مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

نخ دندان و طرز استفاده درست از آن

0

برای تمیز کردن سطوح بین دندان که مسواک قادر به تمیز کردن آنها نیست، از نخ دندان استفاده می شود که دارای انواع مختلفی از جمله مومی، غیر مومی و نازک و ضخیم است. علاوه بر مرغوبیت نخ دندان که بستگی به کارخانه سازنده آن دارد، عوامل دیگری نیز در انتخاب نوع نخ دندان موثر هستند. مثلاً هر چه دندان ها به هم نزدیک تر باشند باید از نخ نازک تری استفاده کرد. در بررسیهای انجام شده تفاوت زیادی بین انواع نخ دندان مشاهده نشده است؛ ولی، نخ دندان غیر مومی را به نخ دندان مومی ترجیح میدهند، چون نازک تر است و به راحتی از لابلای دندان هایی که به هم چسبیده اند، عبور می کند و در ضمن توانایی بیشتری در تمیز کردن سطوح بین دندانها در برداشتن پلاک دندانی دارد. البته مسواک هایی با موهای نرم قابل ارتجاع نیز میتوانند به سطوح بین دندانی دسترسی پیدا کنند، اگرچه ممکن است نتوانند پلاک دندانی را کاملاً تمیز کنند.

نخ دندان

طریقه استفاده از نخ دندان

۱- بیشتر نخ را به دور انگشت وسط دست راست و باقی مانده را به دور انگشت وسط دست چپ بپیچید.
۳- در مرحله بعد، سه انگشت آخر بسته می شود. آنگاه هر دو دست از هم دور می شوند تا نخ محکم کشیده شود. به این ترتیب انگشت نشانه و شست هر دست، آزاد می ماند.
۴- سپس قطعه ای از همین نخ به طول ۲ تا ۲/۵ سانتیمتر را بین انگشت شست و نشانه هر دست محکم نگه می داریم. هنگامی که می خواهید نخ را از بین دندانهای فک پایین عبور دهید، از دو انگشت نشانه استفاده کنید. در فک بالا این کار را با دو انگشت شست و یا یک شست و یک انگشت نشانه انجام دهید. در هر حال توجه داشته باشید که نخ از روی نوک انگشتان عبور کند.
۵- مرحله بعد عبور دادن نخ از بین دندان هاست. نخ را روی ناحیه تماس بگذارید و آن را به آرامی از محل اتصال دندان ها به طرف لثه حرکت دهید. این کار را به گونه ای انجام دهید که صدمه ای به لثه وارد نشاند.

نکته هایی راجع به نخ دندان

نخ دندان

۱- استفاده از نخ دندان می تواند سبب کاهش بوی بد دهان شود. ۲- بسیاری از دندانهایی که به مرحله کشیدن می رسند، به علت استفاده نکردن از نخ دندان است. ۳- حتی هنگامی که بطور منظم از نخ دندان استفاده می کنید، لازم است هر شش ماه یک بار برای معاینه به دندان پزشک مراجعه کنید. ۴- استفاده از نخ دندان برای تأمین سلامت لثه ها امری ضروری است. کسانی که از نخ دندان برای نظافت بین دندان ها استفاده نکنند، ممکن است دیر یا زود دچار بیماری لثه شوند. همچنین کسانی که در حال درمان بیماری لثه خود هستند، لازم است برای تسریع در بهبود و جلوگیری از بروز مجدد بیماری همواره از نخ دندان استفاده کنند. ۵- یکی از دلایل عدم توانایی در نخ زدن دندان های آسیا آن است که نخ را بطور صحیح روی ناحیه تماس دندان ها قرار نمیدهند. توجه داشته باشید که در صورت عدم رعایت این مطلب قادر به انجام سایر مراحل نخواهید بود، اغلب کسانی که مدعی عدم ورود نخ به لای دندان هایشان هستند، دچار این مشکلند.

روش استفاده از خلال های چوبی

نخ دندان

تعدادی از بیماران به تدریج به استفاده از خلال های دندان عادت کرده اند. این گونه وسایل تمیز کننده دندانی که ابعاد قابل توجهی دارند، تنها باید در نواحی استفاده شوند که فضای بین دندانی کافی و فاقد نسج لثه ای باشد. روش استفاده از خلال های چوبی بدین ترتیب است که نوک خلال در فضای بین دندانی قرار میگیرد و در حالی که خود خلال با محور طولی دندان زاویه ۴۵ درجه دارد و لبه تیز آن نیز جونده دندان میکشیم، این عمل در هر فضای بین دندانی حدود ۱۲ بار تکرار می شود. در این جا باید از یک نظم خاص پیروی کرد، بدین صورت که این عمل از یک نقطه معین شروع شده و با دور زدن تمام دندان ها، به همان نقطه ختم میشود؛ در غیر این صورت بعضی از فضاهای بین دندانی فراموش می شود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.