مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

بررسی خواص ریحان در رفع بیماری ها

0

خواص ریحان از دیرباز تا کنون هم به اطبا و هم به مردم معمولی آشکار بوده است. ریحان در نزد ما ایرانیان از جایگاه بسیاری در تغذیه و طب سنتی برخوردار است. از این رو بسیاری از بیماری ها با خواص ریحان قابل درمان است. ما در این مطلب از همین موضوع صحبت می کنیم.همراه ما باشید.

 

 

خواص ریحان در درمان بیماری ها 

خواص ریحان

یکی از خواص مهم ریحان در درمان قلنج و اسهال است.از این رو  بیست تا پنجاه گرم ساقه های ریحان را که دارای برگ و گل است در یک لیتر آب جوش دم کنید تا دوازده دقیقه بماند و دم بکشد، بعد آن را صاف کرده و شیرین کنید و هر روز یک فنجان از آن را بعد از غذا بنوشید. نوشیدن دم کردهٔ شیرین ریحان برای درمان قولنج و رفع اسهال مفید و مؤثر است.

 

 

درمان اختلالات هاضمه، ترشی و اتساع معده از خواص ریحان

خواص ریحان

کسانی که دچار اختلالات هاضمه شده اند، یعنی غذای خود را ترشی می کنند و یا اتساع معده پیدا کرده اند، باید پنجاه گرم ساقه، برگ و گل ریحان را در یک لیتر آب جوش چهل و هشت ساعت بخیسانند و قبل از غذا هر روز یک یا دو لیوان از آن را بنوشند؛ مدتی که به این کار ادامه دادند خواهند دید که اختلالات هاضمه آنها برطرف شده است. امتحان این روش حتما توصیه می شود.

 

 

در مان تب و گریپ از بارزترین خواص ریحان

خواص ریحان

بیست گرم ریحان را در یک لیتر آب سرد بگذارید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید، تا چند دقیقه بجوشد، بعد آن را صاف کرده و شیرین سازید و بگذارید سرد شود و در طی روز چند جرعه از آن را بنوشید. نوشیدن دم کردهٔ سرد ریحان تب را قطع کرده و داروی مؤثری برای گریپ است.

 

 

درمان میگرن و سردرد از مهمترین خواص ریحان

خواص ریحان

برای درمان سردرد پنج تا ده گرم ریحان را که دارای ساقه، برگ و گل آن است در یک لیتر آب حو شب دوازده دقیقه دم کنید و بعد آن را صاف کرده و شیرین سازید و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید.این کار را به مدت چندین روز ادامه دهید. همانطور که می دانید تاثیر داروهای گیاهی به استمرار در استفاده از آن ها می باشد.

 

 

درمان گل مژه و تحریکات چشم از خواص ریحان

خواص ریحان

ریحان تازه را بچینید و ریزریز کنید و آن را در وسط کمپرسی که با گلاب خیس شده است بگذارید و آن کمپرس را روی چشمان خود که بسته اید قرار دهید تا یک ساعت بماند. کمپرس ریحان تازه با گلاب، گل مژه و تحریکات چشم را معالجه و درمان می کند.

 

 

رفع ورم پستانها از دیگر خواص ریحان

خواص ریحان

اگر خانمها و یا مادران شیرده دچار ورم پستان شده و یا شیر آنها بند آمده است باید این نسخه را عمل کنند.پنجاه گرم ساقه های ریحان را که دارای برگ و گل است در یک لیتر آب جوش به مدت چهل و هشت ساعت بخیسانند و هر روز یک یا دو لیوان کوچک از آن را که قبل از غذا بهتر است، بنوشند. مصرف آب ریحان موجب جاری شدن شیر آنها می شود. برای معالجهٔ ورم پستانها باید ۵۰ گرم ریحان را در یکی لیتر گلاب بریزند و چهل و هشت ساعت بخیسانند و بعد از این محلول کمپرس روی پستانهای خود بگذارند. چند بار که این کار را کردند ورم پستانها برطرف می شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.