مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

ارتودنسی و زمان نیاز به انجام آن

0

با آن که در دهان بسیاری از افراد نقایصی در طرز قرار گرفتن دندان ها وجود دارد؛ ولی، در عده کمی این نقص آن چنان شدید است که باعث پیدایش اختلال هایی در امر جویدن، تنفسی، سلامت دندان ها یا زیبایی چهره می شود. همچنین در مواردی اگر چه اشکالی در ردیف دندان های هر فک به تنهایی وجود ندارد، فک پایین نسبت به فک بالا یا خیلی جلو و گاهی خیلی عقب واقع شده است. در تمامی این موارد و در حالتهای متعدد دیگری که از ذکر آنها صرف نظر می شود، درمانهای ارتودنسی راه گشای مشکلات بیمار است. اگرچه علت بسیاری از مسایل ارتودنسی ارثی و مادرزادی است، در سایر موارد سهل انگاری های خود شخصی، خانواده وی یا سایر افراد جامعه سبب پیدایش این مشکلات می شود. برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد: ۱- بی اهمیت شمردن دندان های شیری و عدم مراقبت از آنها ۲- عدم مراجعه به دندانپزشک

ارتودنسی

دیدگاه های پیشگیری در ارتودنسی

تعیین حدود فعالیتهای یک دندانپزشک عمومی در زمینه تصحیح ناهنجاریهای دندانی مسأله مهمی است که باید با توجه به توانایی های شخصی فرد انجام شود. در این رابطه باید دندان پزشک مواردی را که خارج از حوزه فعالیت او قرار دارد، به ارتودنتیست ارجاع دهد. در غیر این صورت احتمال شکست درمان وجود دارد. این مسأله در مورد ناهنجاریهای موضعی راحتتر است و بسیاری از دندان پزشکان عمومی قادر به انجام آن هستند. دندان پزشک باید بیمار را از ۵ سالگی به بعد تحت نظر داشته باشد و به نحوه تکامل دو فک و ارتباط آنها با یکدیگر توجه کند. در عین حال، اندازه، شکل و تعداد دندان ها نیز باید در نظر گرفته شوند. در مواردی که به دلیل دندانهای بزرگ یا فک کوچک، کار معالجه مشکل می شود، یکی از مسایل مهم آن است که دندان پزشک نباید کودک را بی دلیل و قبل از موقع درگیر درمان های غیر ضروری کند؛ زیرا، گاهی تنها با استفاده صرف از وسایل ارتودنسی نمی توان به نتایج مطلوب رسید.

چرا در معالجه ارتودنسی دندانها را منظم میکنند؟

ارتودنسی

همانطوری که میدانید دندان ها ممکن است بخاطر اصلاح ظاهری منظم شوند. بعضی مواقع لازم است به منظور حفظ سلامت و عملکرد سایر بافتهای دهان، دندان ها تنظیم شوند؛ به عنوان مثال نامنظم بودن دندان ها میتواند باعث درد در محل اتصال فک پایین،آسیب به بافت های لثه یا حتی در اشخاصی که حساس هستند به پوسیدگی دندان یا بیماریهای لثه منجر گردد. همچنین به منظور انجام معالجه های دیگری از قبیل روکش گذاری، ساخت پلی و کارگذاشتن دندان مصنوعی ممکن است برای مطلوب بودن معالجه، جابجایی دندان ها لازم باشد. اگر شما از ظاهر دندانهای خود راضی هستید به هیچ وجه نیازی به ارتودنسی نیست؛ ولی دندانپزشک شما ممکن است بخاطر سلامت بهتر دندان و رضایت بخش انجام شدن سایر معالجه های دندان پزشکی ارتودنسی را توصیه کنند.

آیا عکسبرداری از دندان ضرورت دارد؟

ارتودنسی

عکسبرداری به دندانپزشک کمک میکند تا پوسیدگی دندان ها و غیر طبیعی بودن محل اتصال دندان و بافتهای پشتیبان آنها را تشخیص دهد؛ روابط بین ساختارهای مختلف دندان مورد نظر را ارزیابی کند؛ به هنگام انجام معالجه های دندانی از ارتودنسی گرفته تا جراحی دندان یا روکش و گذاشتن پلی، موارد فوق کمک ارزندهای را ارایه می کند. بی احتیاطی در انجام عکسبرداری ها میتواند مضر باشد؛ اما در معالجه های دندان پزشکی میزان اشعه مورد استفاده خیلی کم بوده و اگر جانب احتیاط رعایت شود بعید بنظر میرسد که عکسبرداری مشکلاتی را در برداشته باشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.