مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

دندان شش سالگی چیست و اهمیت آن برای کودک

0

اولین دندان آسیای بزرگ دایمی را که در سن ۶ سالگی می روید، دندان شش سالگی می نامند. محل این دندان پشت دندانهای آسیای شیری است. از حدود ۶ سالگی به بعد در انتهای هر نیمه فک کودک، سه دندان آسیا وجود دارد که دوتای اول شیری هستند و دندان سوم، یک دندان دایمی است. این دندان باید تا آخر عمر در دهان باقی بماند و اگر از بین برود ممکن است همیشه جایش خالی بماند.

دندان شش سالگی

آیا دندان شش سالگی شیری است؟

متأسفانه بسیاری از پدرها و ماردها به اشتباه فکر می کنند، این دندان ها هر سه شیری هستند و با این اطمینان که اگر دندان شیری بیفتد، دندان دیگری به جای آن می روید، کوششی برای تمیز نگه داشتن آنها نمی کنند. با این روش دندان شش سالگی که باید تا آخر عمر در دهان باقی بماند، خیلی زود پوسیده می شود و از بین میرود. به والدین عزیز توصیه می شود، همین حالا با نگاه کردن در دهان کودک خود دندان شش سالگی را جست و جو کرده، در صورت پوسیدگی هر چه سریع تر برای ترمیم و مداوای آن به دندانپزشک مراجعه کنند.

استفاده از خمیر دندان برای کودکان

دندان شش سالگی

شاید تعجب کنید که در بچه های کوچک تر بهتر است مسواک کردن بدون خمیر دندان یا با مقدار کمی از آن انجام شود. دندانپزشکان معتقدند که استفاده زودهنگام از خمیر دندان سبب واکنش منفی در بسیاری از بچه های کوچک می شود. آنها با خوردن خمیردندان دچار تهوع و ناراحتی می شوند و ممکن است آن را بیرون تف کنند. از سوی دیگر کف خمیر مانع از دید صحیح والدین به داخل حفرههای دهانی کودک شده و معلوم نمی شود که دندان ها به خوبی نظافت شدهاند یا خیر. به این دلایل در بچه های کوچک که هنوز عادت به مسواک کردن منظم ندارند، بهتر است دندان ها را با یک مسواک مرطوب نظافت کرد. در روزها و ماههای بعد که کودک به تدریج به مسواک کردن عادت می کند، میتوان پس از خاتمه مسواک زدن مقدار کمی خمیر دندان روی مسواک گذاشته، به کودک داد تا مسواک کند. به هر حال خمیردندانی که برای نظافت دندان های کودک استفاده می شود باید طعم تند و تیزی نداشته باشد و همچنین حاوی مقدار کمی فلوراید نیز باشد.

چرا به درمان های ارتودنسی نیازمندیم؟

دندان شش سالگی

با آن که در دهان بسیاری از افراد نقایصی در طرز قرار گرفتن دندان ها وجود دارد؛ ولی، در عده کمی این نقص آن چنان شدید است که باعث پیدایش اختلال هایی در امر جویدن، تنفسی، سلامت دندان ها یا زیبایی چهره می شود. همچنین در مواردی اگر چه اشکالی در ردیف دندان های هر فک به تنهایی وجود ندارد، فک پایین نسبته فک بالا یا خیلی جلو و گاهی خیلی عقب واقع شده است. در تمامی این موارد و در حالتهای متعدد دیگری که از ذکر آنها صرف نظر می شود، درمان های ارتودنسی راهگشای مشکلات بیمار است. اگرچه علت بسیاری از مسایل ارتودنسی ارثی و مادرزادی است، در سایر موارد سهل انگاری های خود شخصی، خانواده وی یا سایر افراد جامعه سبب پیدایش این مشکلات می شود. برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- بی اهمیت شمردن دندانهای شیری و عدم مراقبت از آنها
۲- عدم مراجعه به دندان پزشک

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.