که کاملاً سالم هستند باید شلغم های تازه انتخاب کنند و کاملاً آن را بخورند، زیرا شلغمهای پلاسیده و یا ریش ریش اگر پخته و خورده شود تولید گاز و نفخ خواهد کرد.کسانی که چاق هستند اگر معده آنها تحمل کند باید شلغم بخورند، شلغم خاصیت غذایی کمی دارد و صد گرم شلغم بیش از سی تا چهل کالری حرارت تولید نمی کند. کسانی که مستعد امراض پوستی هستند با مصرف شلغم مصونیت پیدا می کنند زیرا شلغم دارای مقدار زیادی گوگرد است.

 

 

چه کسانی نباید شلغم بخورند

خواص شلغم

کسانی که بیماری قند دارند چون شلغم دارای مواد قندی است، نباید ان را مصرف کنند. کسانی که از نظر هضم غذا، معده و یا روده هایی ضعیف دارند نباید شلغم بخورند زیرا هضم آن را نمی توانند تحمل بکنند.شلغمهایی را باید انتخاب کنید که پر باشد اگر وسط آنها شل باشد و با فشار انگشت فرو رود مانده و پلاسیده است و اگر پخته شود تولید نفخ در روده ها خواهد کرد.پوست خارجی شلغم باید براق باشد و وقتی خود شلغم را در دست می گیرید باید سنگین باشد وقتی وسط شلغم را بریدید باید گوشت آن روشن و شفاف باشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.