مجله دندانپزشکی مقالات دهان و دندان, درمان بیماری های دندانی

فلوراید چیست .آیا برای دندان شما مفید است؟

0

ماده فلوراید چیست ؟فلورایدها گروه بزرگی از مواد شیمیایی هستند که از ترکیب عنصر فلورین یا فلوئور با عناصر دیگر حاصل می شوند. فلورین به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی شود. فلورایدها در همه جا، در خاک، هوا و آب و نیز در زندگی گیاهان و حیوانات یافت می شوند. به همین دلیل است که اکثر مواد غذایی مقداری فلوراید دارند. تخمین زده می شود که همه ما مقداری در حدود ۰/۳ میلی گرم فلوراید بطور روزانه از غذاها و نوشیدنیها دریافت میکنیم. ممکن است آب و مواد غذایی مربوط به یک ناحیه دارای مقدار زیاد فلوراید باشد، در حالی که آب و مواد غذایی ناحیه دیگر فلوراید کمی داشته باشد.گاهی فلوراید را به میزان مناسب به رژیمهای غذایی می افزاییم. در این موارد فلوراید را افزودنی می نامیم؛ اما در واقع صحیح نیست. زیرا فلوراید موجود در منبع آب را تکمیل می کنیم. یعنی مقدار آن را تنظیم می کنیم تا به مناسب ترین غلظتی که دندان را تقویت می کند، برسد.

فلوراید چیست

کارکرد فلوراید چیست ؟

سخت ترین بافتهای بدن، استخوان ها و دندان هستند. هنگام شکل گیری دندان، مواد آهکی مورد نیاز باید از راه جریان خون به فک آورده شوند و در جوانه های دندان رسوب کنند. اگر فلوراید به قدر کافی موجود باشد، در مینای دندان نفوذ می کند و ساختار آهکی حاصل محکم تر از ساختاری می شود که بدون فلوراید باشد. در نتیجه مینا در برابر حمله اسیدهایی که در دهان ساخته و سبب پوسیدگی می شود، مقاوم تر خواهد بود؛ بنابراین مهم آن است که فلوراید در زمان آهکی شدن دندانها به آنها رسانده شود؛ یعنی از هنگام تولد تا زمان تکامل مولرهای بزرگسالی و در مورد دندانهای عقلی، حتی بعد از آن، دندانهای کودکانی که از دوره نوزادی تا ۱۲ تا ۱۳ سالگی آب حاوی فلوراید مینوشند، محکم تر از دندان های کودکانی است که در این سنین از آب حاوی فلوراید استفاده نکرده اند.

راه دریافت فلوراید چیست ؟

فلوراید چیست

۱) خوردن آن مانند آب فلوراید دار و فرآورده های تکمیلی فلوراید و ۲) کاربرد آن به صورت موضعی مانند استفاده از خمیر دندان و دهان شویه حاوی فلوراید بطور روزانه و یا فلوراید درمانی موضعی با ژل در مطب دندانپزشکی. اگر آب شرب منطقه، بطور طبیعی دارای مقدار کافی فلوراید باشد و یا مقدار آن در حد درمانی تنظیم شده باشد، هر دو اثر سیستمیک و موضعی أعمال می شود و همه از آن بهره مند می شوند. راه دیگر استفاده از محلول های موضعی شامل ژل، خمیر یا مایع فلوراید و مالیدن آنها روی سطح دندان است. پیشگیری به کمک درمان های موضعی فلوراید، مهمترین شیوه برای حفظ سلامت دندان های کودکانی است که در مناطق با آب بدون فلوراید زندگی میکنند.

خمیر دندان های حاوی فلوراید

فلوراید چیست

حتی اگر میزان فلوراید منبع آب شما تنظیم شده است و کودک تحت درمانهای معمول موضعی فلوراید در مطب دندانپزشکی قرار میگیرد، استفاده روزانه از یک خمیر دندان حاوی فلوراید شیوه بسیار مناسبی برای رساندن موضعی فلوراید به سطح دندان است. سعی کنید از خمیر دندان هایی استفاده کنید که در تیوب های پلاستیکی عرضه می شوند؛ زیرا تیوبهای فلزی، فلوراید موجود در خمیر دندان را جذب می کند. کودکتان را تشویق کنید دو بار در روز، بعد از صبحانه و قبل از خواب مسواک کند و بر مسواک زدن کودکان خردسال نظارت کنید تا در موقع مسواک زدن خمیر دندان را نخورد.

منبع: http://www.asandent.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.