مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

آشنایی با خواص کرفس از گذشته تا امروز

0

کرفس در قدیم کرفس را می شناخته اند، یونانیها به آن (سبزی ماه) لقب داده اند معجزہ بخشیں دندان درد میدانستند. وقتی دندان درد می گرفتند، برگ خشکی از کرفس را روی جایی که درد میکرد می گذاشتند و درد را آرام می کردند. در این مطلب از سایت آسان دنت از خواص کرفس در درمان برخی بیماری ها صحبت می کنیم.

 

 

خواص کرفس در متون گذشتگان

خواص کرفس

در قدیم برگی از کرفس را بدون اینکه زن حامله متوجه شود، لای گیسوان او مخفی میکردند، اگر آن زن اولین اسمی که بر زبان می آورد اسم مرد بود بچهٔ او پسر می شد. مصرف کرفس فکر را باز میکند و اشخاص روشنفکر طرفدار مصرف آن هستند، چنانکه در تاریخ مذکور است، مادام دوپومپادور، که روشنفکر بود و بر لوئی پانزدهم نفوذ فراوان داشت، از کسانی بود که کرفس زیاد مصرف میکرد. کرفس از سبزیهایی است که هم خاصیت طبی و هم خاصیت غذایی دارد، در صنعت، نمکی به نام نمک کرفس تهیه میکنند که دارای تمام خواص کرفس است و دکتر گیلورد هاوزر غذاشناس نامی جهان در کتابهای خود مصرف نمک کرفس را به عنوان نمک معمولی توصيه می کند.

این نمک را در تهران فروشگاههای بزرگ دارند . ولی در صد سال قبل شلیمر در کتاب خود نوشته است که در ایران کرفس را نمی کارند و به طور خودرو در می آید. ایرانیان از خواص طبی خود کرفس استفاده نمی کنند و فقط تخم آن را عطارها به نام تخم کرفس دارند که مردم آن را می خرند و می جوشانند و می خورند و عقیده دارند که جوشاندهٔ تخم کرفس ادرارآور است. در بختیاری برگ کرفس وحشی را خشک کرده و به ماست میزنند.

خواص کرفس

 

چون برگ کرفس کوهی تلخ است اما خواص کرفس زیاد ، لرها مدتی این برگ را در جوی آب جاری می گذارند تا جریان آب، تلخی آن را ببرد و بعد خشک میکنند و گاهی هم آن را در سرکه می اندازند و از آن ترشی مخصوصی درست میکنند که در بختیاری به آن ترشی کلاویس میگویند.کرفس فقط در بعضی از باغهای معدود تهران کاشت می شود، ولی کرفس وحشی در کوههای البرز بویژه در ناحیهای به نام فولاد محل که به دامغان میرود، فراوان می روید.

 

 

نسخه های از خواص کرفس

خواص کرفس

 

 

درمان زکام، گرفتگی بینی و آلرژی با کرفس وقتی دچار زکام شدید و یا بینی تان گرفت و به ناراحتی تنفس کردید، برای درمان آن از کرفس کمک بگیرید. کرفس در معالجهٔ زکام، گرفتگی بینی و آلرژیهایی که ما آن را نزله می گوییم، بسیار مؤثر است. باید کرفس را خام و به صورت سالاد مصرف کنید و با پیاز خام و آبلیموی تازه آن را چاشنی بزنید. اگر چند روز فقط سالاد کرفس بخورید و از خوردن هر غذای دیگری که مواد نشاسته ای دارد پرهیز کنید، بزودی زکام و نزلهٔ شما درمان می شود، ولی البته فراموش نکنید که در این وقت باید نفس عمیق بکشید، زیرا زندگی ما بستگی به تنفس و هوا دارد.

 

 

رفع گرفتگی صدا از خواص کرفس

خواص کرفس

 

وقتی دچار گرفتگی صدا شدید، آب خام کرفس درمان خوبی برای رفع یک یا دو کیلو از بهترین کرفسها را انتخاب کنید و خوب بشوييد ، سپس برگ و ساقه های کرفس را خرد کنید و در ماشینهای آبگیری آب آن را بگیرید و آب یک یا دو لیموی ترش را به آن اضافه کرده و اگر هم خواستید کمی آب خالص به آن اضافه کنید. اگر دو روز از خوردن هرگونه مواد نشاستهای خودداری کنید و آب کرفس را با کمی پیاز خام بخورید عارضهٔ گرفتگی صدای شما برطرف خواهد شد. این از مهمترین خواص کرفس به شمار می آید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.